DaneOdvodyPrávo a legislatívaÚčtovníctvoZmeny v legislatíve xa Publikované 15. novembra 2021 zobraziť celý profil

Ministerstvo financií SR včera predstavilo prvú časť daňovo-odvodovej reformy s názvom Daňová revolúcia. V prvej časti minister Matovič prezentoval zmeny v politikách podpory rodiny, ktorých cieľom je eliminovať dopady chudoby na rozvoj talentov detí. Pracujúci rodič bude môcť získať na jedno dieťa do 18 rokov až 200 eur mesačne. Hotovostná platba pre dieťa nepracujúceho rodiča sa zvýši na 30 eur a 70 eur získa dieťa účelovo viazané na Služby deťom – doučovanie, krúžky, športové aktivity, atď.

Ministerstvo financií SR navrhlo zlúčiť prídavok na dieťa pri študentoch nad 18 rokov a daňový bonus na 50 eur z dnešných 25,50 a 23,22 eura. Nárok má vzniknúť automaticky každému študentovi nad 18 rokov, bez ohľadu na to, či jeho rodič pracuje. Rekreačný bonus, na ktorý by mali nárok deti s pracujúcim rodičom by mal slúžiť na podporu domáceho cestovného ruchu a celkovú výšku podpory takto ministerstvo odhaduje na viac ako 320 miliónov eur ročne, čo je päťnásobok dnešnej podpory.
“Státisíce detí nechodia na žiadny krúžok, lebo si to ich rodina nemôže dovoliť. Nezahadzujeme talent týchto detí!”povedal podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič.

Ďalšie časti Daňovej revolúcie predstaví ministerstvo financií v pondelok a utorok o 14:00 hod. Tie budú zamerané na zmeny v oblasti zdaňovania práce a firiem.

ZMOS – ak štát skutočne má záujem podporiť rodiny a deti, mal by napríklad navýšiť dotáciu na výstavbu nájomných bytov

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) principiálne odmieta koncept daňovej revolúcie predstavený vicepremiérom a ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO) v nedeľu (14. 11.). Združenie si myslí, že navrhované financovanie zvyšovania príspevkov pre rodiny s deťmi mimoriadne ublíži ekonomike samospráv a negatívne sa prejaví na kvalite a rozsahu služieb, ich dostupnosti a obslužnosti územia. O postoji ZMOS informoval v pondelok riaditeľ kancelárie združenia Michal Kaliňák.

ZMOS sa nepáči, že mestá a obce by mali mať ukrátené svoje príjmy o 200 miliónov eur, čo sa mimoriadne negatívne dotkne plnenia mnohých ich základných funkcií a úloh. Kaliňák tiež skonštatoval, že sa ,,výrazne obmedzí rozsah sociálnej politiky, podpory kultúry, regionálneho školstva a rozvoja lokálnej hospodárskej politiky. Teda inými slovami, štát týmto rozhodnutím spôsobí viac škody, ako úžitku.“

ZMOS vyzdvihlo, že ak štát skutočne má záujem podporiť rodiny a deti, mal by napríklad navýšiť dotáciu na výstavbu nájomných bytov, ktorá napriek deklarácii vlády podporovať nájomné bývanie je v návrhu štátneho rozpočtu na nedostatočných 20 miliónoch eur. Ďalším návrhom ZMOS-u je skvalitňovanie verejných služieb využitím eurofondov. „Napríklad pre skvalitňovanie škôl, rozvoj sociálnych služieb, pre odkanalizovanie mnohých miest a obcí, na opatrenia sledujúce riešenie negatívnych dosahov klímy, vyriešenie dostupnosti potravín vo viac ako 102 potravinových púšťach a podobne,“ vymenoval Kaliňák. Naopak, Slovensko má nedočerpanú viac než polovicu eurofondov z aktuálneho obdobia a mohlo by už 11 mesiacov čerpať aj nové eurofondy, keby už malo v Európskej komisii (EK) schválený nový Operačný program Slovensko.

ZMOS preto apeluje na prijatie opatrení, ktorými samosprávy získajú ekonomickú a legislatívnu stabilitu, pretože ich obrovská miera dôveryhodnosti v porovnaní so štátom dokazuje, že komunál vie mimoriadne efektívne a vhodne riešiť mnohé životné situácie každej zo skupín obyvateľov. Preto podľa ZMOSu ohlásená daňová reforma menej pomôže rodinám, ale viac ublíži mestám a obciam. 

Zdroj: Ministerstvo financií SR / teraz.sk / ZMOS