EkonomikaKoronavírus COVID-19Obchod a službyPodnikanieSlovensko xa Publikované 23. októbra 2020 zobraziť celý profil

22. októbra 2020 vláda SR prijala nové opatrenia, ktoré prikazujú mnohým obchodníkom obmedzenia v ich podnikateľskej činnosti. V preklade to znamená, že podnikateľ, ktorý nepredáva základné potreby, potraviny a drogériu a pod. (výnimky sú uvedené tu) môže mať síce otvorenú prevádzku, no nesmie do nej vpustiť a obshluhovať zákazníkov. Nakoľko bude v platnosti v určitých hodinách zavedený aj obmedzený pohyb osôb na verejnosti.

Obchodníci denne prichádzajú o stovky a tisíce eur

Pre bližšie vysvetlenie a prípadnú pomoc podnikateľom sme kontaktovali Ministertsvo hospodárstva SR. To nám rýchlo reagovalo a poslalo nasledovné vyhlásenie. „Jeden týždeň je zákaz vychádzania, potom plošné testovanie a potom všetko po starom pre tých, ktorí majú negatívny test. Obchodníci, ktorí môžu mať otvorené, ale ich zákazníci musia ostať doma, budú odškodnení podľa poklesu obratu,” odpovedal nám Richard Sulík.

Na našu doplňujúcu otázku, či je toto premyslený plán a priama pomoc Ministerstva hospodárstva SR slovenským podnikateľom a živnostníkom, keďže nie je jasné koľko bude trvať táto situácia a či sa nebude priebežne predlžovať, reagoval R. Sulík stručne a jasne:Pomoc podnikateľom na seba prevzal premiér. Bude to podľa poklesu obratu, ale neorganizuje to MH SR”.

Podnikatelia sklamane reagujú. Štát im podkopáva nohy

Obrátili sme sa preto aj na Iniciatívu slovenských maloobchodníkov, aby sa k danej odpovedi vyjadrili. Ich reakcia znie nasledovne: „Začíname pociťovať nedostatok informácií. V tomto momente napríklad platí, že dobrovoľne zatvorené prevádzky nemajú nárok na preplatenie 80% z ceny práce podľa opatrenia Prvá pomoc+, ale iba na pokles obratu. To ale znamená, že niektorí dostanú minimum peňazí na svojich zamestnancov napriek tomu, že minimálne týždeň budú prakticky bez tržby. Rovnaký problém začína byť s nákupnými centrami, kde niektoré trvajú na otvorení aj počas nasledujúceho týždňa. To znamená, že ak obchodník svoju predajňu zavrie, vystavuje sa možným sankciám zo strany centra za nedodržanie nájomnej zmluvy”, dodáva Daniel Krakovský z iniciatívy ISKM.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) reaguje nasledovne: „Niektoré firmy sa doteraz nespamätali ani z prvej vlny, sú zadĺžení a je možné, že druhá vlna ich existenčne položí, nakoľko nebudú mať z čoho platiť svoje záväzky. Zákaz pohybu osôb prinesie škody predovšetkým tým prevádzkam, ktoré  prídu o svojich zákazníkov a teda aj o svoj príjem.”

Štát sa k podnikateľom a živnostníkom stavia chrbtom. Je to účel?

Videli sme to už počas prvej vlny, ktorá nás zasiahla v marci. Byrokracia, nejednotné postupy a prehnaná aktivita miestnych úradníkov odradilo veľké množstvo živnostníkov a podnikateľov, aby požiadali o pomoc. Na jednej strane tu máme čísla a výstupy, ktorými sa chvália jednotlivé ministerstvá s pekným marketingom a PR, no na strane druhej je tu tvrdá realita a sklamaní krachujúci podnikatelia. Pomoc prišla neskoro alebo vôbec. A bude to ešte horšie.

Máme tu druhú vlnu a stav je ešte komplikovanejší s nejasnými pravidlami a chaosom. Namiesto priamej pomoci od štátu sú tu zas nastavené rôzne filtre, prekážky a nezmyselné podmienky. Majú slúžiť na odradenie a je to účelové? Zrejme áno. Aj takáto otázka už zaznieva medzi podnikateľmi. Štát nám pomôcť nechce a všetko necháva na našich pleciach. Účelovo a ba priam až okato sa pomáha veľkým a zahraničným firmám (priemyselné firmy, obchodné reťazce, a pod.). Malí slovenskí podnikatelia, ktorí si pomohli svojpomocne, aby prežili, sú v tomto štáte pod vedením novej vlády zrejme piate kolo na voze. Dokedy?

Prečo viazne komunikácia a pomoc smerom od štátu práve v takomto ťažkom období? Prečo sa politizuje téma pomoci a pohadzuje sa ako horúci zemiak?