InvestovaniePR správy xa Publikované 7. februára 2024 zobraziť celý profil

Bitcoin je najznámejšia kryptomena, ktorá vznikla v roku 2009. Vytvoril ju človek pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Odvtedy sa bitcoin stal symbolom digitálneho financovania a revolúcie v platobných systémoch. Jeho jedinečný technologický základ, známy ako blockchain, je kľúčom k jeho úspechu a odlišuje ho od tradičných foriem meny.

Bitcoin poznajú odborníci aj široká verejnosť

Bitcoin je jednoznačne najpopulárnejšia kryptomena, ktorá je uznávaná nielen odborníkmi, ale aj širokou verejnosťou. Množstvo bitcoinu je pevne dané. Kryptomena si získala obrovskú popularitu už od svojho vzniku v roku 2009 a mnohí sa dodnes zaujímajú o to, ako investovať do bitcoinu.

K záujmu o túto digitálnu menu určite prispeli i médiá, ktoré sa o ňom často zmieňujú, ale tiež väčší a populárnejší investori. To na bitcoin upriamilo pozornosť aj menších investorov alebo ľudí, ktorí sa o investovanie dovtedy príliš nezaujímali. Niektoré spoločnosti a obchody prijímajú aj platbu v bitcoinoch, čo taktiež pomáha jeho popularite.

Zaujímavé je, že práve India má viac držiteľov kryptomien ako ktorákoľvek iná krajina (viac ako 100 miliónov). Vo všeobecnosti je práve Ázia kontinent s najväčším počtom používateľov kryptomien na svete.

Zdroj obrázka: REDPIXEL.PL/Shutterstock.com

Technológia blockchain

Bitcoin funguje na technológii nazývanej blockchain. Ide o metódu zaznamenávania informácií, vďaka ktorej je hacknutie alebo zmena systému znemožnená, prípadne aspoň značne sťažená. Blockchain nie je obmedzený iba na bitcoin, ale je základom ekosystému kryptomien. V podstate je to zoznam všetkých transakcií prebiehajúcich v sieti. Transakčné záznamy sú označované aj ako bloky.

Každý blok obsahuje informácie o množstve transakcií a odkaz na predchádzajúci blok, čím sa vytvára ich reťazec. Sieť je prepojená prostredníctvom uzlov typu peer-to-peer. Úložisko funguje v podstate ako účtovná kniha v digitálnej podobe, v ktorej sa jednotlivé transakcie autorizujú digitálnym podpisom vlastníka. Tie sú tiež veľmi bezpečné a chránené pred manipuláciou. Údaje síce môže vedieť v podstate ktokoľvek, ale nie je možné ich poškodiť a manipulovať s nimi.

Bitcoin je decentralizovaný

Blockchain je decentralizovaný účtovný systém, takže záznamy o transakciách sú distribuované a nezávislé na centrálnej autorite. Decentralizácia zaručuje, že nikto nemá monopol na kontrolu nad bitcoinom. Aj princíp peer-to-peer siete umožňuje vykonávať transakcie a komunikovať s účastníkmi siete bez centrálneho sprostredkovateľa. Každý uzol v sieti má rovnakú dôležitosť a prístup k rovnakým informáciám.

Keďže bitcoin nemá centrálnu autoritu alebo vládu, ktorá by kontrolovala jeho fungovanie, zmeny a aktualizácie bývajú prijímané na základe konsenzu komunity. Týmto spôsobom je možné minimalizovať riziko zneužitia moci.

Zdroj obrázka: PopTika/Shutterstock.com

Ako investovať do bitcoinu?

Investovanie do bitcoinu môže mať rôzne formy, ale najčastejšie ide o nákup časti bitcoinu na kryptomenovej burze. Tieto špecializované burzy spájajú jednotlivé strany s transakciami. Rozdiel medzi „klasickými“ finančnými burzami a burzou kryptomien je v tom, že fungujú nonstop. Pre obchodovanie s kryptomenami je potrebný obchodný účet, napríklad u brokera XTB.

Po overení totožnosti sa s účtom založí aj online peňaženka, do ktorej je možné ukladať kryptomeny. Po vložení peňazí na užívateľské konto stačí už iba začať obchodovať.

Nízka regulácia však má aj nevýhody. Neodporúča sa uchovávať kryptomeny v online peňaženke, ale v bezpečnejšej kryptopeňaženke. V minulosti totiž prišlo ku kolapsom kryptobúrz aj k hackerským útokom. Ukradnuté kryptomeny je prakticky nemožné získať späť, preto je ich zabezpečenie kľúčové. Podľa aktuálnych informácií takúto peňaženku dnes už používa viac ako 76 miliónov ľudí, čo bezpečnosti a efektivite obchodovaniu s kryptomenami napomáha.

Obsah tohto článku nie je investičné poradenstvo. Vzhľadom na rizikový charakter každej investície je odporúčané konzultovať kroky v tejto oblasti s odborníkom a zabezpečiť, aby investičné rozhodnutia boli v súlade s vašimi cieľmi a očakávaným rizikom.