DaneFinančný manažmentManažmentPodnikanieÚčtovníctvo
Publikované 11. decembra 2020 zobraziť celý profil

Máte prehľad o tom, aká je daň z pridanej hodnoty (DPH) v krajinách EÚ? Líši sa takmer v každom členskom štáte. Maďarsko má najvyššiu 27 % DPH. Navýšením reagovalo na svetovú hospodársku krízu ešte v roku 2008.

Krajiny ako Chorvátsko, Dánsko a Švédsko majú DPH vo výške 25 percent, Fínsko a Grécko o niečo nižšiu, 24 percentnú sadzbu DPH. Z najnižšej sadzby DPH sa teší Luxembursko (17 percent), Malta má 18 percentnú, Cyprus, Nemecko a Rumunsko 19 percentnú DPH.

Prehľad DPH pre všetky krajiny EÚ

zdroj: europa.eu

Ako sa účtuje DPH v EÚ a mimo EÚ

Na spoločnosť, ktorá má sídlo v členskej krajine Európskej únie, sa DPH uplatňuje na takmer všetky predaje a nákupy v rámci Európskej únie. Okrem toho, že sa DPH v tomto prípade účtuje, zároveň sa spláca v krajine, kde je tovar spotrebovaný konečným spotrebiteľom.

V prípade, že spoločnosť vyváža tovar do tretín krajín, DPH sa neúčtuje. Spoločnosť bude mať DPH zaúčtovanú v krajine dovozu svojho tovaru. Vývozca pritom nemusí DPH hlásiť, ale musí dokladovať vývoz mimo EÚ a to najmä faktúrou, prepravným dokladom alebo dovozným colným vyhlásením.*

DPH a daňová optimalizácia

Rozdielne pravidlá v DPH a ich výškach v jednotlivých krajinách môžete využiť aj na legálnu daňovú optimalizáciu. Práve vďaka expanzie do zahraničia si môžete znížiť náklady vášho podnikania.

Daňová optimalizácia ako legitímna činnosť zníženia nákladov je rozsiahla téma, ktorej sa však oplatí venovať. Využite pomoc odborníkov, ktorí majú prehľad o zákonoch týkajúcich sa účtovníctva vo všetkých svetových krajinách. Inkorporáciou na zahraničné trhy sa venuje aj Freya Corporation, kde Vám poskytnú bezplatnú konzultáciu.

DPH registrácia v EÚ a mimo EÚ

Registrovať sa pre účely DPH v inom členskom štáte alebo v inej svetovej krajine sa môže firmám oplatiť a preukázať sa zníženými nákladmi. V digitálnej dobe nemusíte s podnikaním zostať v hraniciach Slovenska.

Využite rozdielnu DPH politiku v akomkoľvek členskom štáte Európskej únie. Pomocnú ruku vám podá odborník na zahraničné podnikanie.  Posuňte svoj biznis za hranice lokálneho trhu.

Zdroj:

*Pravidlá a sadzby DPH: Europa.eu

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *