BezpečnosťManažment xa Publikované 13. decembra 2020 zobraziť celý profil

V roku 2020 z pohľadu kyberbezpečnosti Slováci najčastejšie čelili ransomvéru. Uviedla to spoločnosť Kaspersky. Naopak, Slovensko bolo tento rok oproti minulosti oveľa lepšie chránené pred bankovými trójskymi koňmi, mobilným malvérom a stalkervérom.

Počet kyberútokov na Slovensku síce klesá, ale sú vytrvalejšie a viac zamerané na konkrétne ciele

V medziročnom porovnaní bolo zaznamenaných o 22,64 % menej útokov na počítače a menej bolo takisto aj bankových trójskych koní (o 85,8 %). Podobná situácia bola aj v oblasti malvéru stalkervéru.

V prípade mobilných malvérov však experti upozornili, že síce zaznamenali pokles v počte útokov na unikátnych používateľov o 12,42 %, no počet detekcií sa zvýšil o 0,51 %. Čo znamená, že bol viackrát napadnutý menší počet používateľov. „Takže záverom je, že hrozby sa stávajú cielenejšími a vytrvalejšími a kyberzločinci tak dostávajú ‚viac za menej‚,“ dodali experti.

Útoky na slovenských používateľov medziročne rástli len v oblasti ransomvéru

V počte unikátnych používateľov stúpli útoky o 86,64 %, naopak, počet detekcií sa znížil o 31,15 %.

V globálnom meradle pre svet v roku 2020 znamenal problém stalkervér, a to napriek tomu, že v medziročnom porovnaní počet útokov poklesol. Podľa expertov môže úbytok súvisieť s lockdownom v krajinách po celom svete.

Predpokladom totiž je, že stalkervér sa väčšinou používa na sledovanie intímneho partnera, a teda pre zavádzanie rôznych obmedzení týkajúcich sa voľného pohybu potreba tohto typu aplikácií pravdepodobne klesá,“ vysvetlili odborníci.

Zmeny súvisiace s pandémiou nového koronavírusu – napríklad v kontexte rozmachu práce z domu – neobišli ani Slovensko. Ako uzavreli experti, práca na diaľku zmenila toho viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vyzdvihli znepokojujúcu štatistiku, podľa ktorej iba niečo cez polovicu zamestnancov je vybavená pracovnými zariadeniamiVPN

Zaujímavým zistením je, že cena ukradnutých dát kyberzločincami je vyššia pri zdravotníckych materiáloch, než napríklad pri ukradnutých informáciách z platobných kariet,“ podotkol generálny riaditeľ spoločnosti pre východnú Európu Miroslav Kořen na margo tohtoročných útokov vo svete. Pre pandémiu sa citlivé zdravotné informácie stali žiadanou komoditou.

Čo je to ransomvér

Ransomvér je typ škodlivého softvéru, ktorý blokuje počítačový systém alebo šifruje data v ňom zapísané, a potom požaduje od obete výkupné za obnovenie prístupu. Na infikovanom počítači sa zvyčajne zobrazí správa s informáciami o výkupnom – po zaplatení je obeti poskytnuté heslo na dešifrovanie dát na počítači (každá obeť má unikátny kód).

Jednoduchý ransomware zablokuje systém, no je pomerne jednoduché ho odblokovať aj bez zaplatenia výkupného. Zložitejší ransomware nezablokuje systém, ale zašifruje súbory, ktoré sú až do zaplatenia neprístupné. Zložitý ransomware je schopný okrem súborov zašifrovať pevný disk (HDD/SSD). Ransomware väčšinou nainštaluje aj iný vírus (väčšinou trojský kôň).

Ransomware je najčastejší v Rusku, no podvody s ransomware-om sa vyskytujú celosvetovo. Štatistiky hovoria, že do júna 2013 existovalo viac ako 250 000 jedinečných druhov ransomware-u. (zdroj: wikipedia.org)

zdroj: TASR / úprava: redakcia