Každý z nás má občas chuť rezignovať pod váhou všetkých povinností. Treba ísť voliť, vyplniť daňové priznanie, ísť na úrad, nakúpiť a takto by som mohol pokračovať ešte veľmi dlho.
Základné Murphyho pravidlo hovorí:
“ Čo sa môže pokaziť, to sa pokazí“
Väčšinou k tomu bohužiaľ prispejeme sami. A to hlavne tým, že často odkladáme úlohy až dovtedy, kým ich váha nezačne spôsobovať stres. Veľký, stredný či menší? To už závisí od dôležitosti a počtu odložených úloh.
Ako tomu predísť? Existuje mnoho nástrojov. Vo svojom článku popíšem aspoň tie základné, ktoré používam sám a pomohli aj ľuďom v mojom okolí.
Najdôležitejšie pravidlo znie:
„Nestačí si ich iba prečítať, treba ich aj aplikovať.“
Nástroj č.1 – Odkladanie malých povinností:
Znie to ako banalita, no dokáže nám riadne zavariť mozog. O čom hovorím? O maličkostiach. Poslať mail, vyniesť smeti, spraviť si poriadok v dokumentoch či vyplniť excel.
Náš mozog sa denne prehrieva najmä vďaka tisíckam malých rozhodnutí a bohužiaľ nás väčšinou prinúti ich odložiť. Toto je najväčší zdroj stresu.
Najväčšou pascou v tomto prípade je, že často nás mozog presvedčí, že teraz nie je potrebné túto činnost vykonať alebo, že to bude trvať príliš dlho. A väčšinou po vykonaní týchto činností sa čudujeme, „že to až tak nebolelo.“ Tieto malé veci totižto každodenne plytvajú kapacitu našej rozhodovacej schopnosti.
Ako teda postupovať, aby sme sa týchto vecí zbavili?
Napíšte si hneď teraz zoznam všetkých maličkostí, ktoré Vám len napadnú. Pracovné aj súkromné. A následne ich je potrebné začať riešiť. To je všetko.
Čo si človek uvedomí pri ich písaní? Že väčšina z nich je riešiteľná za kratší čas, ako keď ich píšeme do kalendára. Práve preto je dobré si zvyknúť na tzv. „Pravidlo dvoch minút“. Všetko, čo viem vyriešiť do dvoch minút, vyriešim hneď. Neodkladám veci, tie sa nezačnú nabaľovať a ja mám čas sa sústrediť na priority.
Nástroj č. 2 – Začnite si tieto veci zapisovať a riešiť pravidelne:
Večer pred zaspávaním si zapíšte, čo všetko vás takto ťaží. Malé úlohy, z ktorých sa stáva veľká hromada. Píšte si ich aj s termínom splnenia, najlepšie čo najskôr. Čím viac sa budete pripravovať, tým viac vás váš mozog bude presviedčať o tom, že ich netreba urobiť.
Ešte lepšie, ako si ich len zapísať, je každý večer jednu z nich aj urobiť a zrazu, krok za krokom začnete byť spokojnejší. Príkladom je napríklad zmena hesla do PC v práci. Ak si každé 3 mesiace musíte heslo meniť, tak sa deje prvé dni jedna vec. Zadávame to staré. Prečo? Návyk. Nič viac, len opakovanie a nám sa táto činnosť vryje do pamäti.
Takže, ak nechcete byť v strese, začnite riešiť maličkosti hneď. Zapisujte si úlohy aj s termínom splnenia a neodkladajte ich.
To je celé kúzlo 🙂