Investovanie xa Publikované 3. októbra 2023 zobraziť celý profil

Slováci aj Česi investujú čoraz viac z mobilu a čoraz viac v nižšom veku!

Na Slovensku eviduje jeden z najväčších burzovo obchodovaných brokerov pokles veku z 34 na súčasných 32 rokov. Od roku 2018 klesol aj priemerný vek českých investorov na platforme XTB z 36 na 31 rokov.

Investičné aplikácie sú dnes jedným z rozhodujúcich aspektov pri výbere brokera, preto priamo z smartfónu investuje 71 percent Slovákov a 61 percent Čechov.

Kvôli vysokej inflácii je stále rastúcim trendom pasívne investovanie do ETF fondov. V XTB je v oboch krajinách najobľúbenejšou investíciou ETF na americký index S&P 500.

Najviac klientov v Česku naprieč vekovými skupinami preferuje akcie pološtátneho ČEZu. Na Slovensku je to potom obchodovanie menového páru euro dolár nasledované zlatom.

Podľa počtu transakcií na Slovensku aj v susednej Českej republike dominujú akcie nasledované menovými trhmi a komoditami.

Podiel žien medzi investormi tvorí 7 % s priemerným vekom 35 rokov, v Českej republike je to 9 % s priemerným vekom 40 rokov. Spolu s Francúzskom a Nemeckom ide o trhy s najnižším podielom investujúcich žien.

Prinášame analýzu XTB, ktorá sleduje klesajúci vek slovenských a českých investorov od roku 2018 a ich investovanie od začiatku roku 2022 doteraz. Analýza vychádza zo vzorky 7 tisíc klientov na Slovensku a 22 tisíc klientov XTB v Česku.

Investovanie aj aktívny trading boli historicky prevažne doménou staršej populácie. Dôvodom bola potreba väčšieho kapitálu, bez ktorého nešlo u mnohých brokerských domov ani otvoriť účet, ale aj zdanlivá zložitosť relatívne „nudného“ sveta investovania. To sa otočilo po pandémii v roku 2020. Už pred pandémiou sa však začali objavovať prví influenceri vo svete investícií, prevažne zo sveta kryptomien. Na trhy sa väčšia časť mladších investorov dostala práve odtiaľto. Bitcoin vďaka svojmu bezprecedentnému rastu ukázal cestu rýchlych a jednoduchých peňazí.

„Po pandémii sa mnoho brokerských firiem vydalo cestou gamifikácie, teda preklopenia tradičného sveta investícií do jednoduchých a intuitívnych aplikácií v smartfóne. Klesli aj poplatky za obchodovanie, minimálny požadovaný kapitál a prišla možnosť kúpiť iba zlomky celých akcií (tzv. frakčné akcie). To všetko pritiahlo mladších investorov a dá sa očakávať, že priemerný vek investorov bude ďalej klesať,“ hovorí analytik XTB Štěpán Hájek. V Česku je teraz priemerný vek investora 31 rokov, zatiaľ čo v roku 2018 to bolo 36 rokov. Priemerný vek slovenských investorov v XTB je teraz 32 rokov. V Česku je teraz priemerný vek investora 31 rokov, zatiaľ čo v roku 2018 to bolo 36 rokov

Tak čo, neskúsite to?

Kontakt: info@podnikatelskecentrum.sk