PR správy xa Publikované 20. augusta 2023 zobraziť celý profil

Veľké americké investičné fondy musia regulačným orgánom reportovať, aké investície urobili v poslednej dobe. Informácie bývajú potom zverejnené na 45. deň nasledujúceho kvartálu. Dozvedeli sme sa, čo nakupoval a predával legendárny investor a jeho ľudia. Poďme sa ale ešte pred tým pozrieť na to, ako aktuálne vyzerá investičné portfólio Berkshire Hathaway.

Zdroj: DATAROMA

Na obrázku vidieť všetky pozície, ktoré tvoria viac ako 1 % z celkovej hodnoty portfólia. Jednoznačne najväčšou pozíciou je Apple, ktorý tvorí 51 % z celkovej hodnoty. Za ním nasleduje Bank od America s podielom 8,51 %, American Express s 7,59 %, Coca-Cola s 6,92 % a prvú päťku uzatvára ropná spoločnosť Chevron s podielom 5,56 %.

Aké nové akcie firma nakúpila?

Berkshire nakúpila tri nové pozície – DR Horton, Nvr Inc a Lennar Corp. Všetky tri spoločnosti podnikajú v oblasti stavebníctva a nákupom ich akcií teda Buffett a jeho ľudia stavili na to, že tento sektor má pred sebou dobré obdobie. Treba ale podotknúť, že celková hodnota pozícií je naozaj malá.

Aké akcie firma dokúpila?

Zo strany Berkshire išlo o dve kúpy. Prvou boli akcie Occidental Petroleum, ktorý tvorí 3,8 % hodnoty portfólia. Túto pozíciu Buffett dlhodobo navyšuje. Druhou firmou bol Capital One Financial, ktorá sa špecializuje na poskytovanie finančných služieb.

Aké pozície firma znižovala?

Odpredaj časti pozícií Berkshire realizovala pri piatich firmách. Ide o akcie ropnej spoločnosti Chevron, herného štúdia Activision Blizzard, automobilky General Motors, priemyselnej spoločnosti Celanesse Corp a finančnej spoločnosti Globe Life. Ani tu však nešlo o žiadne veľké prekvapenie.

Ktorých akcií sa firma zbavila úplne?

Berkshire sa úplne zbavila akcií troch firiem – McKesson Corp., Marsh & McLennan a Vitesse Energy Inc. Ide o spoločnosti z oblasti farmaceutiky, financií a energetiky. Aj tieto pozície ale boli malé a nejde teda o žiaden významný zásah do zloženia portfólia.

Bližšie sme sa na zmeny pozreli na v rámci nášho videa: https://youtu.be/kHNvy2QIk-s

Pripravil Tomáš Vranka, analytik XTB