PR správy xa Publikované 30. októbra 2020 zobraziť celý profil

Kúpili ste si kompaktní fotoaparát alebo zrkadlovku za účelom nahrávania videí, ale trápite sa s kvalitou zvuku? S najväčšou pravdepodobnosťou vám nezostane nič iné, než si prikúpiť externý mikrofón. Aký konkrétne zvoliť záleží nielen na tom, čo, ale tiež kde, chcete nahrávať.

zdroj: Heureka.sk

Mikrofón voľte podľa typu videa

Typ videí, ktorý sa chystáte nahrávať, je pre výber mikrofónu celkom zásadný. Nie je totiž mikrofón ako mikrofón – jednotlivé druhy sa od seba značne odlišujú tým, z akého smeru zachytávajú zvuk a do akej miery dokážu potlačiť okolitý šum. Pri výbere by ste mali brať ohľad na niekoľko zásadných kritérií. Ktoré to sú a prečo sú pre kvalitu zvuku tak dôležité?

Nie je mikrofón ako mikrofón.

Základné vlastnosti mikrofónov

  • Smerová charakteristika – udáva, z akých smerov bude mikrofón snímať zvuk a z ktorých naopak nie. Úzka smerová charakteristika je vhodná pre nahrávanie jednej osoby alebo menšej skupiny osôb, zatiaľ čo pre kvalitný záznam väčšej skupiny ľudí použite so všesmerovým mikrofónom.
  • Citlivosť (tiež útlm / zosilnenie) – funkcia, ktorá umožňuje nastaviť pri mikrofóne jeho citlivosť. Pri zvýšení citlivosti mikrofónu docielite lepšieho záznamu menej hlasných zvukov (šepot). Naopak zoslabením citlivosti eliminujete okolitý hlasitý ruch a šum, čo sa vám bude hodiť pri vonkajšom nahrávaní.
  • Frekvenčná charakteristika – udáva, v ktorom frekvenčnom pásme bude mikrofón najlepšie snímať. Tento údaj sa odvíja od veľkosti membrány – mikrofóny s väčšou membránou lepšie snímajú basy a sú menej citlivé k výškam. Všeobecne platí, že by frekvenčná charakteristika mala byť čo najvyrovnanejšia, aby bol zachytený zvuk čo najprirodzenejší.

Smerový mikrofón – potlačí okolitý šum

So smerovým mikrofónom sa stretnete predovšetkým vo filmovej branži, kde sa obzvlášť cení jeho schopnosť zachytiť zvuk len z jedného smeru a väčšinu okolitých zvukov naopak celkom potlačí. Jeho menšiu verziu ale môžete využiť aj v domácich podmienkach, a to predovšetkým pri natáčaní videorecenzií, unboxingov alebo reportáží. Hodí sa tiež pre nahrávanie rozhovoru menšieho počtu osôb – v takej situácii je mikrofón bežne v zábere.

Štúdiový mikrofón – zachytí všetko, čo sa kde šustne

Na rozdiel od smerového mikrofónu, ktorý zachytáva zvuk len z jedného smeru, mikrofón štúdiový počuje doslova všetko. To znamená, že sa hodí pre záznam hovoreného prejavu alebo spevu v odhlučnenom priestore. Vo väčšine prípadov ide o kondenzátorový mikrofón s ľadvinovou charakteristikou, ktorá sníma uhoľ s veľkosťou takmer 360°okolo seba.

Klopový mikrofón – ideálna voľba pre „one man show“

Klopový mikrofón je malý, nenápadná a keďže sa umiestňuje v blízkosti úst, eliminuje väčšinu okolitých zvukov a ruchov. Skvelo sa hodí pre natáčanie obľúbených video blogov a oceníte ho predovšetkým pri natáčaní v exteriéri.

USB mikrofón – nahrávajte kedykoľvek a kdekoľvek

Ide o kondenzátorový mikrofón vybavený USB rozhraním. Je obľúbený predovšetkým pre jednoduché ovládanie – v podstate ho stačí zapojiť do počítača a začať nahrávať. Pri jeho použití navyše odpadáva nutnosť kupovať zvukové karty, keďže ju má zabudovanú v sebe. Hodí sa pre nahrávanie ako klasických vidí, tak aj podcastov.

zdroj: Heureka.sk

Kúpte si kvalitný mikrofón aj vy a pustite sa do nahrávania vlastných videí alebo podcastov. S tým správnym vybavením vám už nič nestojí v ceste. Široký výber mikrofónov a ďalšieho príslušenstva nájdete na Heureka.sk. porovnajte medzi sebou ponuky e-shopov a inšpirujte sa hodnoteniami a recenziami overených používateľov.