EkonomikaFinancie xa Publikované 4. mája 2021 zobraziť celý profil

Slovenská živnostenská komora zastupuje živnostníkov, malých, stredných podnikateľov a rodinné firmy. Uvedomuje si vážnosť situácie a dopady, ktoré postihli v poslednom období tých najzraniteľnejších.

Teda živnostníkov, malých, stredných podnikateľov a rodinné firmy, a to hlavne v odvetví gastronómie a služieb.

Zvýšenie DPH môže navrhnúť iba človek, ktorý nerozumie financiám

Zvýšená DPH poškodí ekonomiku a znemožní konkurenčnú stabilitu. Riešenie vidíme iba vo vyššej a efektívnejšej pomoci pre najviac postihnuté segmenty ako gastro, služby či potravinárstvo, ktoré boli obmedzené na úkor obchodných reťazcov, ktoré profitujú zo súčasnej situácie doteraz. Cestovný ruch je na kolenách a bez skutočnej ekonomickej pomoci bude mať veľmi zložitý štart. Zvýšená DPH by bol definitívny klinec do ich už predpripravenej rakvy.

Iba zníženie DPH a rôzne podporné systémy by mohli naštartovať naozaj všetkých. Priamo poškodené podnikateľské subjekty ako aj tie, ktoré sú na nich naviazané (potravinárstvo, poľnohospodárstvo, rodinné firmy či priamo farmári a pestovatelia) potrebujú jasnú, rýchlu a skutočnú pomoc NIE súčasnej situácie, ale BUDÚCNOSTI.

„Miesto hlúpych návrhov o zvyšovaní DPH by sme sa mali viac venovať očkovaniu a jeho významu,“ podotkol predseda SŽK Oldřich Holiš.

Článok pokračuje pod reklamou

Dlhodobý „lockdown“ doviedol do krachu nejeden podnikateľský subjekt. Sľubovaná mesačná pomoc vo výške 1 mld.€ stratila svoju podstatu, keďže zostalo iba pri slovách. Pomoc bola fiktívna a viacerí podnikatelia ju premenovali na „NE pomoc“ z jednoduchých a praktických dôvodov.

NE pomoc“ pod názvom „COVID ÚVER“  s maximálnou hodnotou 300 000€, ktorého pilierom a ručiteľom bol štát sa stal výsmechom podnikateľským subjektom. Poskytnutá výška úveru ani zďaleka nedosahovala avizovanú pomoc 300 000€, a samozrejme, ako to už na Slovensku máme zvykom, potrebná dokumentácia, a teda byrokracia, odradila aj tých skúsenejších.

„NE pomoc“ pre zamestnávateľov formou príspevkov na udržanie pracovného miesta náhradou ich mzdy taktiež viac menej plní odliv financií späť, a to najmä do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Príklad z praxe: Príspevok náhrady mzdy zamestnanca max. do výška 1100,- € bola vyplatená plná suma 1100€ pri odvodovom zaťažení 646,75€, a teda „pomoc“ pre výplatu mzdy zostala na sume 453,25€.

„NE pomoc“ uzatvára aj odklad odvodového zaťaženia, leasingových a úverových splátok, na základe ktorého vzniká tzv. „úverový register“, ktorý je pre budúcnosť nevýhodný a zaťažujúci pre všetky podnikateľské subjekty. 

Každý si zaslúži rovnakú pozornosť. Každý z týchto podnikateľov sa rozhodol podnikať na Slovensku a prispievať do štátnej pokladnice. Cieľom ich podnikania je najmä prinášať radosť svojím zákazníkom a robiť niečo od srdca a s plním nasadením. Verím, že vláda SR si bude z nich brať príklad aspoň v ich úprimnej túžbe robiť niečo pre iných. Verím, že nie je ešte neskoro zachrániť ťažko vybudované sny vašich občanov. Stačí konať a pozerať sa na všetkých rovným dielom,“ uzavrel predseda Slovenskej živnostenskej komory, Oldřich Holiš.