EkonomikaFinanciePrieskumy a analýzySlovensko xa Publikované 14. novembra 2022 zobraziť celý profil

Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností – potraviny s nealko nápojmi a  bývanie s energiami aj v októbri zvyšovali svoj medziročných rast. Znovu začali rásť aj ceny pohonných hmôt, boli o pätinu vyššie ako pred rokom.

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v októbri 2022 medzimesačne poskočili o 1,2 % a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne s hodnotou 14,9 % dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia.

Pohonné látky začali znova rásť

Najväčší vplyv na medzimesačnú infláciu mali naďalej rastúce ceny potravín, v októbri zdraželi o 2,5 %, čo bola štvrtá najvyššia hodnota tento rok. Najvýznamnejší vplyv mal najmä rast cien mäsa o 1,7 %, mlieka, syrov, vajec o 3,6 % a zeleniny o 9,7 %. Prvý raz od začiatku roka mierne klesli ceny olejov a tukov o 0,2 % a znížili sa aj ceny ovocia o 2,3 %. V raste cien pokračovali aj tovary a služby v odbore bývanie a energie, na medzimesačnej úrovni  pokračoval vysoký nárast cien pevných palív o 7,6 % a výraznejší rast zaznamenali aj ceny tepelnej energie o 1,5 %. 

Článok pokračuje pod reklamou

Ceny pohonných hmôt po troch mesiacoch mierneho poklesu začali v októbri znovu rásť a spolu s vyššími cenami za nákup dopravných prostriedkov potiahli celý odbor doprava do rastu. Významne zvýšenie dosiahli aj ceny odevov a obuvi o 3,6 %. 

Potraviny medziročne drahšie o takmer 27 %

Zvýšenie cien v medziročnom porovnaní dosiahlo v októbri 2022 hodnotu 14,9 %, čo je stále najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov. Vyššie ceny boli vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách (odboroch) domácností, polovica z nich dosiahla rast nad 10 percent.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dynamicky rastúce ceny v dvoch odboroch – potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami, ktoré tvoria takmer polovicu výdavkov domácností. Potraviny boli aktuálne medziročne drahšie o 26,8 %, aj nealkoholické nápoje rástli dvojciferným tempom už štvrtý mesiac.

Najzásadnejší vplyv z hľadiska tempa zdražovania a váhy vo výdavkoch domácností malo zvýšenie cien chleba a obilnín; mäsa ako aj mlieka, syrov a vajec, ich ceny sa medziročne posunuli nahor od 27 % do 30 %. Spomedzi šiestich potravinových tovarových skupín  najvýraznejší percentuálny rast vykazujú už viac ako pol roka oleje a tuky, aktuálne boli o polovicu drahšie ako pred rokom, ale ich vplyv vo výdavkoch je najmenší. Zelenina bola o štvrtinu drahšia ako v októbri pred rokom.

Zdroj: Štatistický úrad SR / úprava redakcia