EkonomikaPrieskumy a analýzySlovensko xa Publikované 11. decembra 2020 zobraziť celý profil

Sentiment slovenských firiem stagnuje na historickom minime, keď index očakávaní firiem dosiahol ku koncu októbra zápornú hodnotu 44,6 bodu z možnej škály od +100 do -100 bodov.

Najväčšie obavy majú firmy v oblasti očakávaného dopytu, vyplýva z prieskumu spoločnosti Datank pre ČSOB na vzorke 300 respondentov.

Sentiment slovenských firiem sa dlhodobo držal na optimistických úrovniach, v rozmedzí od +31,3 bodu začiatkom roka 2018 po +14,4 bodu z úvodu tohto roka. S príchodom prvej vlny pandémie sa v marci prepadol na zápornú hodnotu -44,4 bodu a stagnuje na nej aj s odstupom pol roka. V Českej republike Index očakávaní firiem dosiahol v rovnakom období hodnotu -39,4 bodu.

Najvýraznejšie obavy majú podnikatelia stále v oblasti očakávaného dopytu

Čiastkový index vývoja dopytu sa prepadol z marcových -65,5 bodu na -71,4 bodu. Čiastkový index rozšírenia podnikania sa mierne zvýšil z -5,7 bodu v prvom štvrťroku na hodnotu -0,4. Čiastkový index vývoja objemu investícií sa v priebehu roka stabilizoval a je na hodnote -61,9 bodu.

Z prieskumu tiež vyplýva, že so súčasnou ekonomickou situáciou je spokojných 21,6 % oslovených podnikateľov v porovnaní so 78,4 % nespokojných. Najviac skeptické sú pritom malé firmy, dominuje oblasť ubytovacích služieb a gastronómie. Zároveň sa podľa prieskumu u 40 % oslovených spoločností zhoršila platobná disciplína ich odberateľov. 

Vo väčšej miere to pociťujú malé firmy a živnostníci, kde problémy s úhradou pohľadávok hlási až 57 % firiem.

V polovičke októbra vstúpili do platnosti viaceré protiepidemiologické opatrenia s priamym dosahom na denno-denné podnikanie, ako napríklad zatvorené interiéry mnohých prevádzok, obmedzenia počtu osôb či zákaz vychádzania pred plošným testovaním. To všetko v spojení s ekonomickou neistotou ovplyvnilo očakávania firiem, ktoré nevideli žiadny dôvod na optimizmus. To sa odráža aj na zastúpení nespokojných firiem. Najpesimistickejší sú totiž podnikatelia pôsobiaci v oblasti gastronómie a hotelierstva, kde je nespokojných až 94 % opýtaných,“ priblížila Dáša Polláková, manažérka MicroSME segmentu ČSOB. Napriek tomu však ČSOB podľa Pollákovej neeviduje výraznejšie zhoršenie platobnej disciplíny klientov.

Firmy by podľa prieskumu ocenili najmä priamu finančnú podporu zo strany štátu

Tento nástroj pomoci by privítalo 18 % respondentov. Zrušenie alebo zníženie sociálnych odvodov by pomohlo 16 % oslovených firiem a 12 % by chcelo zrušenie alebo zníženie zdravotných odvodov. Približne 13 % firiem by ocenilo odpustenie daní za rok 2020.

zdroj: TASR / úprava: redakcia