ManažmentMarketingPodnikanie xa Publikované 3. decembra 2020 zobraziť celý profil

Práca z domu je náročná pre našu psychiku. V súčasnej situácii však mnohí nemajú na výber a musia ju nejako zvládnuť. Viete, aké sú úskalia home officu a ako si s nimi poradiť?

Práca z domu má svoje riziká

Mnohí ľudia na práci z domu ešte stále vidia len pozitíva. Napriek tomu, že home office je flexibilnejší, je náročnejšie usporiadať si deň. Problém majú najmä rodiny s deťmi. Ich ratolesti ich vyrušujú a podľa štúdie OSN z roku 2017 takíto ľudia majú tiež vyššiu úroveň aktivácie stresových hormónov.

Postupne sa prejaví aj nedostatok sociálneho kontaktu. Chýba neformálny rozhovor s kolegom či spoločný obed. Namiesto toho chceme stihnúť spraviť čo najviac. Často jeme pri pracovnom stole a s kolegom sa vidíme maximálne na obrazovke. Aj to s častými výpadkami siete. Kopu nervov pri práci z domu vám môže ušetriť rýchly a stabilný optický internet. Vopred si však overte jeho dostupnosť vo vašom bydlisku.

zdroj: Standsome Worklifestyle / unsplash.com

Videohovory vás môžu vyčerpať

Komunikácia prostredníctvom online videohovorov je pri práci na diaľku nevyhnutná. Okrem udržiavania pomyselného očného kontaktu s ostatnými účastníkmi sa musíme sústrediť aj na to, čo hovoria. Je to ešte ťažšie, ak má jeden z kolegov nekvalitný mikrofón. Počas týchto online stretnutí nemusíte mať vždy zapnutú webkameru. Po každom hovore si urobte krátku prestávku, inak sa môže stať, že vyhoríte.

Pozor na syndróm vyhorenia

Pri práci z domu môžete byť náchylnejší na syndróm vyhorenia. Vytráca sa totiž hranica medzi prácou a súkromným životom. Riziko straty zamestnania naopak narastá. Zamestnávatelia zároveň majú vyššie nároky a väčšina si neuvedomuje ich negatívny vplyv. Pracovník je pod tlakom a v práci trávi podstatne viac času ako v minulosti.

Vytvorte si príjemné pracovné prostredie

Nepracujte na posteli ani na gauči. Sadnite si za stôl a venujte všetku pozornosť práci. Nehrbte sa a buďte vystretí. Mohli by ste si privodiť problémy s chrbticou. Vhodný je tiež externý monitor približne vo výške vašich očí. Podľa veľkosti uhlopriečky tiež dodržujte primeranú vzdialenosť. Jednou z nástrah je aj povestný karpálny tunel, ktorý vzniká aj pri nesprávnom držaní myši. Preto sa oplatí ergonomická myš.

Obmedzte multitasking

Nerobte 10 vecí naraz. Venujte sa jednej úlohe a po jej dokončení odpovedajte na prípadné správy. Trvá až niekoľko minút, kým sa po vyrušení opäť dokážeme sústrediť na rozrobenú úlohu. Preto si vypnite všetky oznámenia. Keby išlo o niečo nevyhnutné, kolega vám určite zavolá.

Vymažte si z telefónu pracovné aplikácie

Čoraz častejšie riešime prácu aj vo voľnom čase. V mobile máme pracovné účty, kde nám vyskakujú upozornenia na nové správy a neodoláme pokušeniu odpovedať. Práca na úkor oddychu nie je najlepší nápad

Keď sme prepracovaní, robíme viac chýb, plnenie úloh trvá dlhšie a klesá celková produktivita. Preto si stanovte presný začiatok a koniec práce, vypnite si v telefóne pracovné upozornenia a odpočiňte si.