EkonomikaKoronavírus COVID-19Obchod a službyPodnikanie xa Publikované 28. októbra 2020 zobraziť celý profil

V čase blížiaceho sa plošného testovania sa stáva téma maloobchodných prevádzok a ich podpory dostáva na vedľajšiu koľaj. Mnoho obchodníkov a desiatky tisíc zamestnancov sa však obávajú o ich ďalšiu existenciu, ktorá je v tomto momente často odkázaná aj na podporu od štátu.

Keďže štát nenariadil zatvorenie prevádzok, dostal ich do patovej situácie

Prenajímatelia nechcú odpúšťať nájom aj napriek tomu, že prevádzky nezarábajú. O schéme pomoci sa ešte len diskutuje, nie sú známe ani detaily programu Prvá pomoc +, ktorá bola ohlásená ministrom práce.

V médiách čítame, že štát do tohto momentu podal žiadosť len o 5 kompenzačných schém na Európsku komisiu, zatiaľ čo okolité krajiny ich podali viac ako dvojnásobok. Medzinárodný menový fond v analýze konštatuje, že Slovensko ohlásilo pomoc iba vo výške 2,5 % HDP, pričom Česká republika ohlásila pomoc vo výške 4,4 % HDP a Rakúsko až 8,5 % HDP, čo je viac ako trojnásobok.

Zdroj grafu: Libor Melioris, podľa údajov IMF

Nemusíme vymýšľať koleso, stačí sa pozrieť do okolitých krajín

Nemecko malým podnikateľom poslalo priame platby vo výške 9.000 € až 15.000 € do 48 hodín od požiadania bez komplikovaného preverovania. Rakúsko prepláca firmám až 75 % fixný nákladov, teda nielen mzdy, nájomné, ale aj úvery, leasingy a dokonca časť sezónneho tovaru. V Českej republike sa prepláca 100% mzdových nákladov a štát preplatí spätne 50% zaplateného nájomného za posledné tri mesiace.

V porovnaní s tým sú maloobchodníci na Slovensku len chudobní príbuzní. Žiadame vládu, aby sa urýchlene zamyslela nad aktuálnymi schémami a umožnila podnikateľom v maloobchode, gastre a službách prístup k priamym dotáciám, ktoré reálne situácii pomôžu.

Každé minuté euro do podpory lokálnych podnikateľov by sme mali v súčasnej situácii vnímať ako investíciu do budúcna, nie zadlžovanie sa. Domáci podnikatelia totiž zamestnávajú množstvo ľudí, ktorí budú inak odkázaní na úrady práce, čo je ďaleko väčšia záťaž na štátny rozpočet.

Chcem sledovať alebo podporiť Iniciatívu slovenských maloobchodníkov.