Kryptomeny sú stále obľúbenejší finančný inštrument aj pre veľkých hráčov z celého sveta. Vďaka svojej popularite lákajú čoraz viac „bežných ľudí“, ktorí chcú investovať svoje peniaze. Kryptomeny jednoznačne sú zaujímavý finančný inštrument s vysokou volatilitou, ale investícia do nich prináša aj určité riziká. Ako byť pri obchodovaní s kryptomenami úspešný a čo k tomu budete potrebovať?
Čo sú kryptomeny?
Kryptomeny sú v podstate elektronické peniaze, alebo tiež digitálne meny. Existujú iba vo virtuálnom priestore a ich objem je pevne daný. Najznámejšou kryptomenou je Bitcoin, ktorý je zároveň aj úplne prvou menou tohto druhu. Klasické meny sú centralizované a príslušná inštitúcia, centrálna banka, rozhoduje o ich objeme v obehu. Čím väčší objem peňazí je v obehu, tým vyššia je inflácia.
Vďaka decentralizácii kryptomien nemôže nikto ich objem umelo zvyšovať, alebo znižovať. Napríklad objem Bitcoinu je 21 miliónov mincí a nedá sa meniť. Môžu iba vznikať ďalšie kryptomeny odštiepením od Bitcoinu. V tom je jeden z najpodstatnejších rozdielov medzi kryptomenami a klasickými menami, teda fyzickými peniazmi. V pohľadu udržania si svojej hodnoty sú kryptomeny bezpečnejšie a navyše sa skôr očakáva rast ich hodnoty.
Ktorú kryptomenu si vybrať?
Najznámejšia a najstaršia kryptomena je Bitcoin, ktorá má už 11 rokov. Za ten čas sa na trhu objavilo viac ako 1 000 ďalších digitálnych mien. Okrem Bitcoinu sa najviac obchoduje s kryptomenou Ethereum, Litecoin, Ripple, EOS, NEO, Dogecoin, Polkadot či Cosmos. Odštiepením od Bitcoin vznikom Bitcoin Cash, ktorý je tiež populárny.
Online investičné platformy zvyčajne ponúkajú najpopulárnejšie kryptomeny, obvykle ich je tak 20 – 30, ktoré majú aj najlepšie kurzy. Samozrejme je tu aj možnosť zariskovať a investovať do menej známych alebo nových kryptomien. Stále ste však limitovaný aj ponukou platformy, cez ktorú obchodujete.
Ako začať investovať do kryptomien?
Investovať do kryptomien môžete prostredníctvom online investičných platforiem, cez ktoré môžete investovať aj do iných finančných inštrumentov. Kúpiť kryptomeny je teda rovnako jednoduché ako kúpiť napríklad akcie alebo ETF fondy. Ponúkajú ich prakticky všetci významní investiční brokeri. Stačí si teda vytvoriť účet v obchodnej platforme, vložiť peniaze a kúpiť svoju prvú kryptomenu. Stačí vám iba smartfón, tablet, alebo notebook s pripojením na internet.
Ak nemáte väčšiu sumu peňazí, ktorú by ste mohli hneď investovať, nezúfajte. Na začiatok vám stačí aj niekoľko desiatok eur mesačne. Jednou z možností, ako si kúpiť kryptomeny sú aj automaty na kryptomeny. Nájsť ich môžete už aj na Slovensku, zvyčajne v obchodných centrách.
Aké sú výhody kryptomien?
Kryptomeny väčšinou používajú blockchain, teda decentralizované systémy. Blockchain je verejný súbor transakcií, databáza, a spravujú ho systémy a osoby, ktoré ťažia kryptomeny. Ide o šifrovaný a zabezpečený systém. Transakcie sú síce verejné, ale anonymné, takže sú bezpečné, transparentné a v podstate sa nedajú vystopovať. Vykonávať sa môžu bez sprostredkovateľa. Transakcií sa teda nezúčastňujú tretie strany a pokiaľ si budete strážiť číslo vašej peňaženky, anonymita nebude narušená.
Ako už bolo spomenuté, hodnotu kryptomien neovplyvňujú centrálne banky a ich objem je pevne daný. Kryptomeny majú skôr deflačný charakter a rast sa predpokladá aj z dlhodobého hľadiska. Prevody kryptomien sú rýchle, platba prebehne takmer okamžite a nezáleží na tom, či ide o platbu v rámci krajiny alebo ju posielate na iný kontinent.
Kryptomeny sú stále len na začiatku svojho „života“, Bitcoin sa objavil až v roku 2009. Pre mnohých sú kryptomeny niečo, čo je len hudba budúcnosti. Práve v budúcnosti sa môžu stať bežne používanou menou, ktorou budete môcť platiť tak bežne, ako dnes platobnou kartou, smartfónom alebo hotovosťou.
Kryptomeny prinášajú aj riziká
Investície so sebou vždy nesú určitú mieru rizika. Kryptomeny nie sú výnimka. Ak investujete do kryptomien, musíte počítať s tým, že môže prísť výrazné kolísanie, ktoré treba ustáť najmä psychicky. Cena kryptomeny môže v priebehu dňa prudko klesnúť, alebo aj narásť. Výnimkou nie sú ani vzostupy a pády na úrovni 10 % a to za jediný deň.
Počítať treba aj s tým, že kryptomenové burzy sú pravidelným cieľom hackerov, ktorí dokážu váš účet dokonale vyprázdniť. Určitou formou ochrany je obchodovanie cez regulovaných brokerov. Pozor si musíte dávať aj pri zadávaní prevodu. Ak zo svojho účtu v banke pošlete omylom peniaze na nesprávny účet alebo zadáte nesprávnu sumu, dá sa tento problém vyriešiť. Pri kryptomenách takúto možnosť nemáte, pretože transakcie sú anonymné. Kryptomeny poslané na nesprávny účet sú navždy preč.
Rozdelenie investície
V kryptomenách je stále pomerne malý kapitál, pretože sa ešte celkom nerozbehli. Predsa len ide o pomerne mladý finančný inštrument, do ktorého sa vkladajú nádeje do budúcna. To je dobrý dôvod, prečo do nich investovať. Avšak vložiť do nich celý kapitál nemusí byť vzhľadom na ich nevýhody rozumné. Aj v tomto prípade platí, že kapitál by sa mal rozložiť, aby ste neprišli o všetko. Risk síce môže znamenať veľký zisk, ale aj bankrot.
Je preto dobré, rozdeliť kapitál medzi viac finančných inštrumentov. Okrem kryptomien môžete investovať do obľúbených akcií, ETF ale aj komodít, alebo indexov. Rozdelenie rizika je základom pre úspešné investovanie a rozhodne sa netýka iba kryptomien, ale obchodovania na burze všeobecne.
Ďalšie informácie o investovaní nájdete na webstránke uspesnynaburze.sk