EkonomikaFinancieKoronavírus COVID-19Podnikanie xa Publikované 14. januára 2021 zobraziť celý profil

Blíži sa marec a s ním aj termín podávania daňových priznaní aj zaplatenia daní z príjmov či daní z motorových vozidiel. Daňovníci by na to mali začať myslieť už teraz, pripomenulo podnikateľom tieto povinnosti pred pár dňami Ministerstvo financií SR.

Nachádzame sa v neľahkej situácii

Poznamenáva mnoho živnostníkov, podnikateľov a firiem. Zatiaľ je situácia taká, že viacerí z nich siahajú na dno svojich finančných rezerv. Niektorí ho už aj dosiahli a svoje živnostenské podnikanie radšej ukončili. V prípade s.r.o. to také jednoduché nie je, proces likvidácie trvá aj niekoľko mesiacov. Ukončenie núdzového stavu a zlepšenie situácie okolo šírenia koronavírusu je stále v nedohľadne. A s ním aj budúcnosť slovenského podnikateľského prostredia.

Podnikatelia priznávajú, že aj keď pomoc od štátu dostali, nie je pre nich dostatočným pokrytím nákladov. Nájdu sa aj takí, čo celé obdobie od marca 2020 ťahajú z vlastných zdrojov, ale ani to sa nedá donekonečna. Pochváliť sa verejne „s prehrou v biznise po x rokoch“ nie je vobec jednoduché. Z toho dôvodu veľká väčšina podnikateľov neprezrádza svoju finančnú sitáuciu a o krachu svojej firmy neprezradia ani slovo, aby nevzbudili pozornosť a výsmech okolia alebo ešte „neodplašili“ partnerov, ktorí im zostali.

Priznať si prehru sa na Slovensku nenosí. Čítame len o úspechoch a sláve, úspešných firmách počas krízy a ich číslach. No kde tu v médiách sa už objaví prehra a krach, konkurz. Už keď sa to udržať nedá. Koronakríza si postupne vyberá svoju daň.

Článok pokračuje pod reklamou

Daňové priznanie a zaplatenie daní. Je to tu zas?

Povzdýchli si mnohí. Firmy ako-tak prežili rok 2020, pouhrádzali dane pri odloženom termíne a po pár mesiach je to tu opäť. Finančné bremeno sa na nich valí z každej strany. Oslovil som inštitúcie, aby povedali ako to vnímajú oni.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ): „Uvidíme ako sa bude situácia z pohľadu podnikania v nasledujúcich týždňoch, či mesiacoch vyvíjať. Väčšina podnikateľov sa ešte nespamätala z prvej či druhej vlny pandémie a majú vyčerpané finančné rezervy. Mnohé firmy doslova bojujú o svoje prežitie a čakajú na uvoľnenie opatrení,  ktoré im pomôžu naštartovať svoje podnikanie. Každý podnikateľský subjekt si však môže aj bez ohľadu na pandémiu odložiť DP do 30.6.2021. Jedným z najčastejších dôvodov pre odklad DP je platba dane.“

Slovenská živnostenská komora (SŽK): Termín daňových priznaní je pevne ukotvený v povinnostiach každého podnikateľa. Zákon umožňuje jeho odloženie, predpokladáme, že v tomto roku tak urobí značná časť živnostníkov, ktorým príjmy v minulom roku významne poklesli, avšak majú záujem naďalej pokračovať vo výkone podnikateľskej činnosti. Komora dlhodobo presadzuje významnejšiu pomoc štátu v čase povinného zatvorenia prevádzok a poklesu príjmov. Súčasťou pomoci môže byť aj zníženie, resp. odpustenie niektorých daňových a odvodových povinností.

Návrhy sú, len či budú aj riešenia v praxi. V roku 2020 sa vyšlo podnikateľom v ústrety, bude tomu tak aj tento rok? Necháme sa prekvapiť.

Článok pokračuje pod reklamou

Ďalším z dôvodov je, že väčšine firiem, ktoré si odložili splátky úverov, pomaly končí odklad

Problémy s opätovným splácaním úverov očakáva menej ako 5 %  stredných a veľkých firiem, ktoré využili odloženie splátok v rámci zákona Lex korona. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej sporiteľne. Pri malých firmách očakáva problémy so splácaním 14,6 %. Je ich tak menej ako v prieskume z prvej vlny koronakrízy.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) k 3. štvrťroku vlaňajška dosiahol objem odložených firemných úverov viac ako 2,8 miliardy eur. Približne dve tretiny z tohto objemu si spoločnosti odložili na maximum, čiže 9 mesiacov. Takmer všetky odklady splátok schválili banky počas prvých štyroch mesiacov od zavedenia takejto možnosti v apríli 2020.

Z novembrovej správy NBS o finančnej stabilite vyplýva, že firmy si odložili takmer 12 % z celkového objemu podnikových úverov. Týkalo sa to najmä mikropodnikov a malých firiem (15 %). Stredné firmy (12 %) a veľké firmy (6 %) na tom boli lepšie.

Firmy sa postupne prispôsobujú novým podmienkam a hospodárstvo sa rozbieha, aj keď v prvých mesiacoch nového roka môžu byť dopady koronavírusu ešte pomerne výrazné, najmä v oblasti služieb. Očakávame však, že v tomto roku ekonomika porastie tempom 6 % s viditeľným oživením najmä od neskoršej jari. Priemerná miera nezamestnanosti by mohla dosiahnuť 7,1 %, s následným postupným poklesom, viditeľným hlavne od roku 2022. Pri obnove ekonomického rastu nám najviac môže pomôcť pripravovaný Plán obnovy, efektívna a účinná vakcinácia či adresná pomoc vlády,“ zhodnotil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

zdroj: TASR / úprava: redakcia