Finančná správaKontrolyPodnikanie xa Publikované 25. októbra 2022 zobraziť celý profil

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) vykonala celoslovenskú kontrolu bezpečnosti bižutérie, ktorá sa uskutočnila v spolupráci s Finančným riaditeľstvom SR (FR SR). Hlavným cieľom kontrolnej akcie bolo preveriť, či bižutéria spĺňa požiadavky limitných obsahov tzv. „ťažkých kovov“ ako sú nikel, kadmium a olovo.

Olovo je toxický kov, ktorý sa dostáva do organizmu prevažne inhaláciou, ale vniektorých prípadoch aj cez porušenú kožu ahromadí sa vtele. Môže ovplyvniť všetky orgánové systémy a môže mať aj chronické dopady na zdravie spotrebiteľov.

Nikel je silný alergén, ktorý môže u niektorých spotrebiteľov vyvolať kožné reakcie ako tzv. niklový ekzém, vyrážky, svrbenie kože. Ide o ťažký kov, ktorý je karcinogénny a môže svojím spôsobom zapríčiniť vznik rakoviny.

Kadmium je karcinogénna látka, ktorá je škodlivá pre ľudské zdravie, pretože sa hromadí v tele a môže poškodiť vnútorné orgány (obličky, pečeň, pľúca, kosti) a spôsobiť vznik rakoviny.

Vysoká miera pochybení

Kontrolná akcia bola zameraná na kontrolu bezpečnosti rôznych druhov bižutérie (mimo výrobkov vyrobených z chirurgickej ocele), ktorá prichádza do priameho kontaktu s pokožkou a nachádzala sa v priamej ponuke pre spotrebiteľa. Kontrolám podliehali náhrdelníky, náramky, náušnice, prstene, celokovové hodinky a sety náušníc a náhrdelníkov.

Článok pokračuje pod reklamou

V rámci kontrolnej akcie bolo prekontrolovaných 102 kamenných prevádzok na celom Slovensku. Nedostatky boli zistené v 40-tich, čo predstavuje 39,22 % porušení. Celkovo bolo prekontrolovaných 1 153 druhov bižutérie, pričom nedostatky v označovaní u jednotlivých hospodárskych subjektov boli zistené pri 299 druhoch v celkovej hodnote 9 453,19 €.

SOI uvádza, že v nasledujúcich obdobiach nevylučuje možnosť zopakovania kontrolnej akcie zameranej na kontrolu bezpečnosti bižutérie v spolupráci s FR SR.

Zdroj: SOI / úprava redakcia

Ako sa pripraviť na bezproblémové podnikanie a na koho sa obrátiť?

Príde k vám kontrola? Ako sa bude situácia vyvíjať v tomto a nasledujúcom roku nie je jasné. Isté však je, že kontrolné orgány, ako napr. inšpektoráty práce, soi, daňové úrady, colné úrady, živnostenské úrady, metrologické inšpektoráty, veterinárna a potravinová správa, regionálne úrady verejného zdravotníctva a mnohé iné orgány vykonávajú kontroly u podnikateľských subjektov pernamentne.

Neplaťte veľké peniaze na riešenie jedného problému, ale svoje podnikanie radšej kompletne zabezpečte prevenciou!

Je to najlacnejší spôsob, ako sa vyhnúť pokute. Stojí to najmenej času, ale aj peňazí.

Nie ste si istí, či vaše podnikanie spĺňa všetky náležitosti? Máte správne dokumenty na prevádzke, alebo VOP e-shopu, reklamačné podmienky, či iné dokumenty? Vyhnite sa zbytočným problémom pri akejkoľvek kontrole a tiež drahým pokutám. Dajte si papiere na poriadok vopred, ešte pred tým, než vás skontrolujú inšpektori.

Kontaktujte preto odborníkov z NEPLAT-POKUTY, ktorí v minulosti pracovali ako inšpektori. Z praxe majú vedomosť na čo si dávať pozor a na čo sa zamerať. Vedia, ako majú vyzerať dokumenty, ale aj čo sa kontroluje, ako sa to kontroluje a na ktorým veciam pri predaji treba dať dôraz.

Dokumenty dostanete tak, aby pri kontrole neboli vytknuté nejaké nedostatky. A naviac dostanete tzv. ,,Simulovanú kontrolu“, ktorou sa priamo na vašej prevádzke odstránia nedostatky. Skontroluje sa každý detail tak, aby riadna kontrole dopadla výborne.