PR správy
Publikované 12. októbra 2020 zobraziť celý profil

Rozdiely v počte žiadostí o spotrebné úvery, ale aj vo výške priemerných žiadaných súm, môžeme pozorovať naprieč krajmi po celom Slovensku, ale aj vo vekových kategóriách. Kde rozdiely neevidujeme sú potreby Slovákov, či už v kúpe energeticky šetrnejších elektrospotrebičov alebo vo vylepšení si svojej domácnosti iným spôsobom. Aj preto Poštová banka prichádza s výhodnou Dobrou pôžičkou na čokoľvek. 

Viac ako sedemtisíc eur je priemerná výška spotrebného úveru, ktorý si v posledných 33 mesiacoch pýtali klienti Poštovej banky. Najčastejšie žiadali o úver obyvatelia Košického kraja, ktorí podali takmer 54-tisíc žiadostí, nasledovaní Nitrianskym (50 477) a Prešovským krajom (50 434). Najmenej o úver žiadali Bratislavčania, ktorí sa o pôžičku zaujímali v približne 30-tisíc prípadoch.

Avšak oproti ostatným si obyvatelia hlavného mesta pýtali vyšší úver – na úrovni 10-tisíc eur, zvyšok Slovákov si chcelo požičať od 6- do 7-tisíc eur. Dôvodom tejto nerovnováhy sú vyššie príjmy v hlavnom meste. „Pri poskytovaní úveru však banka neposudzuje iba výšku platu, ale aj celkovú zadlženosť klienta,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Pozreli sme sa aj na to, či si častejšie požičiavajú ženy alebo muži. „Je to veľmi vyrovnané. Napriek tomu sme zaznamenali viac žiadostí od mužov, ale len o pár tisíc. V percentuálnom porovnaní to vychádza tak, že o úver požiadalo približne o percento viac mužov ako žien,“ konštatuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Ak sa pozrieme na vekovú štruktúru žiadateľov o spotrebný úver, najviac žiadostí prišlo od ľudí vo veku od 58 do 67 rokov s požadovanou priemernou výškou úveru 5 047 eur. Nasledovala ich veková kategória štyridsiatnikov ( 8 244 eur) a trojicu uzavreli päťdesiatnici (7 785 eur). Najmenej žiadostí prišlo od seniorov v dôchodkovom veku, čo taktiež súvisí s ich príjmom.

Najčastejšie si Slováci zvyknú požičiavať na rekonštrukciu, kúpu auta či elektrospotrebičov. Koronakríza v jarných mesiacoch tieto investičné plány Slovákov na chvíľu pozastavila, ale už na začiatku leta, po uvoľnení opatrení, počet žiadateľov o spotrebné úvery opäť rástol. Podľa údajov NBS, ktoré zverejnila po augustovom prieskume stavu zadlžených domácností, sa veľkej časti Slovákov príjmová situácia zlepšila alebo sa vrátila na predkrízovú úroveň a nemajú obavy, že by sa z nich v dôsledku pandemických opatrení stali neplatiči. 

„Slovákov sa však snažíme i naďalej edukovať, aby si v prvom rade vytvárali finančnú rezervu, ktorá im pomôže preklenúť aj dočasný výpadok príjmu, resp. neočakávané výdavky. Aktuálna pandemická situácia je skúškou nielen našej zdravotnej, ale aj finančnej kondície. Zároveň však  vychádzame v ústrety tým, ktorí  v tomto období potrebujú investovať aj do úpravy bývania či kúpy nového zariadenia a vybavenia domácnosti. Klientom prinášame výhodnú pôžičku, ktorá im pomôže zrealizovať tieto potreby,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Poštová banka ponúka po novom Dobrú pôžičku s úrokom už od štyroch percent ročne. Výška úveru je od 300 až do 30-tisíc eur. „V tomto širokom intervale si každý môže vybrať sumu podľa potreby. Po tom, ako sme na jar priniesli a predĺžili akciu na výhodnú hypotéku, prichádzame s pôžičkou, vďaka ktorej nemusia domácnosti zbytočne odkladať investície, ktoré považujú za potrebné,“ dodáva Lýdia Žáčková.

Dobrá pôžička:

  • S úrokom už od 4 %
  • Výška úveru 300 € až 30 000 €
  • Splatnosť 1 až 8 rokov
  • bezúčelový úver možno použiť na čokoľvek
  • bez poplatku za poskytnutie

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *