Daňové priznanie xa Publikované 6. marca 2025 zobraziť celý profil

Potrebujete pomôcť s vyplnením daňového priznania fyzických osôb za rok 2024? Odborník Miroslav Gandžala dnes poradí, ako vyplniť daňové priznanie fyzických osôb za rok 2024 bez chýb!

RIADKY DAŇOVÉHO PRIZNANIA,

RIADKY DAŇOVÉHO PRIZNANIA, KTORÉ NIEKEDY BÝVAJÚ PROBLÉMOM

Tlačivo daňového priznania – typ B 

Tlačivo daňového priznania – typ B –  príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu, príjmov z kapitálového majetku, z ostatných príjmov (tlačivo DPFOBv24_1) pre zdaňovacie obdobie – rok 2024 

Časť – Druh daňového priznania

Do dátumu termínu na podanie DP označuje sa možnosť „daňové priznanie“.

Do dátumu termínu na podanie DP, pokiaľ dôjde k zmene údajov v DP označuje sa možnosť „opravné daňové priznanie“.

Po dátume termínu na podanie DP, pokiaľ dôjde k zmene údajov v DP označuje sa možnosť „dodatočné daňové priznanie“.

  • Ak daňovník v termíne do 31.3.2025 neoznámi odklad podania daňového priznania do 30.6.2025 (alebo do 30.9.2025 pri príjmoch zo zdrojov v zahraničí) môže do 31.3.2025 podať opravné daňové priznanie a po 31.3.2025 už len dodatočné daňové priznanie.
  • Ak daňovník v termíne do 31.3.2025 oznámi odklad podania daňového priznania do 30.6.2025 (alebo do 30.9.2025 pri príjmoch zo zdrojov v zahraničí) môže do 30.6.2025 (30.9.2025) podať opravné daňové priznanie a po 30.6.2025 (30.9.2025) už len dodatočné daňové priznanie.

Riadok 03 – SK NACE

SK NACE podľa IČO podnikateľa je možné zistiť na stránke Štatistického úradu Slovenskej republiky v časti Databázy

Riadok 12 – DAŇOVÝ REZIDENT

Údaje o daňovníkovi v tlačive pre rok 2023 daňovník len označoval (zaškrtával) skutočnosť, že ide o daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidenta). V novom tlačive daňového priznania pre rok 2024 už daňovník uvádza aj obdobie, od kedy do kedy počas zdaňovacieho obdobia bol daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou. Ak počas celého zdaňovacieho obdobia je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou, uvedie sa dátum od 01. 01. 2024 do 31. 12. 2024.

U daňovníka, u ktorého došlo k zmene daňovej rezidencie v priebehu zdaňovacieho obdobia, uvedie sa tá časť zdaňovacieho obdobia, počas ktorej bol na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou, napr. od 01. 07. 2024 do 31. 12. 2024. Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou na území SR vypĺňa aj identifikačné číslo na daňové účely (TIN), ak mu bolo pridelené v štáte daňovej rezidencie.

Ak ide o daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou na území SR, vypĺňa sa aj ODDIEL XIII-Miesto pre osobitné záznamy daňovníka. Podľa § 7 ods. 1 písm. a) zákona č. 442/2012 Z. z. o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní v znení neskorších predpisov. Finančná správa SR nahlasuje v rámci automatickej výmeny informácií príjmy nerezidentov zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov na území SR príslušným úradom štátu rezidencie týchto daňovníkov.

Riadok 27 a 28 – odporúčam vyplniť, aby vás správca dane mohol kontaktovať v prípade potreby a rýchlo odstrániť prípadné problémy s podaním daňového priznania.

Riadok 29 – je potrebné vyplniť len v tom prípade ak je daňovník poberateľom dôchodku k 1.1.2024 (alebo mu bol dôchodok spätne priznaný k 1.1.2024 alebo v termíne pred 1.1.2024).

Riadok 30 –  sa vypĺňa len v tom prípade ak si daňovník uplatňuje NČZD na seba a je poberateľom dôchodku k 1.1.2024 (alebo mu bol dôchodok spätne priznaný) a výška dôchodku je menej ako 5 646,48 eur (t. j. menej ako výška NČZD platná v roku 2024).

Riadok 31 a 32 – uvádza sa výška príjmu manželky/manžela a údaje o manželke/manželovi, na ktorú/ktorého si daňovník uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane. Uvádza sa tu tiež počet mesiacov, v ktorých bola splnená podmienka možnosti uplatnenia nezdaniteľnej časti. NČZD na manželku / manžela je možné uplatniť iba od čiastkového základu dane z príjmov zo závislej činnosti, a z príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo z ich úhrnu – t. j. z tzv. aktívnych príjmov. Za vlastný príjem manželky / manžela sa považuje príjem manželky / manžela znížený o zaplatené poistné a príspevky (zjednodušene príjem znížený o odvody), ktoré manželka / manžel  v príslušnom zdaňovacom období bola / bol povinná / povinný z tohto príjmu zaplatiť.

NČZD na manželku / manžela si môžete uplatniť len v prípade ak:

– manželka / manžel žije s vami v domácnosti a zároveň spĺňa jednu z týchto podmienok:

  • starala / staral sa o vyživované maloleté dieťa žijúce s vami v domácnosti, za vyživované dieťa sa považuje dieťa do dovŕšenia 3, resp. 6 rokov života podľa § 3 ods. 2 zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov)
  • v zdaňovacom období poberala / poberal peňažný príspevok na opatrovanie,
  • bola / bol zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
  • považuje sa za občana so zdravotným postihnutím,
  • považuje sa za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

Upozornenie: Pokiaľ je ktorákoľvek z vyššie uvedených podmienok splnená iba jeden mesiac alebo počas niekoľkých kalendárnych mesiacov, môžete si uplatniť NČZD na manželku / manžela len o 1/12 tejto sumy za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého bola podmienka splnená.

Riadok 33 – uvádzajú sa údaje o vyživovaných deťoch, na ktoré si daňovník uplatňuje daňový bonus. Pozor na nesprávne uplatňovanie daňového bonusu na deti, keď si rodičia deti v rámci daňového priznania „rozdelia“ a jeden rodič si uplatňuje bonus na jedno dieťa a druhý rodič na druhé dieťa. Tento postup nie je správny.  Nie je možné, aby si jeden rodič uplatnil daňový bonus na jedno dieťa vyživované v spoločnej domácnosti a druhý rodič na druhé dieťa  vyživované v rámci tej istej domácnosti. Možné je uplatniť si daňový bonus u jedného rodiča na niektoré mesiace a u druhého rodiča na ďalšie mesiace, tzn. delenie podľa mesiacov je možné, delenie detí nie je možné.

Riadok 34 – V tejto časti uvádza daňovník údaje v tom prípade, ak daňovník uplatňujúci si nárok na daňový bonus nemá dostatočne vysoký čiastkový základ dane na uplatnenie si daňového bonusu, ale podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa druhá oprávnená osoba, napríklad druhý rodič, alebo iná oprávnená osoba v zmysle zákona. V riadku 34 uvedie daňovník údaje o druhej oprávnenej osobe, napríklad o druhom rodičovi, a mesiace, na ktorých začiatku táto podmienka bola splnená.

Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov (manžel aj manželka) a daňovník, ktorý si uplatňuje nárok na daňový bonus nemá dostatočný základ dane na uplatnenie celého nároku daňového bonusu, môže pri podaní daňového priznania navýšiť základ dane na účely výpočtu výšky nároku na daňový bonus o základ dane druhej oprávnenej osoby vyživujúcej dieťa (deti) v spoločnej domácnosti. Toto je možné si uplatniť len prostredníctvom podania daňového priznania FO a nie je možné si uplatniť v priebehu roka alebo pri ročnom zúčtovaní u zamestnávateľa. 

Platí, že nárok na daňový bonus vzniká len fyzickej osobe, ktorá splní podmienky na jeho získanie v zmysle § 33 zákona o dani z príjmov a ktorá dosahuje príjem zo zamestnania podľa § 5 zákona o dani z príjmov alebo z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov a bude si ho možné uplatniť na mesačnej (pri príjme zo zamestnania) alebo ročnej báze (pri príjme zo zamestnania alebo pri príjme z podnikania).

Pokiaľ druhá oprávnená osoba podala daňové priznanie za rok 2024, vyznačíte túto skutočnosť pod riadkom 34. FS si údaje o výške ČZD druhej oprávnenej osoby overí z podaného daňového priznania druhej oprávnenej osoby – t. j. nie je potrebné k DP nič prikladať.   

Ak druhá oprávnená osoba nepodala daňové priznanie, tak daňovník, ktorý si uplatňuje daňový bonus, prikladá k daňovému priznaniu buď:

  1. kópiu dokladu o vykonanom ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti druhej oprávnenej osoby, alebo
  2. kópiu dokladu preukazujúceho výšku základu dane druhej oprávnenej osoby t. j. Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti … (POT395v23_1 Tlačivo tu).

Riadok 34a – v tomto riadku uvediete čiastkový základ dane druhej oprávnenej osoby z podaného daňového priznania druhej oprávnenej osoby alebo z dokladu o vykonanom ročnom zúčtovaní preddavkov na daň druhej oprávnenej osoby alebo z Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch druhej oprávnenej osoby.

Pomôcka na výpočet daňového bonusu SZČO s príjmom druhej posudzovanej osoby tu

Riadok 35 – Údaje na uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky. Na strane 3 v IV. oddiele sa v novom tlačive dopĺňa dátum uzavretia zmluvy o úvere na bývanie, ktorý sa v tlačive pre rok 2023 neuvádzal. Dátum uzavretia zmluvy o úvere na bývanie sa vypĺňa podľa potvrdenia vydaného veriteľom podľa zákona č. 90/2016 Z. z. o úveroch na bývanie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 279/2017 Z.z.  na priznanie sumy daňového bonusu na zaplatené úroky podľa § 33a zákona, ktorého kópia je prílohou daňového priznania.

Riadok 36 až 38 – v týchto riadkoch daňovník uvádza výšku príjmu a zaplatené odvody zo závislej činnosti na území Slovenska ale aj celosvetové príjmy zo závislej činnosti. Zahraničné príjmy prepočítava kurzom NBS na menu euro. Kurzový lístok nájdete TU . Zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí (vrátane vzorov potvrdení aj s popisom riadkov) nájdete  TU.

Tabuľka 1 – pri uplatňovaní výdavkov percentom z príjmov (paušálne výdavky) daňovník neuvádza sumu výdavkov v stĺpci Výdavky v riadku 1 až 9. Sumu výdavkov uvádza až v riadku 10.  Pri vedení daňovej evidencie alebo jednoduchom účtovníctve vykazuje sumu výdavkov aj v riadkoch 1 až 9.

V riadku 10 v sume výdavkov (pri paušálnych výdavkoch) uvádza sumu výdavkov (60% zo sumy príjmov) + zaplatené poistné na sociálne a zdravotné poistenie (vrátane nedoplatkov), ktoré zaplatil v roku 2024. To znamená uvádzajú sa tu odvody (a nedoplatky) ktoré daňovník zaplatil medzi 1.1.2024 a 31.12.2024, t. j. platba odvodov za december 2023 zaplatená v januári 2024 sa tu uvádza ale platba odvodov za december 2024 zaplatená v januári 2025 sa tu neuvádza.

Súčasťou príjmov v Tabuľke 1 sú aj príjmy zo podnikania v zahraničí, pokiaľ daňovník vykonával podnikateľskú činnosť v zahraničí. Na tieto príjmy daňovník následne uplatní metódu vyňatia príjmov (r. 97 a 98) alebo metódu zápočtu dane (r. 100 až 104) podľa znenia zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a krajinou zdroja príjmov. Zdaňovanie príjmov z podnikania  zo zdrojov v zahraničí nájdete TU.

Paušálne výdavky je možné použiť len pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 a pri príjmoch podľa § 6 ods. 4 zákona. Pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 (nájom) je možné použiť len preukázateľné výdavky.

PAUŠÁLNE VÝDAVKY

Môžete využiť pomôcku pre paušálne výdavky tu.

Riadok 9 a 12 tabuľky č. 1 – Nakoľko v roku 2024 už bolo možné zdaňovať príjmy športových odborníkov aj zrážkovou daňou došlo v tlačive daňového priznania k spresneniu uvedenia do daňového priznania len tých príjmov, ktoré neboli zdanené zrážkovou daňou. To znamená, že v riadku 9 daňovník uvedie len tie príjmy, ktoré neboli zdanené zrážkovou daňou. V tlačive daňového priznania bola doplnená vysvetlivka pod číslom 11a).

Tento postup platí a platil v predošlom období aj v prípade príjmov z použitia diela a umeleckého výkonu (z autorských príjmov). V riadku 12 v stĺpci 1 tabuľky č. 1 sa uvádzajú príjmy z použitia diela a z použitia umeleckého výkonu zo zdrojov na území Slovenskej republiky len vtedy, ak sa daňovník v súlade s § 43 ods. 14 zákona vopred písomne dohodol s platiteľom dane, že sa z nich daň nevyberie zrážkou podľa § 43 zákona.

Údaje o splnení podmienok mikrodaňovníka – „Spĺňam podmienky pre mikrodaňovníka podľa § 2 písm. w) zákona pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona“.

Tento riadok daňovník označí vtedy, ak je:

  • fyzickou osobou, ktorého zdaniteľné príjmy (výnosy) z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za zdaňovacie obdobie neprevyšujú sumu 60 000 eur), a
  • právnickou osobou, ktorého zdaniteľné príjmy (výnosy) za zdaňovacie obdobie neprevyšujú uvedenú sumu (60 000 eur).

Naopak toto pole nemôže označiť daňovník (aj keď spĺňa jednu z predošlých podmienok) ak:

  • je závislou osobou podľa § 2 písm. n) až r) Zákona o dani z príjmova realizuje kontrolované transakcie za toto zdaňovacie obdobie,
  • bol na neho vyhlásený konkurz, vstúpil do likvidácie alebo mu bol povolený splátkový kalendár,
  • jeho zdaňovacie obdobie je kratšie ako 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov okrem daňovníka, ktorý má kratšie zdaňovacie obdobie z dôvodu úmrtia.

Od 1. januára 2024 sa účinnosťou novely zákona č. 530/2023 Z. z. ruší previazanosť hranice výšky zdaniteľných príjmov pre určenie statusu mikrodaňovníka na zákon o DPH a stanovuje sa v pevnej číselnej výške, kedy sa zvyšuje zo 49 790 eur na 60 000 eur. Uvedené sa v zmysle § 52zzz ods. 1 zákona 595/2003 použije prvýkrát za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. januára 2024.

Paušálne výdavky a daňová evidencia (str. 4 v strede)

  • daňovníci, ktorí si uplatňujú preukázateľné výdavky z daňovej evidencie nesmú opomenúť túto skutočnosť vyznačiť v daňovom priznaní na strane 4 a zároveň uviesť údaje v tabuľke č. 1a (riadky 1 až 6) daňového priznania na strane 4.
  • daňovníci, ktorí si uplatňujú výdavky percentom z príjmov (paušál) nesmú opomenúť túto skutočnosť vyznačiť v daňovom priznaní na strane 4 a zároveň uviesť údaje v tabuľke č. 1b (riadok 1 a 2) daňového priznania na strane 4.

Novinkou v tlačive pre rok 2024 je, že daňovníci (podnikatelia, SZČO), ktorí na evidenciu príjmov a výdavkov používajú daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo daňovníci, ktorí majú príjmy z prenájmu alebo z použitia diela a umeleckého výkonu a rozhodnú sa účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov majú povinnosť v tlačive pre rok 2024 uvádzať v tabuľke č. 1a aj údaje o finančnom majetku.

Ustanovenie § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov bolo od 1.1.2024 rozšírené v písm. c) aj o finančný majetok. Daňovník teda má povinnosť viesť aj evidenciu o finančnom majetku zaradenom do obchodného majetku, ak takýto majetok má. Predmetná evidencia finančného majetku bola zavedená v súvislosti s doplnením špecifickej úpravy pre oslobodenie nadobudnutých akcií a obchodných podielov (napr. akcie a obchodné podiely, ktoré sú obchodným majetkom).

V súlade s poučením na vyplnenie daňového priznania sa v riadku č. 6 tabuľky č. 1a uvádza iba finančný majetok, ktorý je možné oceniť podľa § 25a alebo § 25b zákona o dani z príjmov.

Pod pojmom „finančný majetok“ sa nemyslí stav hotovosti a stav finančných prostriedkov na bežnom (podnikateľskom) účte. Tieto údaje sa v riadku 6 Finančný majetok neuvádzajú.

DAŇOVÁ EVIDENCIA

Pomôcka na vedenie Daňovej evidencie tu

 Preukázateľne zaplatené poistné (str. 4 v strede)

Daňovník uvádza sumu zaplateného poistného na sociálne a zdravotné poistenie (vrátane nedoplatkov), ktoré zaplatil v roku 2024. To znamená, že súčasťou tejto sumy sú odvody (a nedoplatky) ktoré daňovník zaplatil medzi 1.1.2024 a 31.12.2024, t. j. platba odvodov za december 2023 zaplatená v januári 2024 sa tu uvádza ale platba odvodov za december 2024 zaplatená v januári 2025 sa tu neuvádza. Táto suma (pri paušálnych výdavkoch) je súčasťou sumy výdavkov v tabuľke č. 1, riadok 10 – Výdavky.

Riadky 47 až 50 – Prehľad o vzniku daňových strát

V súvislosti s možnosťou uplatnenia daňových strát došlo v tlačive daňového priznania pre rok 2024 na strane 5 k zrušeniu časti na uplatnenie daňovej straty za rok 2019.

Zároveň v tlačive daňového priznania pribudla časť na uplatnenie daňovej straty za rok 2023.

Riadok 51 až 54 – Od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov fyzickej osoby z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov vykázaného v daňovom priznaní k dani z príjmov za rok 2024 možno odpočítať daňovú stratu vykázanú:

  • za rok 2020  (riadok 51) – v ľubovoľnej výške, najviac však do výšky 50 % základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti vykázaného za rok 2024,
  • za roky 2021, 2022 a 2023 (riadok 52 až 54) – v ľubovoľnej výške, najviac však do výšky 50 % základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti vykázaného za rok 2024, mikrodaňovník do výšky 100 % základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti vykázaného za rok 2024

Riadok 55 – Tu daňovník uvádza čiastkový základ dane z podnikania po odpočítaní daňových strát.

Riadky 73 až 75

Nezdaniteľnú časť základu dane je možné uplatniť len na tzv. „aktívne príjmy“:

  • príjmy zo závislej činnosti  (zo zamestnania podľa § 5 zákona o dani z príjmov),
  • príjmy z podnikania (napríklad. príjmy zo živnosti, príjmy z poľnohospodárskej výroby a pod. podľa § 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov),
  • príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti (napríklad. príjmy z vytvorenia diela a z podania umeleckého výkonu, príjmy znalcov a pod. podľa § 6 ods. 2 zákona o dani z príjmov).

Nezdaniteľné časti základu dane si nemôže uplatniť ten daňovník, ktorý v roku 2024 dosiahol tzv. „pasívne príjmy“ (napríklad príjem z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov, alebo pri príjme z predaja nehnuteľnosti podľa § 8 zákona o dani z príjmov a pod.).

Nezdaniteľnú časť základu dane na preukázateľne zaplatené príspevky na DDS je možné uplatniť len do výšky 180 eur. Na uplatnenie zníženia základu dane musia byť splnené tieto podmienky:

– príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie ste zaplatili na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31.12.2013, alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu,

– nemáte uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorá nespĺňa podmienky stanovené novelou zákona o doplnkovom dôchodkom sporení.

Toto zníženie základu dane si môžete uplatniť len zo základu dane z príjmov zo závislej činnosti  alebo z príjmov z podnikania alebo z inej samostatne zárobkovej činnosti, prípadne z ich úhrnu.

Riadok 75 – v tomto riadku sa uvádza okrem sumy nezdaniteľnej časti základu dane na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie aj suma nezdaniteľnej časti základu dane na preukázateľne zaplatené príspevky na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt.

Ide o príspevok na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt podľa osobitného predpisu, príspevky na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu a príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu.

Upozornenie: Pokiaľ si nárok uplatňujete v daňovom priznaní, nemáte povinnosť k daňovému priznaniu priložiť doklad preukazujúci vznik nároku. Správca dane vás môže  vyzvať na jeho predloženie.

Riadok 95

Ak má daňovník zdaniteľné príjmy nižšie ako 60 000 eur a chce si uplatniť 15% sadzbu dane, uvádza výšku zdaniteľných príjmov v tomto riadku. Ak sumu zdaniteľných príjmov v tomto riadku neuvedie, nedôjde k zdaneniu 15% sadzbou dane.

Riadky 97 a 98

Pri príjmoch zo zdrojov v zahraničí – pri metóde vyňatia príjmov: V riadku 97 daňovník uvádza vyňaté príjmy znížené o zaplatené poistné a príspevky, ktoré je živnostník  povinný platiť a ktoré sa vzťahujú k týmto príjmom. Jednoducho povedané:

– v riadku 97 uvedie základ dane, t. j. sumu: príjmy mínus výdavky v zahraničí mínus odvody v zahraničí. (Riadok 98 je výpočtový riadok).

Riadky 100 a 104

Pri príjmoch zo zdrojov v zahraničí  – pri metóde zápočtu dane: V riadku 100 uvádza príjmy znížené o zaplatené poistné a príspevky, ktoré je živnostník povinný platiť a ktoré sa vzťahujú k týmto príjmom. Rovnako ako pri metóde vyňatia príjmov:

– v riadku 100 (DP typ B) uvedie základ dane, t. j. sumu: príjmy mínus výdavky v zahraničí mínus odvody v zahraničí. V riadku 101 uvedie daň zaplatenú v zahraničí z príjmov v zahraničí, ktorú je možné uznať na zápočet dane.(Riadok 102 až 104 je výpočtový riadok).

