EkonomikaGastronómia a hotelierstvoObchod a služby xa Publikované 19. mája 2021 zobraziť celý profil

Už od novembra 2020 maloobchodníci počúvajú debatu o prijatí univerzálneho odškodňovacieho zákona, ktorý by im mal aspoň čiastočne kompenzovať straty spôsobené núteným zatvorením prevádzok kvôli pandémii.

Dnes sa dozvedáme, že sa maloobchod stal rukojemníkom v spore o prijatie štátneho rozpočtu na tento rok.

Naozaj nevieme, čím sme si zaslúžili absolútnu ignoráciu zo strany vládnych predstaviteľov,“ reaguje na situáciu Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov, ktorá združuje viac ako 100 firiem z maloobchodu s takmer 1 000 prevádzkami po celom Slovensku. „Ešte v januári sme absolvovali rokovania s vtedajšími ministrami hospodárstva, práce aj financií a dostali sme prísľub rýchleho riešenia našej situácie,“ dodáva s tým, že reálne štát na vývoj pandémie vo forme prijatia nových kompenzačných schém vôbec nezareagoval.

Prevádzky maloobchodu boli zatvorené rovné štyri mesiace a zo strany štátu sa nedočkali žiadnej ďalšej podpory

Kým v zahraničí bežne prichádzali s novými opatreniami aj nové podporné schémy, u nás sa na podnikateľov absolútne zabudlo. Tí aj počas zatvorenia často suplovali úrady práce tým, že neprepúšťali zamestnancov, a to aj napriek tomu, že im podpora na nich chodila s oneskorením aj dvoch-troch mesiacov.

Článok pokračuje pod reklamou

Nemôžeme sa pozerať na to, že sa v médiách stále spomína len gastrosektor, cestovný ruch alebo fitness centrá. Áno, aj tieto boli obmedzené (a ešte stále sú), maloobchod je však dosť podstatným zamestnávateľom a jeho požiadavky nikto neberie do úvahy,“ tvrdí Krakovský. Na požiadavky maloobchodu doposiaľ nereagovala ani súčasná vláda a vyriešenie situácie nechala na pleciach vyčerpaných podnikateľov.

Maloobchodníci boli od marca 2020 zatvorení dokopy viac ako 200 dní, čo je takmer 7 mesiacov zo 14 za celé obdobie

Za tento čas vygenerovali množstvo dlhov, s ktorými budú zápasiť najbližšie roky, pretože nebola šanca, aby mali obchodníci rezervy v takomto rozsahu. Pokiaľ štát zatvoril prevádzky, mal ich odškodniť a na toto sa podnikatelia spoliehali. Nikto nežiada, aby boli dlhy zaplatené v plnom rozsahu, ale nie je možné, aby od toho dal štát ruky preč a tváril sa, že sa ho to netýka.

Nechceme nič navyše, iba to, čo nám právom patrí. Štát sa má k situácii postaviť čelom a nebrať si podnikateľov, ktorí udržali s vypätím všetkých síl zamestnanosť a svoje prevádzky, za rukojemníkov v politickom spore,“ uzatvára Krakovský. Maloobchod preto dúfa, že pomoc príde okamžite a za celé obdobie zatvorenia. Bez toho to mnohí nemusia v najbližšom období prežiť.