Investovanie xa Publikované 3. februára 2024 zobraziť celý profil

Komentuje Olena Bondar, vedúca pobočky spoločnosti Freedom Finance Europe v Poľsku a hovorkyňa pre strednú a východnú Európu

Foto: pexels.com

Odvetvie kryptomien by sa malo stať známejšie a prístupnejšie

Schválenie spotových bitcoinových investičných fondov americkou Komisiou pre cenné papiere (SEC) má pre odvetvie kryptomien zásadný význam a v dlhodobom horizonte bude formovať cenu bitcoinu (BTC). Na rozdiel od Bitcoin futures ETF, ktoré obchodujú s futures kontraktmi a nedržia kryptomenu ako podkladové aktívum, spotové bitcoinové investičné fondy budú držať bitcoin ako podkladové aktívum. Cieľom spotových Bitcoin ETF je sprístupniť kryptomenu investorom, ktorí sa radšej nechcú pohybovať v prekážkach spojených s otvorením účtu na kryptomenovej burze, priamym nákupom kryptomeny a vybavovaním rôznych druhov úschovy aktív. Namiesto toho umožnia spotové bitcoinové investičné fondy veľkému počtu investorov prístup ku kryptomene bez toho, aby museli opustiť svoje existujúce maklérske účty, čím sa investície do Bitcoinu stanú pre väčšinu ľudí známejšie a bezpečnejšie.

Bitcoin by mohol rásť

Spotový bitcoinový ETF by mohol zvýšiť denný dopyt po bitcoinoch o ďalších 100 miliónov dolárov. Tento nárast v kombinácii so znížením na polovicu plánovaným na apríl 2024 naznačuje, že ceny bitcoinu by mali výrazne narásť a maximá z novembra 2021 na úrovni približne 69 tisíc dolárov sa zdajú byť dosiahnuteľné. Spustenie Bitcoin ETF by mohlo zvýšiť denný dopyt na 125 miliónov dolárov, zatiaľ čo denná ponuka bude len 25 miliónov dolárov. Očakáva sa, že do konca roka 2024 bude v amerických spotových ETF uložených 437 000 až 1,32 milióna nových bitcoinov, čo bude viesť k celkovému prílevu do Bitcoinu vo výške 50 až 100 miliárd dolárov len v tomto roku. Hlavné fondy budú taktiež časť svojich ziskov zo spotových bitcoinových investičných fondov smerovať na podporu a rozvoj ekosystému Bitcoinou, čím poskytnú celkovú podporu rozvoju ekosystému.

Ako analógiu uveďme prvý zlatý spotový burzový produkt a jeho dopad na cenu zlata. Po zavedení spotového ETF SPDR Gold Shares v roku 2004 jeho cena neustále rástla a za sedem rokov sa viac ako zoštvornásobila. Vzhľadom na charakter digitálnych aktív môže cena bitcoinu rásť oveľa rýchlejšie. Okrem toho očakávané zníženie sadzieb Federálneho rezervného systému poskytne ďalšiu podporu všetkým rizikovým aktívam.

Rozpolenie hodnoty bitcoinu na polovicu sa očakáva v apríli

Nezabúdajte na nadchádzajúce rozpolenie hodnoty bitcoinu na polovicu, ktoré je naplánované na apríl tohto roka. Očakáva sa, že polovičný predaj zníži mesačný tlak na trh zo strany ťažiarov z približne 1 miliardy dolárov na menej ako 500 miliónov dolárov. Stane sa tak v dôsledku zníženia odmien ťažiarov, zníženia ponuky Bitcoinov, rastu cien a zníženia nákladov na ťažbu, čo potenciálne povedie k zníženiu mesačného objemu predaja ťažiarských spoločností, a tým k podpore ceny bitcoinu. Celkovo sa zníženie na polovicu považuje pre Bitcoin za optimistické, keďže zníženie odmien ťažiarov na polovicu obmedzuje ponuku Bitcoinov a historicky vedie k rastu cien. Vzhľadom na obmedzenú ponuku, potenciál výrazného inštitucionálneho dopytu v súvislosti so schválením spotových bitcoinových ETF, zníženú ponuku v dôsledku rozpolenia a očakávané zníženie sadzieb Federálneho rezervného systému tak budú tieto tri silné tézy hlavnými hnacími silami rastu Bitcoinu a kryptoekonominky v nasledujúcich rokoch. Mimo iné sa už objavili chýry o spustení spotových ETF na Ethere v roku 2025.