Prirodzené svetlo je najväčším darom pri každej práci. Ak ho je nedostatok alebo ho využívame nesprávne, znižuje sa celková produktivita práce a zhoršuje zdravie. Optimálne videnie si kompenzujeme strnulou polohou tela, zhrbením, čím dochádza k celkovej fyzickej vyčerpanosti. Prinášame vám tipy, ako tomu predísť a mať dobre presvetlenú kanceláriu.
Okná sú bránou k nášmu videniu
Denné svetlo sa považuje za to najpriaznivejšie. Do pracovných miestností sa dostáva cez rôzne veľké a konštrukčne vybavené okná. Treba ho však využívať rozumne – zabrániť priamemu oslneniu, ktoré veľmi negatívne pôsobí pri práci s výpočtovou technikou.
Viete, že z fyzikálneho hľadiska sa prirodzené svetlo najviac dostáva cez bočné plochy okien? Ak ich udržíme v neutrálnych farbách a dostatočne široké, svetlo dosiahne oveľa hlbší odraz smerom do miestnosti.
TIP – Práve najnovšia generácia trojsklených hliníkových okien je založená na rozmanitej škále farebného prevedenia od metalických až po matné odtiene. Navyše sa prihliada na celkový dizajn a vyznenie, keďže disponujú skrytým kovaním a kľučkami v tej istej farbe ako okná.
Výhodou je, že výrobcovia týchto luxusných okien myslia okrem dostatočného presvetlenia (v ponuke sú aj nadrozmerné okná do výšky 3 m) taktiež na náš cenný čas pri práci – nemusíme riešiť ani servis, ani údržbu.
Pozornosť kladieme na okná a ďalšiu výbavu v miestnosti
Keď bližšie nahliadneme do sveta moderného industriálneho dizajnu, zistíme, že rovnako dobre kultivujú priestor aj drevohliníkové okná. V modernom bývaní slúžia už desaťročia, pričom ich s obľubou pomaly nachádzame aj u nás na Slovensku.
V miestnosti, na protiľahlej strane od okien pracujeme so sýtejšími odtieňmi neutrálnych farieb na stenách a s presklenou výbavou – funkčne používame sýtu bielu alebo žltú a nechávame na nich vyniknúť veľkému zrkadlu (do miestnosti sa tak odráža neraz až dvojnásobok denného svetla).
Zdroj obrázku: ImageFlow / Shutterstock.com