Letné mesiace bývajú obvykle pokojné. Ľudia majú tendenciu cez prázdniny odpočívať a viac-menej všetci fungujú v prázdninovom režime. To však neplatí pre finančné trhy, ktoré naopak v posledných týždňoch zažívajú veľmi veľké pohyby. Tomáš Vranka, analytik XTB, v tomto článku prináša súhrn toho najzaujímavejšieho, čo sa v posledných týždňoch na trhoch odohralo.
Pozrime sa najskôr na vývoj najznámejších akciových indexov. Na obrázku nižšie vidíme, o koľko % vzrástli od začiatku roka v stĺpci „Total Return“. Najznámejší americký akciový index S&P 500 vzrástol o 19,3 % a technologický index Nasdaq o 42 %. Ani európske akciové indexy sa nenechávajú zahanbiť. Nemecký DAX pridal takmer 18 % a francúzsky CAC 18,5 %. Veľmi dobre si vedie aj japonský akciový trh, ktorého index Nikkei pridal 27,5 %. Nie nadarmo začal pred niekoľkými rokmi v Japonsku investovať legendárny investor Warren Buffett!
V tomto roku ovplyvnilo pohyby na trhu mnoho faktorov. Prakticky neexistuje týždeň, kedy by sa niečo dôležité nestalo. Hneď na začiatku roka spolu začali bojovať dve veľké technologické spoločnosti – Microsoft a Alphabet – na poli vývoja a integrácie umelej inteligencie. O niekoľko mesiacov neskôr prišla kríza v americkom bankovom sektore, ktorá sa rozšírila aj do Európy. Okrem toho všetkého na trhy vstupujú aj centrálne banky, ktoré sa tento týždeň tiež zišli. Americký Fed a európska ECB však teraz hovoria, že so zvyšovaním úrokových sadzieb možno skončili a že ďalší vývoj bude závisieť od toho, aké údaje prídu z ekonomík. Ak banky už sadzby nezvýšia, akciové trhy by si pravdepodobne mohli oddýchnuť. Akcie však už na tento vývoj reagujú pozitívne, pretože americké indexy sú oproti svojim maximám nižšie iba o 5-8 % a európske indexy sa pohybujú tesne okolo maxím. To samozrejme môže priniesť zaujímavé obchodné a investičné príležitosti.
V posledných niekoľkých týždňoch však akciové trhy rozvírila aj výsledková sezóna. Najväčšie svetové spoločnosti zverejňujú svoje výsledky za druhý štvrťrok tohto roka a môžem povedať, že sú zatiaľ veľmi dobré. Asi najviac bol svet zvedavý na výsledky veľkých technologických spoločností. Poďme sa teda pozrieť aj na nich.
Výsledky technologických gigantov
Spoločnosť Microsoft bola prvá, ktorá priniesla výsledky. Ten je od začiatku roka na dobrej vlne, pretože nástroje umelej inteligencie, na ktorých pracuje s OpenAI, uchopil veľmi dobre a akcie pred časom prekonali historické maximá. Investori tak boli zvedaví či sa to prejaví aj vo výsledkoch. Microsoft zverejnil čísla, ktoré boli pomerne dobré, ale investori skrátka čakali možno trochu viac. Cloud Azure, ktorý bol v posledných rokoch hlavným ťahúňom rastu Microsoftu, ďalej spomaľuje a segment stolných počítačov a licencií Windows klesá už niekoľko štvrťrokov v rade. Akcie tak po zverejnení výsledkov oslabili zhruba o 4 %.
Druhou veľkou technologickou spoločnosťou bola spoločnosť Alphabet. Tá je materskou spoločnosťou Googlu a uplynulý štvrťrok pre ňu nebolo najlepšie. Už v priebehu minulého roku začala spoločnosť pociťovať útlm v reklamnom segmente. Veľké spoločnosti sa totiž obávali, že ich čakajú ťažké časy, a tak menej míňali za reklamu na Google. Do toho prišiel Microsoft, ktorý na začiatku roka vyhlásil Googlu otvorenú vojnu, pretože mu chcel vďaka nástrojom umelej inteligencie vo vyhľadávaní zobrať podiel na trhu. Teraz však Google oproti očakávaniam dosiahol vyššie tržby aj zisky a cloud, ktorý poskytuje ďalším spoločnostiam, mu tiež začína prinášať pekné výnosy. Google je teda na koni a v tomto prípade akcie reagovali rastom o 6 %.
