Estónsko, tiež známe ako „pobaltský tiger“, má medzinárodnú reputáciu ako technologicky vyspelá krajina. Vďačí za to najmä svojim elektronickým vládnym službám a skvelým podmienkam pre začínajúce firmy. V tom prevyšujú väčšinu krajín v Európe. Ktoré startupy sa oplatí sledovať?
Od Sovietskej nadvlády k technologickému rozmachu
Krajina získala svoju nezávislosť už v roku 1991, kedy sa vydala na dráhu progresívneho rastu. Estónci to pritom nemali ľahké. Ako väčšina krajín bývalého Sovietskeho zväzu, začínali so slabou alebo takmer žiadnou infraštruktúrov vo väčšine sektorov. Svoje znalosti však rýchlo využili k rozvoju digitálnych verejných služieb. Podobne ako je dnes napríklad štandardom vytváranie faktúry online, v Estónsku sú mnohé ďalšie elektronické služby samozrejmosťou.
Dnes je Estónsko lídrom medzi globálnymi digitálnymi konferenciami, kde reprezentujú svoj technologický rozvoj. Ten poskytuje skvelé zázemie pre známe a úspešné technologické značky. Asi najznámejšou z nich je aplikácia na videohovory, Skype. Estónsko je však domovom aj pre mená Bolt, Pipedrive, Wise, Playtech a Zego.
Kým v roku 2017 bolo Estónsko domovom pre 500 startupov, dnes ich je už viac ako 1000. Aj to svedčí o priaznivých podmienkach pre začínajúce spoločnosti. Tie v Estónsku nazývajú ako „idufirma“, čo znamená „klíčiaca spoločnosť“. Startupy tu sú vnímané ako semiačka, ktoré zasadíte, aby vám z nich vyrástol plodný strom.
Ktoré estónske startupy sa oplatí sledovať?
Okrem známych mien pribúdajú na startupovej scéne v Estónsku stále nové firmy. Viaceré vznikli len nedávno, no prinášajú zaujímavé zmeny vo viacerých oblastiach. Tie môžu zmeniť a zefektívniť viaceré procesy.
1. Primex Finance
Spoločnosť Primex Finance vznikla v roku 2021 a rozhodla sa využiť benefity moderných technológií a decentralizácie. Prostredníctvom svojej platformy umožňujú decentralizované obchodovanie, čo obchodníkom poskytuje väčšiu flexibilitu a nižšie riziko.
Od svojho založenia zaznamenali obrovský úspech. Dôkazom toho je aj vyzbieranie 5,7 milióna dolárov. Nepochybujeme, že o Primex Finance ešte budeme počuť.
2. VanOnGo
Startup VanOnGo založený v roku 2019 prináša jednoduchosť a efektívnosť do sveta doručovania balíkov. Aplikácia, ktorá využíva umelú inteligenciu, umožňuje rýchle doručovanie lokálnymi prepravcami a presné sledovanie vašej zásielky. Spoločnosť má za sebou už tri kolá financovania, počas ktorých získala dvoch investorov. Presná suma investície však nie je verejne dostupná.
3. Lawato
Lawato tiež patrí medzi čerstvé startupy z roku 2021, má však vysoký potenciál na úspech. Startup poskytuje cloudové riešenie pre právnické firmy, ktoré sa čoraz viac prikláňajú k používaniu technológií. Zatiaľ sa im nepodarilo vyzbierať žiadne investície, no vzhľadom na vek spoločnosti to je iba otázkou času.
4. Vumonic Datalabs
Startup Vumonic Datalabs z roku 2018 poskytuje služby súvisiace s dátami. Ide najmä o sledovanie trhu, trhové spravodajstvo a užitočné informácie z eCommerce sektoru, ktoré môžete využiť pri svojom podnikaní. Spoločnosti sa zatiaľ podarilo vyzbierať štvrť milióna dolárov. A vzhľadom na stále rastúci trend online predaja to zrejme bude viac.
5. Glitter Finance
Spoločnosť Glitter Finance založená v roku 2021 má za cieľ efektívne riešiť problémy súvisiace s decentralizovaným financovaním. Používa k tomu moderné technológie a inovatívne riešenia, vďaka čomu vyzbierali už cez 3 milióny dolárov.