PodnikanieZaujímavosti xa Publikované 24. marca 2021 zobraziť celý profil

Občianske združenie #accacelife organizuje netradičný internetový predaj zdigitalizovaného obrazu prostredníctvom tzv. „nifties“. Celú sumu, za ktorú sa digitálne umenie predá, venuje vybranej organizácii.

Občianske združenie #accacelife vzniklo v roku 2018 na podnet kolegov z poradenskej spoločnosti Accace

Spoločnosť okrem iného dlhodobo podporujeme umenie, priestory firmy celoročne zdobia obrazy maliarov a umelcov, ktoré sa niekoľkokrát do roka obmieňajú vďaka projektu Accace Office Gallery. 

Čo sa stane, keď sa spojí účtovná firma, „nifties“ a umenie?

Spoločnosť Accace vznikla v roku 2006 pôvodne ako miestna účtovná firma, pričom dnes patrí medzi top poradenské spoločnosti na Slovensku aj v regióne strednej a východnej Európy, ale aj v Južnej Afrike. Okrem daní a financií sa venuje aj právnemu poradenstvu, poradenstvu pre startupy, či dokonca zdaňovaniu kryptomien

Vo svete účtovníctva sa používa predkontácia „261/221 – Peniaze na ceste“. Toto označenie slúži na účtovné zobrazenie prevodov z jedného bankového účtu na druhý resp. pre výber peňazí do pokladne. Po dlhom premýšľaní, ako prepojiť našu DNA, z ktorej sme vzišli, teda spracovanie účtovníctva na dobročinné aktivity pre iných vznikol v rámci #accacelife projekt „Peniaze na ceste“, vďaka ktorému budeme finančne podporovať konkrétne organizácie, či jedincov. O tom, že fandíme umeniu, ste si mohli prečítať vyššie. Práve umelecké dielo bude ústredným motívom nášho pilotného projektu. Nebude to však úplne tradičné dielo,“ hovorí Peter Pašek, Managing Director & Partner Accace Slovensko a zakladateľ #accacelife.

Obraz slávneho street-art umelca Bansyho s názvom „Morons“ v hodnote 100 000 amerických dolárov bol zničený a prevedený do digitálnej podoby prostredníctvom tzv. NFT (nifties) alebo „non-fungible token.“ Ide o nezastupiteľný token, ktorý je iba jeden a nedá sa s ničím nahradiť. Zjednodušene ním môže byť všetko, čo má digitálnu podobu, pričom k tomuto digitálnemu „produktu“ získate prostredníctvom blockchain potvrdenie o vašom unikátnom vlastníctve.  

Banksyho príbeh sa stal inšpiráciou k tomu, aby občianske združenie oslovilo českú umelkyňu Sylvu Majerovú, ktorá venovala a zdigitalizovala svoje dielo s názvom „Flow“ cez nifties. Sylva Majerová pochádza z Brna. V detstve sa venovala modernej gymnastike, vyštudovala financie, aby si neskôr splnila svoj sen – venovať sa maľbe. Ako sama hovorí, maľbu považuje za svoj únik z každodennej reality a možnosť vykresliť tak svoje vnímanie sveta. Viac o umelkyni a jej dielach nájdete na jej Instagramovom profile.

autorka obrazu: Sylva Majerová, nazov obrazu je „Flow“

V internetovom predaji na mintable.app si toto dielo môžete kúpiť (iba cez krytomenu ethereum) a stať sa tak jeho majiteľom zapísaným blockchain. Celá suma z predaja poputuje na podporu vybranej organizácie.