Umelá inteligencia (AI) je už roky súčasťou našich životov, práce nevynímajúc. No až teraz ju začíname pociťovať ako hrozbu, pretože sa zdá, že dokáže ľudí nahradiť do oveľa väčšej miery, než sme si doteraz mysleli.
Nastupuje AI?
V automobilovom priemysle, zdravotníctve, stomatológií, rehabilitácii, informatike, v reklame a v mnohých ďalších oblastiach robotika a umelá inteligencia pomáhajú človeku dosahovať lepšie pracovné výsledky už dnes. Artificial inteligence (AI) je dômyselné spojenie existujúcich poznatkov zo všetkých oblastí ľudského života, ktoré dokáže plniť rôzne úlohy jednoduchšie, rýchlejšia a zvyčajne aj presnejšie ako človek. Má schopnosť zbierať dáta, spájať ich, vyhodnocovať a ďalej sa učiť. Nie je to však živá bytosť, vždy bude vychádzať iba z informácií a dát, ktoré sú do nej dodané zvonka, teda človekom.
Je to takpovediac dobrý sluha. Nachádza sa vo všetkých smart zariadeniach domácnosti či kanceláriách, pomáha riadiť dopravu, vďaka nej máte informácie o svojich deťoch v škole…
Kto príde kvôli AI o prácu?
Špecialisti na pracovný trh si uvedomujú že sa pod vplyvom umelej inteligencie mení trh práce a rozloženie síl na ňom. Zhodujú sa, že nie je dôvod na paniku.
„Umelá inteligencia je ďalší krok v priemyselnej revolúcii, ktorý, samozrejme, v niektorých oblastiach nahradí človeka, ale ten zas nájde svoje využitie inde. Navyše nesmieme zabúdať, že obyvateľstvo stárne, takže to, že niektoré práce dokáže zastať na miesto človeka AI, môže byť pre pracovný trh a hospodárstvo krajín len plusom,“ myslí si generálna riaditeľka personálnej agentúry MAXIN´S Group Katarína Garajová.
AI určite do veľkej miery nahradí monotónnu manuálnu prácu. Keďže Slovensko je mocnosťou na výrobu automobilov a automotiv priemysel tvorí gro výroby, dá sa predpokladať, že v tomto odvetví niektoré pozície zaniknú. „Roboti a stroje však nie sú schopné samé rozmýšľať, budú potrebovať ľudí, ktorí ich budú riadiť. Práca tak bude pre človeka pohodlnejšia, menej fyzicky náročná a možno do veľkej miery aj zaujímavejšia,“ dodala K. Garajová.
Z rôznych analýz vyplýva, že s najväčšou pravdepodobnosťou zanikne veľa pozícií, na ktoré netreba vzdelanie, respektíve na ne stačí základné vzdelanie. Umelá inteligencia bude nahrádzať človeka aj v oblasti účtovníctva či niektorých prác v advokátskych kanceláriách. Časom budú robotmi pravdepodobne nahradení pracovníci call centier, ale aj recepční či pokladníci v obchodoch. Už dnes sú samoobslužné pokladne bežnou súčasťou väčších obchodných prevádzok. Vždy však pri nich musí stáť živý človek, ktorý zasahuje v momente, keď sa umelá inteligencia pomýlila, urobila chybu alebo nevie potvrdiť, že nakupujúci je dospelý.
Pomoc, nie hrozba
„To, ako sa bude pracovný trh vyvíjať vplyvom AI máme do veľkej miery v rukách aj my – nielen špecialisti na personalistiku a ľudské zdroje, ale predovšetkým ľudia,” je presvedčená generálna riaditeľka MAXIN´S Group.
Podľa nej je zmysluplné, ak sa bude využívať na úkony, ktoré človeku zaberajú veľa času, musí im venovať sústredenú pozornosť a z toho vyplýva aj riziko chýb. Podieľať sa môže na analýzach dát, vytváraní plánov a načrtnutí toho, ako plány dosiahnuť.
Nikdy nebude lekárom, advokátom ani učiteľom. Hoci im môže pomôcť napríklad s vyhodnocovaním výsledkov vyšetrení, so zberom dát či s opravovaním písomiek a testov. „Ľudia sa tak budú môcť viac a lepšie venovať tomu, čo tvorí gro ich práce a balast za nich urobí umelá inteligencia,” pokračuje K. Garajová. „Umelá inteligencia môže v mnohých odvetviach zlepšiť produktivitu práce aj pracovné podmienky. Navyše budú vďaka nej určite vznikať nové pracovné pozície, hoci si ich dnes ešte nedokážeme dosť dobre predstaviť.“
Žiadaný je vnímavý človek
Obávať sa o svoje miesto na trhu práce podľa nej nemusia ľudia, ktorí pracujú na zlepšovaní svojich mäkkých zručností (soft skills), ako sú komunikácia, schopnosť empatie, schopnosť kriticky myslieť či schopnosť prezentovať.
Už dnes sú na stredné a vyššie pozície žiadaní ľudia, ktorí sú schopní spájať rôzne odbornosti. To si vyžaduje napríklad schopnosť sebareflexie, dostatočne hlboké sebapoznanie či schopnosť vyhľadávať správne informácie a správnych ľudí. „Predstava, že nás tu jedného dňa všetkých nahradia roboti a umelá inteligencia nie je podľa mňa reálna. Pokiaľ sme mysliace, ale aj cítiace bytosti, trh práce nás bude potrebovať,“ uzavrela Katarína Garajová.