EkonomikaFinančná správaSlovensko xa Publikované 23. októbra 2018 zobraziť celý profil

Viac ako 2 tony tabakovej suroviny, 80 kg spracovaného tabaku a únik na spotrebnej dani vo výške takmer 160 000 eur. To je výsledok úspešnej akcie Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) v spolupráci s Colným úradom Trnava, ktorý po akcii odobral vzorky zo zaisteného tabaku na expertízu.  

Colníci KÚFS mali podozrenie na predaj nelegálne pestovaného a spracovávaného tabaku

Operatívno-pátracou činnosťou sa im podarilo identifikovať potenciálneho predajcu tabaku. V Galante preto následne vykonali domovú prehliadku. Pri akcii zaistili na povale rodinného domu sušené tabakové listy, ako aj spracovaný tabak pripravený na predaj konečným spotrebiteľom, a to v celkovom objeme 2 073 kg tabakovej suroviny a 80 kg spracovaného tabaku.

60-ročný Milan H. z Galanty bez povolenia a v rozpore so zákonom o tabakových výrobkoch a zákonom o spotrebnej dani z tabakových výrobkov vo veľkom rozsahu v rodinnom dome pestoval, sušil a spracovával tabak, ktorý následne predával.

Nezákonné pestovanie tabaku

Rôzne odrody tabaku navyše pestoval na pozemku, ktorý patrí jeho synovi. Tabak predával prostredníctvom inzertných portálov a formou osobného odberu. Podľa jeho slov bol presvedčený, že fyzická osoba môže spracúvať a predávať tabak bez akéhokoľvek povolenia.
Finančný únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov bol predbežne vyčíslený na 159 106,7 eur. Milan H. je obvinený zo spáchania trestného činu podľa § 276 (skrátenie dane a poistného) a § 279 (porušenie predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru) Trestného zákona a hrozí mu trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov.

Foto k článku:

zdroj: FS SR