FakturovaniePrávo a legislatívaÚčtovníctvoZmeny v legislatíve xa Publikované 14. januára 2021 zobraziť celý profil

V budúcnosti vypustiť povinnosť podávania Kontrolného výkazu DPH či snaha eliminovať daňové úniky a znížiť medzeru vo výbere daní. To sú kľúčové ciele pripravovaného zákona o zasielaní údajov finančnej správe z faktúr daňových subjektov, ku ktorej ministerstvo financií zverejnilo predbežnú informáciu.

Vystavenie faktúry online – prebehne verejná diskusia

Otvárame týmto krokom verejnú diskusiu. Náš záujem je jednoznačný. Znížiť byrokratickú záťaž podnikateľov a zároveň aj ich náklady. Na základe evidencie faktúr a údajov z e-Kasy štát získa informácie o všetkých uskutočnených dodaniach v reálnom čase. To znamená nielen znižovanie daňových únikov, ale zároveň aj podklady pre prípravu a spracovanie daňových priznaní, čo bude veľká pomoc štátu podnikateľskému sektoru,“ povedal minister financií Eduard Heger.

Článok pokračuje pod reklamou

Tento princíp už funguje v rámci Európskej únie v niektorých členských štátoch – v Maďarsku, Taliansku, Španielsku či v Portugalsku

Potrebujeme znížiť takzvanú daňovú medzeru, to znamená dostať do štátneho rozpočtu maximum daní, ktoré do neho zo zákona patria. Vyhlásili sme tvrdý boj daňovým únikom a daňovým podvodníkom. Elektronická registrácia faktúr znamená lepší prístup finančnej správy do fakturačných vzťahov a mala by byť významným nástrojom na naplnenie tohto cieľa,“ doplnil minister Eduard Heger.

Ministerstvo financií SR chce nájsť také riešenie, aby si poctivý podnikateľ plnenie tejto povinnosti prakticky ani nevšimol. Podnikatelia, ktorí nemajú vlastný účtovný softvér, by mali dostať k dispozícii online riešenie zadarmo.

Podobne, ako to platí v prípade virtuálnej registračnej pokladnice. O podrobných technických detailoch samotného riešenia je však v tomto štádiu ešte predčasné hovoriť. 

Odpoveď na naše doplňujúce otázky

MF SR upozorňuje, že v tomto momente sa stále bavíme o zámere a preto je o podrobnostiach a detailoch ešte predčasné hovoriť. O všetkých technických aj obsahových detailoch bude rezort financií ešte diskutovať na odbornej úrovni. O všetkom podstatnom budeme verejnosť a médiá včas informovať, “ reagoval tlačový odbor MF SR.

zdroj: TASR / úprava: redakcia