Slovensko podporuje v súvislosti s energetickou krízou a vojnou na Ukrajine jednotný postup Európskej únie (EÚ) pri zohľadnení záujmov jednotlivých členských krajín, zdôraznil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík po mimoriadnom rokovaní ministrov členských krajín zodpovedných za energetiku v Bruseli.
Ministri si na rokovaní vymenili informácie o svojich aktuálnych pozíciách. Šéf slovenského rezortu hospodárstva R. Sulík navrhol v rámci krokov na riešenie extrémne vysokých cien energií pozastavenie obchodovania s emisnými povolenkami a aj zastavenie odpájania jadrových elektrární.
Elektrická energia je spätá s plynom
„Cena elektrickej energie zároveň ide v ruka v ruke s cenou plynu. Ak chceme Vladimírovi Putinovi výrazne obmedziť financovanie vojny, tak toto je ten správny postup,“ povedal minister Sulík a upresnil, že „za rovnaké množstvo ropy či plynu by Rusko dostalo teda výrazne menej financií.“
Ak potrebujete v podnikaní pomôcť, kontaktujte odborníkov
V súvislosti s tým, že Rusko zastavilo dodávky plynu do Poľska a Bulharska vicepremiér uviedol, že tieto krajinu sú síce v ťažkej, ale stabilizovanej situácii a aj s pomocou EÚ ju budú vedieť riešiť.
Urobíme všetko preto, aby dodávky plynu pokračovali
Šéf rezortu hospodárstva ďalej zdôraznil, že „Slovensko urobí všetko preto, aby nebolo odpojené od dodávok plynu.“ Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek v súvislosti s platbami za plyn uviedol, že ruská strana založila všetkým krajinám EÚ účty v rubľoch na základe dekrétu, ktorý vydal prezident Vladimir Putin a spresnil, že teraz ide iba o aktiváciu jednotlivých účtov.
Termín splatnosti je 20. máj
„Slovensko má splatnosť svojich záväzkov za apríl 20. mája. To znamená, že budeme jednou z posledných krajín, ktorá bude musieť povedať, akým spôsobom k tejto úhrade dôjde. Je možné, že niektoré krajiny, keďže tok plynu pokračuje, už k takejto platbe pristúpili,“ uviedol Galek s odkazom na schému v podobe prevodu eur na ruble cez Gazprombank.
Článok pokračuje pod reklamou
Slovensko v tejto otázke nebude podľa Galeka „trhať jednotu EÚ“, ak sa jednota dosiahne. „Je pre nás ale veľmi dôležité, aby tok plynu bol zachovaný a plyn bol v Európe k dispozícii. Každá jedna sankcia, ktorá je uvalená na Rusko, musí v prvom rade poškodiť Rusko a nie toho, kto tie sankcie uvaľuje,“ dodal štátny tajomník.
Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR / úprava redakcia