Investovanie xa Publikované 8. februára 2024 zobraziť celý profil

Nedávno sme vstúpili do roku 2024 a investorov čaká obdobie dynamických príležitostí a vážnych potenciálnych problémov na akciových trhoch. Neustále sa vyvíjajúci globálny ekonomický scenár, technologický pokrok a geopolitický vývoj naďalej formujú ekonomické a investičné prostredie. Skúsený investor, aj úplný začiatočník na svojej investičnej dráhe by mal mať najmä v tomto roku na pamäti mnoho vecí tak, aby bol schopný vykonávať uvedomelé rozhodnutia. Nasledujúce akcie vybrané trhovými analytikmi spoločnosti Freedom24, by mohli byť v neustále sa meniacom globálnom investičnom prostredí sľubné.

PDD Holdings Inc. (PDD)

PDD Holdings Inc. (PDD) je spoločnosť s rýchlo rastúcou akciou, ktorá však nemusí byť vhodná pre každého investora vzhľadom na jej orientáciu rastu. Napriek tomu, že bola táto čínska spoločnosť zaoberajúca sa elektronickým obchodovaním založená iba v roku 2015, postavila sa do pozície seriózneho konkurenta etablovaných hráčov, ako je Alibaba Group Holding Ltd. (BABA) a JD.com Inc. (JD). PDD, materská spoločnosť firiem Pinduoduo a Temu (druhá z nich je jej expanziou do globálneho e-commerce), zaznamenala impozantný úspech. V priebehu roka od spustenia v septembri 2022 rozšírila Temu svoju prítomnosť do 40 krajín. Spoločnosť PDD zaznamenala v treťom štvrťroku výrazný 94 % medziročný nárast príjmov, a to predovšetkým najmä výraznému 315 % nárastu príjmov z transakcií. Spoločnosť PDD, známa ponukou lacných produktov prostredníctvom mobilného online nakupovania, láka zákazníkov na cenovo dostupné produkty, bezplatnú dopravu a zhovievavú 90-dňovú politikou vrátenia tovaru. S pomerom ceny akcie k očakávanému zisku približne 20 sa PDD na papieri javí ako atraktívna investícia. Medzi potenciálne riziká však patrí stav čínskej ekonomiky a rozsah vplyvu Komunistickej strany Číny, ktorý sa prejavil v jej tvrdých opatreniach voči čínskym veľkým technologickým firmám v roku 2021. Napriek týmto obavám je PDD už teraz zisková, čo dáva akcionárom dôveru v jej dlhodobú životaschopnosť.

Match Group Inc. (MTCH)

Match Group Inc. (MTCH) je známa online zoznamovacia spoločnosť. Match Group sa potýkala v posledných rokoch s problémami, čo sa prejavilo poklesom cien akcií. Veľká časť jej dlhodobého poklesu sa pripisuje nepríjemnostiam spôsobeným rýchlo rastúcimi úrokovými sadzbami a už aj tak nadhodnotenými akciami. V roku 2021 sa akcie obchodovali na úrovni 132-násobku odhadov pomeru akcie k očakávanému zisku. Na rozdiel od predchádzajúceho vysokého ocenenia je súčasný pomer ceny k očakávanému zisku na úrovni 16 relatívne nižší. MTCH vlastní popredné značky online zoznamiek, ako sú Tinder, Hinge, PlentyOfFish, OkCupid a Match.com. Základom optimizmu spoločnosti je očakávaný stabilný rast v oblasti online zoznamovania, ktorý je spôsobený rastúcou závislosťou mladej generácie od smartfónov a meniacim sa trendom odkladania sobášov. V Spojených štátoch sa priemerný vek pri prvom sobáši zvýšil na 30 rokov u mužov a 28 rokov u žien, pričom v roku 1990 to bolo 26 rokov u mužov a 24 rokov u žien. Počas nasledujúcich piatich rokov sa MTCH javí ako sľubná investícia v roku 2024.