Treťou veľkou technologickou spoločnosťou bola Meta. Tá má za sebou katastrofálny rok 2022, kedy jej akcie stratili viac ako 70 %. Spoločnosť však zažíva veľký comeback a od začiatku roka akcie vzrástli o zhruba 150 %. Meta pred niekoľkými dňami zverejnila výsledky, ktoré prekonali všetky očakávania. Meta dosiahla vyššie tržby, zisk, počet užívateľov a registruje tiež rastúci dopyt po reklame. Meta tiež výrazne zvýšila svoj výhľad na aktuálny štvrťrok, ktorý v ideálnom prípade počíta s rastom tržieb až o 20 %. Akcie po zverejnení výsledkov vzrástli až o zhruba 9 %, aj keď neskôr časť ziskov zmazali. To však nič nemení na tom, že Meta patrí k najvýkonnejším akciám tohto roku.
Z veľkých technologických spoločností budú v najbližších týždňoch reportovať svoje výsledky Apple, Amazon a NVIDIA, takže je isté, že na trhoch opäť dôjde k zaujímavým pohybom. Výsledky pravidelne živo komentujeme na našom YouTube kanáli XTB Česká republika a Slovensko. Porovnali sme výkonnosť šiestich vyššie spomínaných akcií. Apple od začiatku roka pridal 49 %, Microsoft 39 %, Alphabet 47 %, Amazon 53 %, Meta 159 % a NVIDIA dokonca 214 %.
Výsledky automobilového sektora
Nemôžeme zabudnúť ani na automobilky, ktoré boli aj podrobne riešené v našom najnovšom e-booku, zameranom špecificky na automobilový sektor. Svoje výsledky ohlásila aj spoločnosť Tesla, ktorá je už niekoľko rokov miláčikom akciových investorov. Tesla tiež prekonala odhady, pokiaľ ide o tržby a zisky, ale v rámci výsledkov sa objavilo niekoľko zaujímavých sprievodných komentárov. Najväčšia svetová automobilka zaznamenala nižšie marže, pretože v posledných mesiacoch musela niekoľkokrát znížiť ceny predávaných vozidiel, aby podporila klesajúci dopyt. Elon Musk v rozhovore s investormi uviedol, že je možné, že vzhľadom na stále nie celkom ideálnu ekonomickú situáciu bude Tesla v tomto postupe pokračovať, čo by mohlo marže ešte viac znížiť. Akcie na túto správu reagovali poklesom o zhruba 10 %.
Zaujímavé výsledky vykázala aj skupina Stellantis, do ktorej patria značky Jeep, Fiat, Citroën, Peugeot, Opel a Alfa Romeo. V prvom polroku dosiahla zisk 11 mld. Zisk medziročne vzrástol o 37 % a tržby o 12 %, k čomu prispeli elektrické a nízko emisné vozidlá, ktorých predaj vzrástol o takmer 30 %. Spoločnosť tiež znížila náklady a ťažila zo zlúčenia mnohých značiek, ktoré sú teraz pod jednou strechou. Akcie spoločnosti v posledných dňoch vzrástli približne o 7 %.
Ako sa darilo akciám automobiliek od začiatku roka, sa môžete pozrieť opäť nižšie. Akcie Tesly vzrástli o 108 %, Stellantis o 49 %, BMW o 43 %, Volkswagen o 12 %, čínsky výrobca elektromobilov Nio o 36 % a americký GM o 16 %. Pekne sa teda hýbali aj akcie výrobcov automobilov, a to ako klasických, tak elektrických.
Pokiaľ sa o automobilovom sektore chcete dozvedieť viac, vypracovali sme pre Vás na túto tému ebook, ktorý je zadarmo dostupný na tomto linku: https://sk.xtb.com/investovanie-v-automobilovom-sektore