EkonomikaKoronavírus COVID-19Zmeny v legislatíve xa Publikované 29. novembra 2021 zobraziť celý profil

Podnikateliua by nemali doplácať na rozhodnutia štátu. Po schválenom lockdowne mali podnikatelia okamžite vedieť, akým spôsobom budú za toto obdobie odškodnení. Naznačená podpora zo strany štátu na nájomné a zvýšenie podpory na zamestnancov nie je ani kvapkou toho, čo aktuálne nepotravinový maloobchod a služby potrebujú.

„V Českej republike neprišlo k zatvoreniu a o podporu sa už podnikatelia uchádzať môžu, Rakúsko opäť nabehlo na veľmi efektívny model preplácania nákladov v závislosti od poklesu tržieb, u nás podnikateľom zostali len oči pre plač a u viacerých aj prázdne účty,“ tvrdí Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov. Lockdown nepotravinového maloobchodu a služieb prišiel v čase, kedy mohli obchodníci aspoň čiastočne dobehnúť straty z predchádzajúcich vĺn. Mesiac pred Vianocami robí maloobchod aj 1/4 všetkých ročných tržieb a výpadok tak bude katastrofálny, zvlášť pri prípadom predĺžení opatrení, ako to naznačujú vládni predstavitelia, myslia si maloobchodníci.

Maloobchodníci žiadajú prijať nasledovné opatrenia:

a) efektívnu podporu na nájomné, ktoré ale bude zahŕňať aj všetky služby súvisiace s nájom (elektrina, plyn, internet, telefón a iné) a to vo výške 100% počas obdobia zatvorenia,

b) podporu na zamestnancov – pre tých, čo musia byť kvôli zatvoreným prevádzkam doma, vo výške 100% a zároveň opätovné zavedenie opatrenia 3B na pokles tržieb,

c) príspevok na fixné náklady ako sezónny tovar, leasingy, úvery, odpisy a iné prevádzkové náklady, ktorých sa podnikatelia nevedia zo dňa na deň zbaviť, a to až do výšky rozdielu prepadu tržby.

Článok pokračuje pod reklamou

Podľa Krakovského, ak nepríde k rýchlej pomoci sektoru maloobchodu, môže sa stať, že podnikatelia, ktorí minuli svoje peniaze na zásoby, nebudú mať na úhradu miezd pre svojich zamestnancov a títo zostanú bez peňazí pod vianočným stromčekom. „Každý z nás dúfal, že pred Vianocami zarobíme na dlhy, ktoré sme vytvorili počas predchádzajúcich vĺn, kde nám štát príliš nepomohol,“ hovorí Krakovský a dodáva, že obchodníci často zariskovali a investovali aj posledné prostriedky do tovaru, ktorý vie vygenerovať tržbu. Miesto toho vidíme, ako naši občania míňajú peniaze v zahraničí alebo vo veľkých sieťach dobre zásobených supermarketov.

,,Podnikatelia nemôžu doplácať na rozhodnutia štátu, ktoré navyše nereflektujú situáciu. Lockdown sa totiž týka iba vybraných prevádzok a služieb a nie všetkých, väčšina krajiny funguje bohužiaľ rovnako ako pred sprísnením opatrení. Ak nepríde k rýchlej podpore, uvidíme krach aj väčších obchodníkov, ktorí to už nebudú vedieť dofinancovať, navyše pri nutnosti splácať úvery, ktoré mali slúžiť na pomoc. V prípade, ak k pomoci nepríde alebo na ňu štát nemá prostriedky, potom je jedinou cestou rýchle otvorenie prevádzok aspoň v režime OP, aby stihli predvianočný trh,“ dodal Krakovský.