PR správy xa Publikované 29. novembra 2022 zobraziť celý profil

Auto na firmu znie na prvý pohľad skutočne lákavo. Predtým, ako však padne finálne rozhodnutie, mali by ste si zodpovedať niekoľko otázok a poznať všetky pre a proti tejto kúpy. Pamätajte, že každá informácia vás môže naviesť k odpovedi, či sa kúpa vozidla na firmu skutočne oplatí aj vám.

Pred kúpou

Kúpa nového vozidla so sebou nesie množstvo rozhodnutí. Jednou z často kladených otázok je, napríklad, kedy dané vozidlo kúpiť. Súčasné niekoľkomesačné čakacie doby dokážu narobiť poriadne vrásky na čele. Mali by ste sa preto vybaviť dávkou trpezlivosti a urobiť si prieskum, odkiaľ auto zoženiete čo najrýchlejšie a čo najvýhodnejšie. Skvelou alternatívou sú napríklad skladové vozidlá od autorizovaných predajcov, ktoré môžete mať prakticky hneď. Objednajte sa na testovaciu jazdu, zistite, ako vám to s daným tátošom ladí, a keď si sadnete, už zajtra sa na ňom môžete viezť za vašimi klientmi. Oplatí sa vám ale kúpa vozidla na firmu?

Najväčšia výhoda kúpy vozidla na firmu

Jedným z lákadiel kúpy vozidla na firmu je uplatnenie daňových nákladov. Vďaka množstvu výdavkov, ktoré sú spojené s jeho prevádzkou, si môžete skrátiť základ dane. K týmto výdavkom patria okrem kúpnej ceny auta napríklad pohonné hmoty, opravy v servise, pneumatiky, parkovné, daň z motorových vozidiel, povinné zmluvné poistenie či havarijné poistenie. Síce sa kúpna cena auta počíta do daňových nákladov, odpisuje sa 4 roky. To znamená, že si za každý mesiac jeho používania do nákladov odpíšete 1/48 z jeho obstarávacej ceny. 

Zdroj: pexels.com

Všetko uvedené si však môžete uplatniť len v prípade, že vozidlo budete využívať výhradne na firemné účely. Ak je toto váš prípad, kúpa vozidla na firmu je ideálnym riešením. V prípade, že plánujete vozidlo využívať aj na súkromné účely, do daňových výdavkov môžete zahrnúť len alikvotnú časť zodpovedajúcu jazdám súvisiacim s vašou podnikateľskou činnosťou. K pomeru sa ľahko dopracujete na základe evidencie všetkých jázd.

Nevýhody kúpy na firmu

Najväčšou nevýhodou kúpy vozidla na firmu je množstvo papierovačiek, ktoré sú s ňou spojené. Obzvlášť, keď plánujete vozidlo využívať ako na firemné, tak aj na súkromné účely. Ak máte šikovného účtovníka, aj tento prípad by mal byť pre neho hračka. Pred kúpou sa s ním poraďte napríklad aj o tom, či si budete musieť viesť knihu jázd. Aj keď otravná byrokracia často podnikateľov od kúpy auta odrádza, dnes poznáme viacero automatizovaných pomocníkov vo forme rôznych softvérov, ktorý vám s ňou pomôžu a všetky starosti nakoniec premenia na radosti.

Zdroj: pexels.com

Na záver

To, či sa vám oplatí zahrnúť túto investíciu do firemných nákladov musíte posudzovať komplexnejšie. Doprajte si dostatok času, vyhodnoďte si všetky pre a proti v rámci vašej individuálnej situácie a, napokon, dôsledne zvážte, či vám to za to stojí. Pomôcť by vám mohlo aj niekoľko nasledujúcich otázok:

  • Budete auto využívať výhradne na podnikanie alebo aj na súkromné účely?
  • Akým spôsobom si auto zaobstaráte?
  • Pôjde o úplne nové auto alebo ojazdené?
  • Aké technické parametre bude mať?
  • Aký rozpočet na kúpu nového vozidla máte?

Koniec koncov, krokom vedľa nebude ani osloviť skúseného účtovníka, ktorý vám ochotne poradí a vysvetlí všetky nevyhnutné úkony spojené s takouto kúpou.