Trendy a inovácie xa Publikované 22. októbra 2023 zobraziť celý profil

Aby ste si udržali trend a ponúkali výrobky či služby, ktoré si žiada moderný trh, nesmiete zaspať na vavrínoch a firma musí kráčať s dobou! Inovácie šetria nielen drahocenný čas, ale aj náklady. A práve teraz je ten čas riešiť ich vo firmách!

Tradičné spôsoby práce sa menia najmä kvôli čoraz väčšiemu zapojeniu moderných technológií a inovačných riešení. Mnoho odvetví sa v súčasnosti nachádza na prahu novej éry – dokazujú to aj najnovšie prieskumy. Podľa tých sa na Slovensku za posledných 5 rokov zdvojnásobil počet firiem, ktoré sa rozhodli investovať do digitalizácie a moderných inovácií. Viac ako polovica firiem už teraz očakáva ďalšie investície do modernizácie v blízkych rokoch. Budúcnosť slovenských firiem teda spočíva v inováciách, preto vám predstavíme niekoľko z nich z rôznych oblastí podnikania, ktoré sa nebáli využiť príležitosti a ponúkajú zaujímavé riešenia.

Firmy viac investujú do inteligentných technológií s umelou inteligenciou

Umelá inteligencia je kľúčový nástroj zmeny, ktorý pomôže firmám dosiahnuť lepšiu produktivitu, rýchlosť a efektivitu. Veľká väčšina firiem v nej vidí potenciál a mnoho z nich ju už zavádza do svojich pracovných procesov. „Dopyt po inteligentných technológiách v rámci integrovaného facility manažmentu rastie, hlavne kvôli zefektívňovaniu prevádzky budov, no najmä s ohľadom na úspory. Najväčší záujem je o video analytiku, ktorá slúži ako nadstavba pre klasický bezpečnostný kamerový systém. Zásadnou výhodou je schopnosť trasovania skupín a jednotlivcov na úrovni celého predajného priestoru,“ vraví Peter Kozáček, country manažér M2C Slovakia.

Ide hlavne o dohľadové či porovnávacie systémy v rôznych oblastiach – analyzujú a vyhodnocujú dáta, odhaľujú chyby, vystavujú faktúry. Vedia identifikovať podozrivých zákazníkov, rizikové situácie ale aj chybné výrobky. „V našom portfóliu máme napríklad kamery, ktoré sa okrem monitoringu a zberu rôznych dát dokážu zbaviť následkov nepriaznivého počasia, dažďa či snehu, aby zabezpečili vždy čistý obraz,“ vysvetľuje Patrik Zúrik, obchodný riaditeľ M2C Slovakia, ktoré ponúka inovatívne riešenia a nové technológie v správe nehnuteľností.

Inovácie prichádzajú aj do oblasti údržby zelene

Inovácie sa pomaly začínajú objavovať aj v údržbe nielen budov, ale aj vonkajšej zelene. Napríklad inteligentné diaľkovo ovládané kosačky sú schopné pokosiť trávu aj v ťažko prístupných terénoch a zároveň šetria ľudskú prácu a náklady. „Ak sa svahová kosačka intenzívne využíva, investícia, ktorú ste do nej vložili, sa vám vráti zhruba do 3 až 5 mesiacov,“ hovorí Lubomír Dvořák zo spoločnosti Spider, ktorej inovatívne kosačky sa vyvážajú do celého sveta. Využívajú ju mestá, letiská, ski areály, ktorým pomáhajú s údržbou náročnejších plôch. Ušetria čas i organizáciu kosenia – plochu, ktorú kosili traja sekáči 2-3 dni, pokosia ani nie za deň. „Sme mestská časť, ktorá je celá v kopcoch, takže kosačku Spider využíváme na maximum. Nepoužívame ju nutne len v náročných terénoch, pomáha nám udržovať aj futbalové ihrisko,“ popisuje Anton Horínek, riaditeľ Verejnoprospešných služieb Karlova Ves.

Ani potravinársky sektor sa bez moderných technológií už nezaobíde

Hoci sa v potravinárskom sektore kladie dôraz na tradičné postupy, ani v ňom sa nedá zaobísť bez moderných riešení. „Vo vinárskom priemysle sa suchý ľad používa najmä na chladenie hrozna počas zberu pri preprave z vinohradov a v skladovacích kadiach pred lisovaním, aby sa predišlo predčasnému kvaseniu, čo je dôležité najmä v teplých oblastiach“, uvádza Iordanis Paraskevopulos, manažér spoločnosti SIAD, ktorá pôsobí na česko-slovenskom trhu už 30 rokov.

Iordanis Paraskevopulos potvrdzuje, že záujem o suchý ľad v poslednej dobe rastie. Podľa prieskumov si väčšina firiem uvedomuje, že rola technológií už nie je iba v znižovaní nákladov, ale stávajú sa potrebnou súčasťou celého podnikania, práve to potvrdzuje aj Radim Osička z Vinárstva Šápara: „Neustále sa snažíme výrobu vína zlepšovať a modernizovať, sledujeme najnovšie trendy vo vinárstve, a aj preto je u nás používanie suchého ľadu už niekoľko rokov štandardom.“

Moderné procesy uľahčia prácu a ušetria náklady

K inováciám pristupujú aj firmy naprieč ľahkým a ťažkým priemyslom. Konkrétne v potravinárstve, sklárstve, papiernictve, textilníctve, ale aj v stavebníctve či automobilovom priemysle používajú systém rekuperácie odpadového tepla. Ten firmám pomôže nielen znížiť spotrebu energií, ale taktiež zvýšiť svoju energetickú sebestačnosť. Navyše nástroje výroby (ako sú napríklad pece či kotle) pracujú efektívnejšie a ich životnosť sa tak predlžuje. „Spätné využitie energie súvisí s procesom spaľovania, kedy vzniká v komíne odpadové teplo. Zvyčajne unikne bez využitia do atmosféry, pričom spaliny zaťažujú ovzdušie vznikom CO2 pri procese spaľovania. Technológia Heat Recovery System dokáže teplo, ktoré by uniklo spalinovou cestou využiť a preniesť do ďalšieho procesu napríklad na vykurovanie budov alebo ohrev úžitkovej vody,“ opisuje obchodný riaditeľ Pavel Ulrich zo spoločnosti Almeva, ktorá dodáva rekuperačné systémy tepla a to s kompletnými službami od kalkulácie a inštalácie až po následný servis.