Investovanie xa Publikované 8. marca 2023 zobraziť celý profil

Sú to práve ženy, ktoré majú takmer o pätinu nižšie príjmy ako muži, dostávajú priemerne o sto eur nižší dôchodok, dožívajú sa vyššieho veku a sú viac ohrozené chudobou. Podľa prieskumu 365.invest si najčastejšie odkladajú nízke sumy do 50 eur, aj to primárne na bankový či sporiaci účet, viac ako pätina si neodkladá vôbec nič. Jedným z odporúčaných finančných nástrojov budovania a zhodnocovania dlhodobých úspor je investovanie. Jednoduché a k dispozícii aj pre tých, ktorí si vedia odložiť len pár desiatok eur mesačne.

Jedným zo základných pravidiel pri budovaní úspor je myslenie z pohľadu dlhodobého horizontu. Krátkodobé úspory využije niekoľkokrát za život každý, (nielen) v staršom veku a na dôchodku však oceníme v prvom rade dlhodobo budované úspory. Na dôchodok však podľa prieskumu 365.invest nemyslí až 40 % opýtaných (prieskum sa zameriaval na reprezentatívnu vzorku vo všetkých vekových skupinách). S takýmto tvrdením sa stotožňuje 44 % žien a z pohľadu veku takto uvažuje až 55 % tridsiatnikov. Súčasnosť však ukazuje, že budovať úspory na dôchodok pre zachovanie životného štandardu je nutné čo najskôr. A najmä pokiaľ ide o ženy. 

Tie aj podľa dát Štatistického úradu SR zverejnených v roku 2021 zarábajú v priemere menej ako muži a aj ich priemerný dôchodok je približne o sto eur nižší. Pritom do dôchodku odchádzajú skôr, mužov prežijú približne o sedem rokov a sú viac ohrozené chudobou. Správne nastavenie financií a dôraz na finančné zdravie by mal byť preto o to významnejší.

Investovanie ako súčasť sporiaceho balíka 

„Ženy by mali sporiť efektívnejšie a vedomejšie ako muži s ohľadom na životné momenty a podmienky sociálneho zabezpečenia od štátu, ktoré im môžu skomplikovať životný štandard v pokročilom veku. Jeho udržanie je tak na ich aktívnom rozhodnutí a správnom nastavení sporiacej stratégie – kým samozrejmosťou sú dnes sporiace účty v bankách či iné konzervatívne bankové produkty, ktoré môžu slúžiť na budovanie krátkodobých úspor, na dlhodobé šetrenie a zhodnocovanie by mali využívať kombináciu viacerých nástrojov, medzi ktorými by nemalo chýbať investovanie,“ vysvetľuje situáciu Katarína Dubeňová, PR manažérka správcovskej spoločnosti 365.invest.

Článok pokračuje pod reklamou

Na Slovensku dnes podľa prieskumu investuje len necelá tretina obyvateľstva – strednodobé a dlhodobé sporiace riešenia, medzi ktorými je aj investovanie, volí 57 % mužov a len 39 % žien. Konkrétne investovanie do podielových fondov ako sporiace riešenie volí len 18 % žien, mužov takmer dvojnásobok. Ak už aj ženy sporia, dokážu si odložiť skôr nižšie sumy. Do 50 € si odkladá 40 % žien. Viac ako pätina si však nedokáže odložiť nič, mnohé volia odkladanie peňazí fyzicky, doma či na bežnom účte v banke. 

Ženy by mali prevziať väčšiu kontrolu nad svojou finančnou budúcnosťou

Bankové úspory sú síce bezpečné, no miera ich návratnosti je v súčasnom prostredí ultranízkych úrokových sadzieb nulová. Úspory tak strácajú kúpnu silu a klient v reálnom vyjadrení prichádza o peniaze. Aj preto je vhodné úspory diverzifikovať a kombinovať klasické bankové sporiace produkty s investičnými. Z dlhodobého hľadiska sú pri pravidelnom investovaní najvhodnejšie podielové fondy, ktoré majú potenciál prevýšiť infláciu až 4- či 5-násobne. 

„Medzi ľuďmi všeobecne, a aj v prípade žien, investovaniu často bránia viaceré bariéry. Môže to byť pocit, že investovaniu nerozumejú, boja sa straty peňazí alebo neinvestujú, pretože majú voľný minimálny alebo žiadny obnos peňazí. Vďaka pravidelnému dlhodobému investovaniu s minimálnou sumou však akokoľvek zvolená investičná stratégia môže priniesť investorkám do budúcna zaujímavý výnos, a tak aj dobrý základ pre pasívny príjem v staršom veku či zhodnotenie úspor,“ vysvetľuje Katarína Dubeňová, PR manažérka správcovskej spoločnosti 365.invest. 

V súčasnosti je dostupných viacero spôsobov ako jednoducho investovať. Vhodný spôsob ako začať budovať svoje budúce finančné zdroje a prípadne aj pasívny príjem v neskoršom veku je uplatniteľný pre všetkých bez rozdielu na pohlavie. U žien však ide o naozaj akútnu potrebu, vzhľadom na ich nižšie mzdy, výpadky príjmu spojené s materskou resp. rodičovskou dovolenkoua tým aj nižšie úspory a horšiu finančnú kondíciu, ktorá môže viesť k potenciálne vyššiemu ekonomickému ohrozeniu. Preto by mali prevziať väčšiu kontrolu nad svojou finančnou situáciou acielene a dlhodobo si sporiť prostredníctvom investovania. 

Zdroj: 365.invest