Riadok 116a – sa vypĺňa len v prípade ak si daňovník uplatňuje čiastkový základ dane druhej oprávnenej osoby na získanie daňového bonusu (v riadku 34a).   

Riadok 117

V tomto riadku sa uvádza nárok na daňový bonus na dieťa (deti) uvedené v riadku 33.

Riadok 119

V tomto riadku sa uvádza výška daňového bonusu, ktorý bol daňovníkovi vyplatený v priebehu zdaňovacieho obdobia u zamestnávateľa. Pokiaľ si daňovník v niektorom mesiaci neuplatnil daňový bonus, má možnosť si ho dodatočne uplatniť v daňovom priznaní – viď riadok 120.

Riadok 131

Daňovníkovi boli zo mzdy v priebehu roka zrážané preddavky na daň zo závislej činnosti. Sumu zrazených preddavkov daňovník uvedie v tomto riadku.

Riadok 133

Daňovník počas roka 2024 zaplatil preddavky na daň (ktorých povinnosť platiť vznikla na základe podaného daňového priznania za rok 2023). V tejto sume je zarátaný aj preddavok na rok 2024, ktorý zaplatil v marci 2025 a ktorý sa vzťahuje k daňovej povinnosti za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.

XII. ODDIEL

Daňovník sa rozhodol poukázať 2% podielu zaplatenej dane občianskemu združeniu. Za rok 2024 sa v daňovom priznaní uvádza okrem sumy už len IČO a názov príjemcu. Adresa príjemcu sa neuvádza. Zoznam prijímateľov nájdete tu.

XIII. ODDIEL

Keďže mal daňovník aj podiel na zisku (dividendu) zo zahraničia, túto skutočnosť uvádza v tomto oddiele. Uvedie kód štátu 040 – Rakúsko, a druh príjmu podľa zákona o dani z príjmov (§ 3 ods.1 písm. e)) a sumu prijatého podielu.

V prípade ak by sa jednalo o príjmy zo zdrojov v zahraničí zo závislej činnosti alebo z podnikania v stĺpci Výdavky uvádza sumu výdavkov prislúchajúcich k týmto príjmom (v prípade príjmov z podnikania buď preukázateľné výdavky alebo výdavky percentom z príjmov, v prípade príjmov zo závislej činnosti tu uvádza zaplatené poistné na zdravotné a sociálne poistenie zaplatené v zahraničí). V stĺpci „z toho výdavky“ uvádza povinné zahraničné poistenie preukázateľne zaplatené z príjmov zo závislej činnosti ako aj z príjmov z podnikania.

Riadok 153

Daňovník uvádza počet všetkých príloh, ktoré prikladá k daňovému priznaniu (potvrdenie o príjme zo závislej činnosti, rodné listy, sobášny list v prípade uplatňovania nezdaniteľnej časti základu dane ak došlo k sobášu v priebehu roka,…). Nakoľko „pevnou“ súčasťou daňového priznania sú štyri prílohy (1, 1b, 2, 3), minimálny počet príloh v tomto riadku musí byť číslo 4. Uveďte dátum a nezabudnite na podpis.

XIV. ODDIEL

Netreba zabudnúť vyznačiť v tomto oddiele žiadosť o vyplatenie preplatku dane alebo žiadosť o vyplatenie daňového bonusu a uvedenie spôsobu zaslania preplatku alebo daňového bonusu. Rovnako uveďte dátum a nezabudnite na podpis (str. 13 dole).

Príloha č. 3

V tejto prílohe daňovník uvádza výšku zaplateného poistného na sociálne a zdravotné poistenie zo závislej činnosti (suma v riadku 08 prílohy č. 3 sa rovná sume riadku 37) a tiež uvádza výšku zaplateného poistného na sociálne a výšku preddavkov na zdravotné poistenie z podnikania (súčet riadku 11 a 13 prílohy č. 3 sa rovná sume v riadku „Preukázateľne zaplatené poistné z príjmov … na strane 4 daňového priznania). Rozdiel riadku 13 a riadku 14 je suma zaplateného nedoplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2023, ktoré daňovník zaplatil v roku 2024.

V prílohe č. 3 neuvádzate sumu zaplatených odvodov z príjmov zo zdrojov v zahraničí.

AUTOR: Miroslav Gandžala, účtovná spoločnosť AGRICO, s.r.o. https://www.agrico.sk/blog