Target Corp. (TGT)

Target Corp. (TGT) – Hoci jej môže chýbať príťažlivosť ako majú zaujímavejšie akcie, Target sa rovnako ako jeho tovar v súčasnosti obchoduje za mimoriadne rozumnú cenu. Pri skromnej hodnote pomeru ceny akcie k očakávanému zisku 15,4-násobku je ocenenie spoločnosti Target s výraznou zľavou v porovnaní s inými diskontnými maloobchodnými predajcami, ako sú Walmart Inc (WMT) a Costco Wholesale Corp (COST), nehovoriac o ďalších obchodoch, ako sú Dollar Tree Inc (DLTR) a Dollar General Corp (DG). Táto zľava sa môže zdať neopodstatnená, najmä vzhľadom na očakávaný rast zisku spoločnosti v roku 2024 o viac ako 9 %. Z historického hľadiska preukázala spoločnosť Target odolnosť počas ekonomických poklesov, keďže spotrebitelia majú tendenciu vyberať si úsporné možnosti u veľkých maloobchodníkov. To stavia spoločnosť Target do pozície jednej z najviac defenzívnych možností na tomto zozname. Navyše, pre investorov orientovaných na príjem bude spoločnosť Target atraktívna, pretože ponúka dividendový výnos vo výške 3,2 %. Napriek výzvam v roku 2023 vstupujú akcie do roku 2024 s pozitívnou dynamikou, k čomu prispela správa za tretí štvrťrok, ktorá prekonala očakávania v oblasti zisku aj tržieb, čím cena akcií vzrástla o viac ako 17 %.

Alphabet Inc (GOOGL)

Alphabet Inc (GOOGL) – Alphabet, materská spoločnosť Google, je v súčasnosti v elitnej skupine piatich verejne obchodovaných spoločností s hodnotou presahujúcou 1 bilión dolárov. Ide o dobre etablovanú veľkú technologickú spoločnosť známu nielen vďaka jej dominantnému vyhľadávaču, ale aj množstvu produktov a služieb vrátane inteligentných zariadení, smartfónov Pixel, YouTube, Google Cloud a obchodu Google Play. Za zmienku stojí očakávané zlepšenie rastu reklamy, zvýšenie zisku v dôsledku úspešných opatrení na znižovanie nákladov a kľúčová úloha umelej inteligencie. Zatiaľ čo nástroj ChatGPT od spoločnosti OpenAI sa presadil ako všeobecne uznávaný chatbot s umelou inteligenciou, spoločnosť Google predstavila Gemini ako náprotivok GPT-4. Napriek tomu, že spoločnosť Alphabet v priebehu rokov výrazne investovala do umelej inteligencie, konkurenčné prostredie zvýšilo zameranie spoločnosti na urýchlenie vývoja umelej inteligencie. Gemini má schopnosť spracovávať rôzne formy vstupov a výstupov, pričom sa neobmedzuje len na text, ale rozširuje sa aj na kód, zvuk, obrázky a video. Spoločnosť GOOGL, ktorá sa obchoduje na úrovni pomeru ceny akcie k očakávanému zisku niečo vyše 21-násobku, je ocenená s približne 22 % zľavou oproti pomeru ceny akcie očakávanému zisku spoločnosti Apple Inc (AAPL), ktorý je na úrovni 27 %. Spoločnosť Alphabet za posledných päť rokov predbehla spoločnosť Apple v raste tržieb a zisku, pričom sa očakáva, že tento trend budel v dohľadnej budúcnosti pokračovať.

ConocoPhillips (COP)

