V tomto roku doposiaľ na dovolenku do exotiky odletelo približne 30 000 Slovákov. Najviac cestovali do Spojených arabských emirátov, na Maldivy, Zanzibar, do Dominikánskej republiky a Egypta.
Informoval o tom prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes. Cestovanie cez cestovné kancelárie je podľa neho momentálne najbezpečnejšou formou cestovania.
Berkes skonštatoval, že podľa aktuálne zverejnených štatistík bolo od januára až doteraz na Slovensko importovaných 35 prípadov, z toho tri prípady z krajín, ktoré nie sú bežnou dovolenkovou destináciou, ako je Kolumbia, Saudská Arábia či Alžírsko a do týchto krajín Slováci necestovali s cestovkami. „V prepočte tieto čísla predstavujú 0,001 %, čo je hlboko pod slovenským priemerom,“ zdôraznil.
Cestovanie bezpečné a zodpovedné
Podotkol, že cestovné kancelárie v súčasnosti robia množstvo krokov a opatrení pre to, aby cestovanie bolo bezpečné a zodpovedné. Organizujú napríklad vlastné chartre formou priamych letov zo Slovenska, na palubách lietadiel sú prítomní len otestovaní cestujúci. Vyberajú tiež destinácie, hotely a rezorty, ktoré považujú za bezpečné a vedia, že sa v nich dodržiavajú hygienické opatrenia. Zároveň osobne navštevujú destinácie a hotely a overujú, že dodržiavajú opatrenia.
Cestovné kancelárie sa svojou činnosťou prispôsobujú pandemickej situácii a v poslednom období organizujú minimum charterových, teda vlastných letov. Posledné prílety klientov slovenských cestovných kancelárií do Bratislavy boli 8. marca z Dominikánskej republiky a 7. marca z destinácie Maldivy a Dubaj. „Ako v predchádzajúcich príletoch, tak aj v tých ostatných sa klienti riadili prijatými opatreniami a podrobili sa kontrole,“ dodal Berkes s tým, že Slovensko opúšťali s negatívnym PCR alebo antigénovým testom, nie starším ako 48 hodín.
Článok pokračuje pod reklamou
Súčasne priblížil, že v Dominikánskej republike boli klienti testovaní PCR testami pred odletom do vlasti. Pred návratom na Slovensko bolo povinnosťou každého cestujúceho vyplniť najmenej 24 hodín pred odletom on-line formulár na stránke ministerstva dopravy. „V prípade nevyplnenia formulára hrozilo cestujúcemu nepripustenie k odletu,“ pripomenul Berkes. Pred návratom späť bolo tiež nutné zaregistrovať sa na stránke korona.gov.sk/ehranica a následne absolvovať povinnú karanténu.
Pri návrate klientov z destinácie Maldivy späť na Slovensko bolo rovnako povinnosťou každého cestujúceho zaregistrovať sa na stránke a následne absolvovať povinnú karanténu. „Na ôsmy deň môžu klienti podstúpiť PCR test, ktorý je zahrnutý v cene zájazdu,“ ozrejmil prezident SACKA.
K dispozícii sú menné zoznamy kientov
Zároveň poukázal na to, že cestovné kancelárie dokážu efektívne kontrolovať celý priebeh poskytovaných služieb od nástupu do lietadla cez hotelové transfery, až po kontrolu priebehu poskytovania ubytovacích a stravovacích služieb.
„Máme k dispozícii menné zoznamy klientov a máme prehľad o pohybe a činnosti klientov cestovných kancelárií. Vieme veľmi efektívne prispievať k informovanosti cestujúcich prostredníctvom našich zástupcov, delegátov priamo v destinácii,“ zdôraznil Berkes. Cestovanie cez cestovné kancelárie považuje momentálne za zodpovednú formu cestovania.
- V gastro sektore prevládajú obavy/ZRUŠENIE ZNÍŽENEJ DPH môže mať negatívne dôsledky na gastro: upozorňuje Iniciatíva Pomoc pre Gastro
- Ubytovacie služby poskytovalo v závere roka 2022 menej zariadení
- Návštevnosť hotelov a penziónov v roku 2022: Chýbala štvrtina hostí spred pandémie
zdroj: TASR / úprava: redakcia