Pri práci z kancelárie aj z domu je dôležité, aby sme našej mysli i telu dopriali pravidelné pauzy. Tie nie sú mrhaním času, ale efektívnou metódou, ako dokončiť prácu rýchlejšie a kvalitnejšie.
Viacero výskumov ukázalo, že na prácu sa dokážeme plne sústrediť len 90 minút. Po tomto čase naša výkonnosť klesá a mali by sme si dať aspoň 20 minútovú pauzu. Takáto dĺžka však nemusí byť pre každého.
Najlepšie je rozdeliť si čas určený na plnenie úloh a na prestávky podľa svojich preferencií a možností. Niekedy stačí aj 5 minút, aby sme si ponaťahovali stŕpnuté nohy, nadýchali sa čerstvého vzduchu či porozprávali s kolegami.
To, že pravidelné prestávky sú pre zvyšovanie efektivity pri práci potrebné, už pochopilo veľa zamestnávateľov po celom svete. Napríklad vo Švédsku majú v mnohých firmách oficiálne vyhradený čas na tradičnú „fiku“ – približne 15 minútovú prestávku, počas ktorej si všetci spoločne vypijú kávu alebo čaj, niečo zjedia a neformálne podebatujú.
Takéto pravidelné stretnutia zamestnancov s nadriadenými zvyšujú nielen dodávky kávy pre firmy, ale aj pracovný výkon a morálku.
Prečo sú pravidelné prestávky pri práci dôležité?
1. Zvyšujú produktivitu
Niekoľko výskumov potvrdilo, že dostatok páuz popri práci výrazne zvyšuje produktivitu. Overiť si to môžete tak, že si svoj pracovný deň rozdelíte na časové bloky. Dlhšie bloky budú vyhradené na prácu a kratšie na prestávky. Keď budete vedieť, že po splnení úlohy vás čaká prestávka, budete sa viac sústrediť a spravíte ju rýchlejšie.
Ak budete pokračovať v práci aj napriek tomu, že ste už mysľou niekde inde, môžete skĺznuť až k tomu, že úlohu ani nedokončíte alebo bude spravená nekvalitne.
2. Pomáhajú so spracovaním informácií a riešením problémov
Keď máte v práci prísť na riešenie nejakej zložitej úlohy alebo vymyslieť významnú stratégiu, doprajte vášmu mozgu chvíľu oddychu. Na to, aby spracoval všetky prijaté informácie, potrebuje čas. Prestávka vám umožní získať určitý nadhľad a po chvíľke sa budete pozerať na veci inak. Uvidíte súvislosti, ktoré ste predtým možno nevideli, a na riešenie prídete rýchlejšie.
Pravidelná pauza zabraňuje aj tzv. „únave z rozhodovania“. Na tú sú náchylní najmä ľudia, ktorí musia celý deň robiť nejaké dôležité rozhodnutia. Napríklad manažéri veľkých firiem alebo sudcovia. Bez dostatočnej prestávky by mohli skĺznuť k tomu, že budú rozhodovať neobjektívne alebo až príliš jednoducho / bez premyslenia.
3. Naštartujú kreativitu
Ak ste príliš unavení, no aj tak pracujete ďalej, prestávate byť kreatívnymi. Ak však necháte mozog chvíľku oddychovať, môžete očakávať príliv novej inšpirácie. Práve vtedy, keď sa najmenej snažíme a necháme myšlienky voľne prúdiť, nám na rozum prídu tie najlepšie nápady.
4. Pomáhajú k psychickej aj fyzickej pohode
Veľké množstvo úloh a „horiace“ deadliny nás často nútia k tomu, že pokračujeme v práci aj napriek únave či nesústredeniu. Dlhodobé fungovanie v takomto režime však môže viesť až k strate motivácie, úzkosti či dokonca k syndrómu vyhorenia. Preto sa vždy snažte nájsť si čas na pauzu aj v preplnenom kalendári.
Pravidelné prestávky sú dôležité aj pre fyzické zdravie. Ak pri práci väčšinou sedíte, niekoľkokrát do dňa aspoň na pár minút vstaňte, poprechádzajte sa alebo spravte zopár rýchlych cvikov. Pomôže vám to s bolesťou chrbta a znížite riziko vzniku kŕčových žíl či karpálneho tunela.
Krátke pauzy potrebujú aj vaše oči. Pri pozeraní na obrazovku žmurkáte menej, čo môže spôsobiť nepríjemný pocit suchého oka. Preto je dobré aspoň chvíľu nepozerať na žiaden monitor a nechať ich odpočívať.