Nemecké hospodárstvo je na ceste zotavenia, exportný segment ťaží z dopytu v Číne a USA. Vďaka postupnému uvoľňovaniu pandemických opatrení očakávajú poprední nemeckí ekonómovia aj výrazný vzostup súkromnej spotreby, ktorá podporí sektory služieb a maloobchodu.
„Zamestnanosť by tak mohla najneskôr v lete výrazne stúpnuť, nezamestnanosť klesnúť a podstatne by sa mohol znížiť aj počet ľudí pracujúcich na skrátený úväzok,“ povedala pre agentúru DPA ekonómka KfW-Bank Fritzi Köhler-Geibová.
Posilňujúca sa globálna konjunktúra pomôže priemyslu a ďalšie impulzy dodajú podporné balíky v Európskej únii a USA
„Po celom Nemecku otvárajú svoje brány hotely, reštaurácie, kamenné predajne a kultúrne a športové areály, čo naštartuje spotrebu,“ myslí si Köhler-Geibová. „V pandemickom roku 2020 sa ľudia úplne alebo dočasne vzdali takmer všetkých sociálnych spotrebných možností. Ak sa veľká časť z toho doženie, môže sa to stať ‚turbom‘ konjunktúry.“
Optimistická je aj ekonómka poisťovne Allianz Katharina Utermöhlová: „Po relatívne slabom hospodárskom štarte do roka 2021 vidíme relatívne veľké šance na konjunkturálny ‚happy end‘.“ Sektor služieb sa v máji výrazne rozbehol. „Počítame s bezpríkladným rozmachom spotreby, za ktorým bude stáť dopyt podporený výrazným poklesom ekonomickej neistoty.“
V sektoroch, v ktorých pandémia vyvolala nútený zimný spánok, môže chýbať pracovná sila. Vzhľadom na nepriaznivú perspektívu sa mnohé firmy preorientovali iným smerom a navyše sa pribrzdilo prisťahovalectvo a vzdelávanie. Vzdelávacie programy a vyššie mzdy by tento problém mohli zmierniť.
Utermöhlová v máji počíta so sezónne očisteným poklesom nezamestnanosti o 5 000 ľudí, po zohľadnení sezónnych vplyvov by mohlo ísť o zníženie až o 69 000 ľudí na 2,7 milióna. „Do konca roka 2021 by mohol takmer každý druhý človek, ktorý pre pandémiu prišiel o prácu, znova nájsť nové miesto.“
Článok pokračuje pod reklamou
Ekonóm Deutsche Bank Marc Schattenberg počíta so sezónne očisteným poklesom počtu nezamestnaných o 10 000 ľudí
Podľa neho všetky signály „naznačujú pre nadchádzajúce mesiace ďalšie výrazné zotavenie nemeckého trhu práce„. Svetový obchod podporuje nemecký priemysel a „režim kurzarbeit teraz zabezpečí, že pracovné sily budú znova dostupné a nebude ich potrebné časovo a finančne nákladným spôsobom nanovo prijímať“. Naviac lockdowny prispeli k nahromadeniu 160 miliárd eur na úsporách. „Očakávané postupné uvoľnenie spotrebnej brzdy by sa mohlo v nadchádzajúcich kvartáloch postarať o dodatočný konjunkturálny impulz,“ dodal Schattenberg.
Opatrnejšie sa vyjadrila členka ekonomickej poradnej komisie vlády Veronika Grimmová. Dopyt a priaznivý vývoj priemyselných objednávok síce hovoria v prospech ekonomického zotavenia, na druhej strane však stojí nedostatok procesorov, dreva a ďalších surovín.
„Veľa bude závisieť od toho, ako rýchlo sa vyriešia tieto dodávateľské problémy. Pretrvávajúci nedostatok surovín by mohol zotavenie priemyslu, stavebníctva a remesiel pribrzdiť,“ upozorňuje Grimmová. Nejasné je aj to, či ceny surovín budú naďalej rásť a do akej miery firmy toto zdražovanie zohľadnia vo svojich cenách.
Spolkový úrad práce zverejní svoju správu o vývoji trhu práce v máji v utorok 1. júna.
- Virtuálne sídlo v Česku: Veľký krok za malé peniaze
- Mení sa chovanie spotrebiteľov v oblasti oblečenia aj u nás? Zvýšený záujem o outlety
- OSN hrozí oteplením klímy až o takmer 3 stupne
zdroj: TASR / úprava: redakcia