PR správy xa Publikované 18. októbra 2018 zobraziť celý profil

Kedysi sme zdravému sedeniu nevenovali pozornosť. Každému stačila klasická stolička so štyrmi nohami a bolo jedno, či bola drevená, kovová, malá, či veľká. Úplne stačilo, aby sme si mali kde sadnúť a ďalej sme už nerozmýšlali.

Lenže veľa vecí sa časom vyvíja a medzi ne patria aj stoličky. Dnes je ich výber už tak široký, že si pri vstupe do obchodu máme problém vybrať.

Na tomto konštatovaní bude naozaj veľký kus pravdy. Vždy keď navštívime predajňu s nábytkom, alebo klikneme na príslušnú webovú stránku, až nám zrak prechádza, čo všetko si môžeme kúpiť. Veľakrát preto dlho rozmýšľame nad tým, čo by bolo pre nás a pre našu rodinu to správne riešenie. Neustále zvažujeme, porovnávame a snažíme sa nájsť akýsi kompromis medzi estetickým a funkčným hľadiskom. My sa vám pokúsime poradiť pri výbere tak, aby ste boli maximálne spokojní.

Vždy sa rozhodujte podľa spôsobu využitia stoličky

V prvom rade si treba dobre rozmyslieť, na čo bude vaša nová stolička slúžiť. Či hľadáte pohodlné sedenie do vašej kancelárie, kde trávite najviac svojho pracovného času, alebo chcete niečo do vášho bytu. A aj tam sa musíte rozhodovať ešte podľa toho, či tá, ktorá stolička bude patriť do domácej pracovne, detskej izby, kuchyne, prípadne do obývačky. A nesmieme tiež zabúdať na exteriérové stoličky z rôznych prírodných materiálov predávané ako súpravy so záhradným stolíkom.

Stoličky v kanceláriách by mali byť tie najkvalitnejšie

Hlavnou témou tohoto článku sú práve kancelárske stoličky, pretože práve stoličky používané na pracoviskách by mali spĺňať tie najprísnejšie funkčné kritériá. Tak za prvé, musia byť dostatočne dimenzované na hmotnosť dospelého človeka a za druhé, musia byť maximálne pohodlné. Do ľudskej reči preložené, mali by byť maximálne odolné a mali by dokonale kopírovať vaše fyziologické danosti, čiže dĺžku chrbtovej časti, dĺžku a šírku drieku a mali by ste mať možnosť pohodlne si o ňu oprieť hlavu.

Sedák stoličky je jej najdôležitejšou časťou

Z každej stoličky je azda najdôležitejšou časťou jej sedák. Na ňom si dajte záležať obzvlášť. Mal by byť s príjemne mäkkého materiálu tvarovaného tak, aby stred vašej sedacej časti bol mimo dosadnutia. Pri dlhodobom sedení totiž vznikajú nepríjemné hemeroidy práve v dôsledku veľkého tlaku. Sedák by mal byť ďalej vzdušný, aby sa dobre z neho odvetrával pot. A farbu si vyberajte skôr nejakú tmavšiu, aby na sedáku neboli vidieť vlhké stopy po vašom pote. Ten sa obvykle zle čistí, iba čo vám narobí kopec starostí.

Vaše ruky a nohy by mali zvierať požadovaný uhol

Čo sa týka operadiel na ruky, tak na tom až tak nezáleží, no ak máte pocit, že ich potrebujete tak si podľa toho vyberajte stoličku. Mali by byť v takej výšky, aby vaša ruka od lakťa ku prstom zvierala približne deväťdesiat stupňov. Ide to, aby sa cievy zbytočne v rukách nestláčali, alebo naopak, aby ruky nepadli smerom nadol. Materiál by mal byť mäkký, poddajný, nemal by vás za žiadnu cenu tlačiť. Výšku stoličky si nastavte tak, aby boli vaše chodidlá celou plochou na zemi. K tomu napomáha aj olejový piest každej kvalitnej stoličky.

Článok pokračuje pod reklamou

Ak sa stolička otáča do strán neváhajte ani chvíľu

Iste ste si všimli, že mnohé kancelárske stoličky ak nie všetky disponujú možnosťou otáčania do strán. Vlastne o celých tristošesťdesiat stupňov. Aký to má dôvod? No pozrite sa. Počas výkonu vašej pracovnej činnosti sa potrebujete efektívne využiť váš kancelársky stôl, na ktorom máte uložené všetky potrebné veci. A aby nebola vaša chrbtica neustále namáhaná ohýbaním sa v driekovej časti, tak si len stoličku natočíte do toho správneho smeru a hotovo. Ostáva vám sa iba mierne predkloniť.

Otočné kolieska vám uľahčia pohyb po miestnosti

No a na to, aby ste sa predkláňali čo najmenej slúžia zase otočné pojazdové kolieska namontované na každej kvalitnej kancelárskej stoličke. Tie sú vhodné aj kvôli tomu, že nemusíte zo stoličky vstávať, stačí sa vám na nej iba presunúť na požadované miesto. Navyše, takúto stoličku nemusíte prenášať. Ono kvalitná stolička vybavená tlmiacim piestom, vysokým operadlomkvalitným tapacírom býva dosť ťažká, takže napríklad dámy majú potom problém s ich premiestňovaním.

Aký by mal byť dizajn kancelárskej stoličky

Otázku dizajnu stoličky používanej v kancelárii sme si nechali až na samotný záver. Niet divu, pretože kancelárska stolička by mala v prvom rade slúžiť svojmu účelu, a teda poskytnúť človeku čo najpohodlnejšie, najzdravšie sedenie a až potom uspokojenie po tvarovej a farebnej stránke. Ale ak trváte na tom, že sa vám musí akákoľvek stolička páčiť stoj čo stoj, dnešní výrobcovia vám dokážu vyjsť aj v tomto smere v ústrety. Ponúkajú rôzne dizajny a s rôznou farebnou úpravou.

Kde zakúpiť kvalitu?

Ľahká otázka a ešte ľahšia odpoveď. Najistejšia voľba je návšteva predajcov s dlhoročnou tradíciou na našom trhu. Zamestnávajú vyškolený personál, ktorý vám poradí pri výbere akejkoľvek stoličky a nemusí byť iba kancelárska. Alebo si najskôr posurfujte po internete a spravte si takú malú súkromnú prehliadku toho, čo je na trhu – iste si niečo vyberiete.

Ako nás ovplyvňuje práca z domu a na čo si dať pozor?