Financie xa Publikované 29. septembra 2023 zobraziť celý profil

Ropa je jedným z hlavných faktorov prispievajúcich k problému nekontrolovateľnej inflácie na celom svete. Keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu, neistota ohľadom dodávok vyhnala ceny na takmer 130 dolárov za barel. Keď však trh videl, že neexistujú žiadne globálne problémy s dodávkami ropy, cena od júna predchádzajúceho roka do júna tohto roku výrazne klesla. Ale rekordný celosvetový dopyt a silné globálne obmedzenie ťažby zo strany OPEC+ priviedli späť ducha 100 dolárov za barel. To môže naznačovať, že boj s infláciou zďaleka nekončí.

Obrovský deficit a ďalšie zníženie výroby

OPEC+ už znížil ťažbu, ale pri výraznom poklese cien sa rozhodol zasiahnuť. V apríli sa celý rozšírený kartel rozhodol znížiť svoj produkčný cieľ o niečo viac ako 1 mil. barelov denne (brk/deň). Stojí za zmienku, že v tom čase sa mnohé krajiny kartelu snažili zvýšiť ťažbu po počiatočnom znížení počas pandémie. Trh bol voči účinku tohto opatrenia skeptický, takže až po ďalších zníženiach v júni sa ceny začali odrážať. To však nie je všetko! Počas leta oznámila Saudská Arábia ďalšie dobrovoľné zníženie o 1 mil. brk/deň a Rusko znížilo vývoz o 0,3 mil. brk/deň. Obe tieto opatrenia boli predĺžené do konca tohto roka. Trh predtým očakával deficit 2 mil. brk/deň do konca roka, ale teraz je jasné, že tento deficit bude ešte vyšší!

Taký masívny deficit bol naposledy zaznamenaný v rokoch 2007-2008, kedy ceny vyleteli na takmer 150 dolárov za barel. Samozrejme, že vtedy ponuka nemohla držať krok s rastúcim dopytom, zatiaľ čo teraz je ponuka umelo obmedzená. Napriek tomu aktuálne vidíme rekordný dopyt nad 100 miliónov brk/deň, takže s nedostatkom ropy ceny ďalej rastú a nikto neočakáva veľké poklesy.

Biden nemá žiadne núdzové riešenie

V minulom roku a začiatkom tohto roka Spojené štáty intenzívne bojovali za zníženie trhových cien. Treba priznať, že istý čas to fungovalo veľmi dobre. USA využili svoje obrovské zásoby ropy, ktoré vytvorili po ropnej kríze pred 40 rokmi. V istom období americké vládne agentúry predávali 1 milión barelov denne. Hoci sa to nemusí zdať veľa, dobre vyvážený trh to pocítil celkom zreteľne. Treba zdôrazniť, že tieto rezervy boli vytvorené na „daždivé dni“. Aj keď sú USA v súčasnosti najväčším svetovým producentom ropy, nie sú sebestačné. Uvoľnenie týchto rezerv bolo politicky motivované – Biden chcel nízke ceny pre voľby v polovici volebného obdobia. Rezervy sa vyčerpali na úroveň, aká tu nebola od 80. rokov minulého storočia, a americkí producenti sa aj pri pomerne vysokých cenách zdráhajú výrazne investovať do rozširovania ťažby v dôsledku reštriktívnej politiky súčasnej administratívy. Scenár poklesu komerčných zásob na najnižšiu úroveň od roku 2015 sa tak zdá byť takmer istý.

Obrovské navýšenie cien

V tomto roku sa s ropou dlho obchodovalo na nižších úrovniach ako v rovnakom období predchádzajúceho roka, čo viedlo k rýchlemu obmedzeniu inflácie. To je už minulosťou. Aktuálne ceny sú dokonca o 15 % vyššie ako v septembri predchádzajúceho roka a o viac ako 40 % vyššie ako lokálne minimá z marca či mája tohto roka. Pri pohľade na futures kontrakty vidíme masívny krátkodobý nárast dopytu po komodite pri obmedzenej ponuke.

Ceny futures kontraktov sú výrazne nižšie, čo naznačuje „backwardáciu“. Samozrejme, ak sa produkcia ropy v budúcom roku výrazne nezvýši, ceny by mohli zostať vysoké. Na druhej strane kartel OPEC+ vie, že nemôže viesť k zničeniu dopytu, čo sa stalo v roku 2008 alebo v júni predchádzajúceho roka, keď ceny rýchlo klesli z približne 130 na 100 USD za barel. Preto by sme pravdepodobne nemali očakávať ďalší nadmerný rast cien a ich udržanie nad úrovňou 100 USD. Táto úroveň bude pravdepodobne prekonaná, hoci potom sa očakáva stabilizácia a prípadné úpravy politiky OPEC+. Samozrejme, ak by došlo k recesii vyvolanej obavami z príliš vysokých cien ropy, ceny by mohli pomerne drasticky klesnúť. Aj bez toho však pokračujúce obmedzovanie dodávok zo strany OPEC+ pravdepodobne povedie k vysokým cenám, a to minimálne do konca tohto roka.

Prečo len do konca tohto roka? Saudi Aramco plánuje druhú emisiu akcií v hodnote až 50 miliárd USD. Je jasné, že najlepšiu cenu získajú pri vysokej úrovni ropy. Okrem toho sa v budúcom roku očakáva potenciálne spomalenie dopytu zo strany Číny a spomalenie rastu súvisiace so zachovaním vysokých úrokových sadzieb.

  • Pripravil: Marek Nemky, analytik XTB

Chcete u nás reklamu? Kontaktujte nás: info@podnikatelskecentrum.sk