Cestovný ruchEkonomikaGastronómia a hotelierstvoKoronavírus COVID-19PodnikanieSlovensko xa Publikované 7. decembra 2020 zobraziť celý profil

Reštauračné prevádzky napojené na iniciatívu Bojujeme za naše gastro plánujú v utorok (8. decembra) otvoriť pre hostí aj svoje interiéry. Informoval o tom v pondelok šéf iniciatívy Miroslav Heredoš.

Podľa aktuálnych nariadení môžu pritom fungovať iba na terasách a ako výdaj jedla. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa v reakcii na avizované otváranie nechcel nikomu vyhrážať pokutami, vyzval ich však na zodpovedné správanie.

Chceme fungovať aj my v normálnom režime, v takom istom ako fungujú veľkoobchody, obchody, supermarkety. Chceme byť otvorení v rovnakom móde ako sú otvorené kiná, divadlá alebo kostoly,“ priblížil Heredoš.

Vedie ich k tomu viacero dôvodov

Odvolávajú sa napríklad na aktuálnu situáciu v Českej republike, kde sa už otvorili aj interiéry reštaurácií. Sťažujú sa tiež na neexistenciu adekvátnej komunikácie s vládou či na nedostatočné informácie od Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). „Vzhľadom na to, že sme sa dozvedeli, že v reštaurácii sa nakazilo iba 20 hostí, si uvedomujeme, že my ako segment nie sme šíriteľmi nákazy Covid-19,“ argumentoval Heredoš.

K iniciatíve sa pridala aj Únia fitness centier Slovenska. „Obrovské množstvo členov únie zajtra otvára svoje prevádzky, pripájame sa k iniciatíve,“ avizoval jej šéf Pavel Kiseľ.

Reaguje aj premiér

Ja sa určite nebudem z tohto miesta vyhrážať nikomu. Vyzývam každého zodpovedného človeka k zodpovednosti. Sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii. Ak toto urobia reštaurácie a fitnescentrá, tak zavedú anarchiu,“ vyhlásil po pondelkovom rokovaní vlády premiér Matovič. Apeloval na nich, že v aktuálnej epidemiologickej situácii by takýmto krokom urobili to najhoršie, čo môžu urobiť.

Ku kritike aktuálnej situácie reštaurácií sa pridala aj iniciatíva Zachráňme gastro

Podnikatelia v gastre, ktorí nemajú šancu na zmysluplné donášky, okienkový predaj, či terasy, sú podľa nej zúfalí. Nikto im totiž nepomohol s fixnými nákladmi na udržanie si prevádzky, ako sú energie, stráženie, platby licencií a podobne.

Na druhej strane ale platí, že my nie sme epidemiológovia ani ústavní právnici. Bezpečnosť zamestnancov a zákazníkov má byť najvyššou prioritou nás všetkých. Vysvetľovať si hygienické predpisy po svojom a amatérsky vykladať ústavu, zákony a nariadenia, nepovažujeme za rozumné,“ upozornil Ján Laš z iniciatívy Zachráňme gastro.

Článok pokračuje pod reklamou

Napriek napätej situácii podnikatelia a dodávatelia v gastre združení v platforme #StáleMámeChuť nesúhlasia s porušovaní platných pandemických opatrení počas núdzového stavu. „Riešenie vidíme v bezprostrednom dialógu s predsedom vlády a ministerstvami dopravy a výstavby, hospodárstva, zdravotníctva a financií, aby sme spoločne našli účinné riešenia pomoci pre gastro,“ konštatuje v stanovisku 13 združení a iniciatív podnikateľov a dodávateľov v tomto sektore, zastrešených v platforme #StáleMámeChuť.

Podľa nich je nevyhnutné, aby vláda začala komunikovať s predstaviteľmi gastro sektora a pripravila sľúbený plán, ako má tento segment prežiť zimu.

Situácia v sektore gastro služieb je každým dňom kritickejšia. Mnohé prevádzky sú v zúfalej situácii, ktorú nevedia bez pomoci štátu riešiť. Preto potrebujú okamžitú pomoc s likviditou, aby mohli udržať zamestnanosť a vyhnúť sa bankrotu,“ upozornili v stanovisku s tým, že aktuálne pravidlá pre sektor sú likvidačné a neúmerné oproti ostatným odvetviam.

Prečítajte si reakciu Úradu verejného zdravotníctva SR: Úrad verejného zdravotníctva vyzýva na rešpektovanie pravidiel. Situáciu si môžeme zhoršiť nezodpovednosťou

zdroj: TASR / úprava: redakcia