Ľudia sa rozhodujú pre kúpu repasovaných notebookov, alebo mobilov z rôznych dôvodov. Mnohí si ich kúpia najmä preto, že sú podstatne lacnejšie, ako nové kusy. Tiež si ich kupujú, lebo nutne nepotrebujú úplne nový notebook, alebo preto, lebo chcú najskôr vyskúšať herný počítač „z druhej ruky“. Nájdu sa však aj takí, ktorí si kupujú repasované notebooky z environmentálnych dôvodov.
Čoraz viacej ľudí si kupuje repasované notebooky namiesto nových. Okrem vyššie spomenutých výhod, existujú aj „eko“ výhody. Ktoré to sú?
Znižuje sa vplyv výroby
Výroba elektroniky samotnej a najmä notebookov a počítačov so sebou prináša množstvo vedľajších produktov. Tieto neželané produkty následne znečisťujú ovzdušie, v horších prípadoch aj vodu.
Čím viacej nových produktov sa dostáva na trh, tým viacej zarábajú prepravcovia dopravných firiem. Pri neustálej preprave sa do atmosféry uvoľňujú plyny, ktoré zvyšujú celkový podiel skleníkových plynov.
Repasované notebooky tak neprispievajú k vytvoreniu nových a ďalších vedľajších látok, škodlivých pre našu planétu.
Znižuje sa elektronický odpad
Pri neustálej výrobe vznikajú aj hmatateľné vedľajšie produkty, ktoré častokrát končia na skládkach. Na skládkach tak môžu skončiť rôzne nebezpečné chemikálie, vrátane rôznych toxínov. Ak sa elektronický odpad nakopí a naprší naň, nebezpečné látky sa dostanú do dažďovej vody, ktorá môže stekať do miest a dedín.
Repasované notebooky, ale aj repasované počítače sú vyrábané z už raz vyrobených častí. Znamená to, že ich kúpou neprispievate k tvorbe elektronických skládok.
Znižuje sa niekedy aj neželaná recyklácia
Počuli ste už o tom, že recyklácia môže byť aj škodlivá? Áno, môže. Recyklácia elektroniky vie byť energeticky náročná, čiže pri nej opäť vzniká odpad, ktorý sa šíri do vzduchu. Ak je náhodou recyklácia neúspešná, opäť vzniká problém s nadmerným odpadom, obsahujúcim nebezpečné látky pre životné prostredie.
Repasované notebooky sú skutočne environmentálne najlepšou možnosťou!