ConocoPhillips (COP) je jednou z najväčších svetových spoločností zaoberajúcich sa ťažbou a produkciou zemného plynu a ropy, ktorá pôsobí vo viac ako desiatich krajinách. ConocoPhillips ťaží z rozsahu a prístupu k jednému z najlacnejších ropných polí na svete, vrátane významnej expozície v Permskej panve. V roku 2021 posilnila svoju pozíciu v tomto nízkonákladovom regióne bohatom na ropu získaním aktív spoločností Concho Resources a Shell v tejto oblasti. Vďaka priemerným ťažobným nákladom okolo 40 dolárov za barel a mnohým zdrojom, ktoré sú ešte lacnejšie, môže zarábať takmer v akomkoľvek prostredí na trhu s ropou, čo spoločnosti umožňuje generovať silný peňažný tok. Vzhľadom na neistotu spojenú s budúcim dopytom po rope plánuje spoločnosť ConocoPhillips v nasledujúcich rokoch vrátiť investorom značnú časť svojho voľného peňažného toku. Spoločnosť plánuje vyplácať postupne rastúce dividendy, spätne odkupovať akcie a vyplácať variabilný peňažný príjem na základe prebytku hotovosti. Spoločnosť napokon dopĺňa svoje portfólio nízkonákladových aktív špičkovou súvahou. ConocoPhillips sa pravidelne pýši jedným z najvyšších úverových ratingov medzi spoločnosťami z oblasti ťažby a dobývania, ktorý je podporený nízkym pomerom zadlženosti v sektore a dostatkom hotovosti. Tieto faktory z nej robia jednu z najzaujímavejších investícií v oblasti ťažby a produkcie. Priemerná cieľová cena investičných bánk je 137,50 dolárov (približne 23 % nárast).

Microsoft (MSFT)

Microsoft (MSFT) – IT riaditelia z celého sveta označili Microsoft za spoločnosť s najsilnejšou pozíciou, pretože zvyšuje svoje rozpočty s väčším zameraním na umelú inteligenciu a strojové učenie. Podľa prieskumu medzi riaditeľmi IT na celom svete, ktorý sa uskutočnil vo štvrtom štvrťroku sa očakáva, že približne 63 % z nich si  v budúcom roku osvojí aspoň jeden z generatívnych produktov umelej inteligencie spoločnosti Microsoft. Prieskum predpovedá 3,3 % medziročný nárast rozpočtov na IT v roku 2024, pričom generatívna umelá inteligencia sa pre IT riaditeľov stane hlavnou prioritou. Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že 37 % IT riaditeľov plánuje v nasledujúcom štvrťroku využívať služby Azure OpenAI (oproti 27 % v druhom štvrťroku) a 38 % plánuje využívať Microsoft 365 Copilot (oproti 22 % v druhom štvrťroku). Spoločnosť si upevnila pozíciu lídra v oblasti rastu zásob IT peňaženiek, najmä v súvislosti s pokračujúcim prechodom na cloud computing. Očakáva sa, že spoločnosť Microsoft bude naďalej profitovať z konsolidácie dodávateľov v kľúčových oblastiach, ako je pozorovateľnosť, automatizácia a RPA (robotická automatizácia procesov).

Amazon (AMZN)

Amazon (AMZN) – Dlhodobé zameranie spoločnosti Amazon na agresívny rast prostredníctvom zvyšovania prevádzkových nákladov s cieľom minimalizovať zdaniteľný príjem jej umožnilo rýchlo zvyšovať svoje príjmy bez výrazných daňových platieb. Gigant v oblasti elektronického obchodu sa môže pochváliť vysokými bariérami vstupu na trh vďaka svojej vynikajúcej logistickej infraštruktúre, ktorá zabezpečuje rýchlejšie a konzistentnejšie dodávky ako jeho konkurenti. Nedávne kroky, ako napríklad prepúšťanie v spoločnostiach Twitch a Audible, poukazujú na snahu o dosiahnutie ziskovosti. V poslednom štvrťroku sa ziskovosť v Severnej Amerike zvýšila na 4,9 %, čím sa priblížila k predpandemickému maximu. Predchádzajúce dlhodobé predpoklady čistého zisku pre elektronický obchod na úrovni 5 % sa v súčasnosti považujú za konzervatívne. Očakáva sa, že AWS dosiahne rast tržieb najmenej o 18 %. Priemerná cieľová cena investičných bánk je 183 dolárov (približne 18 % nárast).

Vyššie uvedený prehľad je len príkladným zoznamom pre tento rok, ktorý ponúka investorom množstvo príležitostí. Od nových trendov v inovatívnych odvetviach až po orientáciu v potenciálnych výzvach, kľúčovým je zostať informovaný a prispôsobivý. Ako vždy, obozretné rozhodovanie, diverzifikácia a dôkladné pochopenie individuálnej tolerancie voči riziku je pre investorov vodítkom pri prijímaní informovaných rozhodnutí v tomto dynamickom a neustále sa vyvíjajúcom finančnom prostredí.