EkonomikaFinančná správaPodnikanie xa Publikované 20. októbra 2018 zobraziť celý profil

Finančná správa zavádza tento rok ďalšie opatrenie v boji proti snahám o dovoz ázijského tovaru do Európy cez Slovensko. Najnovšie sa rozhodla zaviesť úplné vnútorné kontroly. Opatrenie začne platiť v nasledujúcich dňoch.

Slovensko nie je žiadnym preclievacím hubom ázijského tovaru

„Slovensko nie je žiadnym preclievacím hubom ázijského tovaru. Okrem už zavedeného opatrenia rozšírenia rizikových profilov na ďalšie tovary, zavádzame aj ďalšie: a to úplnú vnútornú kontrolu na každý kamión s vymedzeným druhom tovaru, ktorý príde na preclenie,“ informovala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

V praxi to bude znamenať, že colníci na pobočkách colných úradov budú fyzicky kontrolovať celý obsah kontajnerov, v ktorých sa dováža ázijský tovar na Slovensko.

„Takéto preventívne opatrenie zavádzame na v tejto chvíli časovo neohraničené obdobie. Podľa vývoja situácie budeme kontroly upravovať,“ dodala prezidentka finančnej správy.

Cieľom tohto opatrenia je zastaviť fabulácie o možných colných podvodoch pri preclievaní a nečinnosti zamestnancov finančnej správy. Slovenská republika nie je a ani nemá v žiadnom prípade záujem, aby sa stala preclievacím hubom pre ázijský tovar.

Ako informoval OLAF, problém s dovážaním ázijského tovaru nie je iba problémom Slovenska, ide o celoeurópsky problém

Slovenská finančná správa s ním však úspešne bojuje už dlhodobo a postupne zavádza stále nové opatrenia, ktoré sú na jeho elimináciu účinné. To dokazuje aj vyjadrenie predstaviteľov OLAF-u, ktorí vnímajú Slovensko ako spoľahlivého partnera.
Najnovšie opatrenie môže mať vplyv na časové zdržania pri preclievaní a objem denne precleného tovaru.

zdroj: FS SR