EkonomikaPodnikanieSlovensko xa Publikované 28. januára 2019 zobraziť celý profil

Slovenský realitný trh už niekoľko rokov po sebe zažíva nárast výstavby. Postupne vznikajú tisíce nových bytov, za ktorými stoja nielen známe developerské mená, ale aj menšie spoločnosti s lokálnym zameraním. 

Najviac developerských projektov štandardne vzniká v Bratislave, no zaujímavé projekty sa dajú nájsť aj v iných častiach Slovenska. Ceny starších bytov, najmä v Bratislave medziročne narastali, vďaka čomu záujem o byty v novostavbách rastie. Ľudia postupne opäť začínajú dôverovať kúpe projektov „na papieri“ a záujem o nehnuteľnosti z developerských projektov narastá. Pri výbere novej nehnuteľnosti je vhodné preveriť si samotného developera, jeho ekonomickú situáciu, referencie a históriu zrealizovaných projektov.

Veľkí hráči na Slovenskom trhu

Podľa Jána Bošáckeho, vedúceho oddelenia Prieskumu trhu JLL, na slovenskom rezidenčno–developerskom trhu aktuálne súťaží osem až desať významných a dlhodobých developerov, ktorí ovládajú značnú časť trhu. Najznámejší sú:

Cresco Group

Spoločnosť sa zameriava najmä na bytovú výstavbu, hoci má na svedomí aj výstavbu niekoľkých kancelárskych budov a obchodných priestorov. Prvým veľkým projektom spoločnosti boli Tri veže dokončené v roku 2009.

Penta Investments

Spoločnosť do realitného biznisu vstúpila v roku 2005 kancelárskym komplexom Digital Park. Prvý bratislavský bytový projekt spoločnosť odštartovala v roku 2013. Okrem Slovenskej republiky pôsobí aj v Česku a Poľsku.

J&T Real Estate

Developerská firma má na konte dokončené projekty nielen v oblasti bývania, ale aj administratívy, obchodu, hotelov, logistiky a priemyslu. JTRE pôsobí aj v Česku a Rusku.

Lucron Development

Lucron pôsobí na Slovensku od roku 2005. Spoločnosť s luxemburským vlastníkom stojí za jedným z najväčších developerských projektov na Slovensku – trnavskou Arboriou. Lucron je aktívny pri vyhľadávaní ďalších príležitostí.

Rezervácia bývania z vlastných zdrojov

Pri nákupe nehnuteľnosti z nového projektu, by ste mali počítať s tým, že potrebujete mať k dispozícií aj vlastné finančné zdroje, ktoré pokryjú rezervačný poplatok a v ideálnom prípade aj časť samotnej ceny nehnuteľnosti.

Rezervačný poplatok sa spravidla uhrádza na účet developera do 3 dní od podpisu rezervačnej zmluvy a nie je možné ho financovať z hypotekárneho úveru, nakoľko ten vám v banka v tomto čase ešte neposkytne.

Rezervačnou zmluvou sa klient zaväzuje, že do dohodnutého času (štandardne do 30 dní) podpíše s developerom zmluvu o budúcej zmluve. Táto zmluva zaväzuje klienta zaplatiť časť kúpnej ceny (zvyčajne 10 – 20 %) do 30 až 90 dní od jej podpisu a zároveň slúži ako podklad na vybavenie hypotekárneho financovania kúpy nehnuteľnosti.

Hypotéka a nehnuteľnosť v developerskom projekte

Financovať kúpu nehnuteľnosti z developerského projektu je možné prostredníctvom hypotekárneho úveru. Pri vybavovaní hypotéky na kúpu nehnuteľnosti z developerského projektu môžu nastať dve situácie:

1. Bankou zazmluvnený developerský projekt.

V takomto prípade najskôr banka uzavrie úverovú zmluvu s developerom, ktorý tak financuje výstavbu samotnej nehnuteľnosti. Banka následne poskytne hypotéku individuálnym nadobúdateľom bytov s tým, že jednotlivé byty slúžia ako zábezpeka a samotnou hypotékou je splácaná časť úveru developera, ktorý slúžil na výstavbu nehnuteľnosti.

Tento spôsob financovania je najčastejší a pre kupujúceho výhodnejší, nakoľko o hypotéku je možné žiadať už v čase po podpise rezervačnej zmluvy.

2. Bankou nezazmluvnený developerský projekt

Kupujúci sa môže rozhodnúť čerpať hypotéku aj od banky, s ktorou developer nemá uzavretú zmluvu. Zvyčajne k tejto situácií dochádza, ak developer nemá uzatvorenú zmluvu so žiadnou bankou, prípadne výpočet hypotéky v zazmluvnenej banke je pre klienta nevýhodný a inde vie hypotéku získať výhodnejšie.

No v takomto prípade môže mať klient schválenú hypotéku už po podpise rezervačnej zmluvy len v prípade, ak ručí inou nehnuteľnosťou. Ak klient nemá banke čím ručiť, žiadať o hypotéku môže až v čase, keď je nehnuteľnosť v katastri zapísaná ako rozostavaná alebo skolaudovaná.

V tomto prípade sa klient nielen vystavuje riziku, nakoľko vopred zaplatí rezervačný poplatok, no hypotéku neskôr získať nemusí (či už z dôvodu zmeny podmienok poskytovania hypotekárnych úverov alebo zmeny životnej situácie), ale taktiež aj zvýšenej byrokracii, ktorú musí realizovať vo vlastnej réžií.

Zaujímavé developerské projekty na Slovensku

Väčšina najnovších developerských projektov aktuálne vzniká v Bratislave, no existujú aj výnimky. Za spomenutie stoja projekty:

Blumentál

Developerský projekt v Bratislave, ktorý ponúka nadštandardné bývanie kúsok od centra mesta spolu s kanceláriami, pričom nezabúda na decentnú architektúru, ale aj využitie moderných technológií.

Arboria park

Developerský projekt spoločnosti Lucron, ktorý vytvára novú štvrť so stovkami bytov v Trnave.

Sky Park

Projekt spoločnosti Penta Investments ponúka kvalitnú a modernú svetovú architektúru. Ide o komplex 4 budov, dve s bytmi a dve kancelárske veže.

Developerský realitný trh na Slovensku zažíva svoj bum a vyberať nové nehnuteľnosti je naozaj z čoho. Výber skúseného developera a atraktívnej lokality v kombinácií so stále výhodnými hypotekárnymi úvermi, sľubuje kúpu bývania, ktoré vám bude robiť radosť veľa rokov, v ideálnom prípade doživotne.