PR správy xa Publikované 6. augusta 2023 zobraziť celý profil

Každoročne na Slovensku pribúdajú počty firiem, ktorých majiteľ pochádza z cudziny. Aktuálne na našom trhu podniká viac ako 57-tisíc takýchto firiem. Ich vlastníci pochádzajú najčastejšie z okolitých krajín – Českej republiky, Maďarska a Rakúska. Ukazujú to dáta nadnárodnej spoločnosti Dun & Bradstreet, ktorá analyzuje obchodné dáta, z júla tohto roka.

Zahraničných podnikateľov, ktorí vlastnia na Slovensku firmy, pribúda. Ukazujú to najnovšie údaje Dun & Bradstreet. Kým na konci marca tohto roka mali zahraniční majitelia vo svojich rukách celkovo 56 944 firiem, v júli tohto roka to už bolo 57 608 spoločností. Vyplýva to z analýzy nadnárodnej spoločnosti Dun & Bradstreet, ktorá pravidelne mapuje dáta a informácie o tom, do akých zahraničných rúk prechádzajú slovenské spoločnosti.

Zdroj: pexels.com

Najviac slovenských spoločností vlastnia majitelia z okolitých krajín – Českej republiky, Maďarska a Rakúska. Podnikatelia z Českej republiky aktuálne ovládajú 14 056 spoločností. Pre porovnanie, v marci tohto roka to bolo 13 838 firiem. Podľa analýzy spoločnosti Dun & Bradstreet hrajú v prospech českých podnikateľov predovšetkým historické väzby a teritoriálna blízkosť, ale aj nulová jazyková bariéra a podobná ekonomická situácia v oboch krajinách.

Nasledujú podnikatelia z Maďarska, ktorí vlastnia na Slovensku 12 112 spoločností a rakúski majitelia ovládajú 4 167 spoločností. Päticu top vlastníkov uzatvárajú Ukrajinci (2 663) a Nemci (2 393). Medzi top 10 sa však zaraďujú aj vlastníci z Poľska, ktorí na Slovensku vlastnia 2 228 firiem, nasledujú talianski podnikatelia s 2 140 spoločnosťami či rumunskí majitelia, ktorí ovládajú 1 501 firiem. Zastúpenie na Slovensku však majú aj podnikatelia z Veľkej Británie (1 347) či zo Spojených štátov amerických (1 256).

Dáta Dun & Bradstreet zároveň ukazujú, že vlastnícke zastúpenie majú na Slovensku aj podnikatelia z krajín ako sú Kongo, Grenada, Senegal, Chile, Island či Sýria.

O Dun & Bradstreet

Dun & Bradstreet je svetový líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje riešenia, ktoré zákazníkom pomáhajú v raste tržieb, znižovaní nákladov, zmiernení rizík a transformácie podnikov. Od roku 1841 sa spoločnosti, bez ohľadu na svoju veľkosť, spoliehajú na Dun & Bradstreet v zaistení riešení riadenia rizík a rozširovania obchodných príležitostí.

Zdroj: nextina.sk/dnb.com/sk