PR správy xa Publikované 10. júna 2022 zobraziť celý profil

Dlhé hodiny strávené za pracovným stolom a sedavý spôsob života majú na naše zdravie negatívny dopad. Často zabúdame na dôležitosť správneho držania tela, ktoré je ešte umocnené pasívnym kancelárskym prostredím. Aký nábytok, podporujúci koncept ergonómie, by mal byť samozrejmosťou na každom pracovisku?

Základná myšlienka ergońomie

Tento koncept hovorí o tom, že pracovné prostredie by malo byť prispôsobené potrebám a schopnostiam zamestnancov tak, aby sa eliminovalo riziko negatívneho vplyvu na ich zdravie (úrazy, choroby z povolania a iné) a pracovný výkon.  Vyššie pohodlie na prácu znamená aj lepšiu produktivitu a sústredenosť.

Výškovo nastaviteľný stôl a stolička

Správne nastavená výška pracovného stola vás môže ochrániť pred chronickými bolesťami, napr. bolesť krčnej chrbtice. Všeobecným pravidlom je, aby ste mali pri práci na stole lakte ohnuté v pravom uhle. Nezabúdajte, že potrebujete mať aj dostatok priestoru na nohy, tzn. medzi doskou stola a stoličkou by malo byť aspoň 20 – 30 cm.

Vhodným riešením je v tomto kontexte ergonomický nábytok. Rozhodnúť sa môžete medzi elektrickým výškovo nastaviteľným stolom a rastúcim stolom s manuálnym mechanizmom.

Stolný držiak na monitor

Ak k práci potrebujete viacero obrazoviek, užitočnou pomôckou je aj stolný držiak na monitor, vďaka ktorému si dokážete prispôsobiť výšku jeho umiestnenia vzhľadom na vaše potreby. Platí, že horná časť obrazovky by mala byť na úrovni očí. Vzdialenosť monitoru by mala byť na úrovni vystretej paže (cca 50 cm od očí).

Ergonomická vertikálna myš

Nekonečný čas strávený prácou s myšou, pri neprirodzenom pohybe a sklone zápästia, môže vyústiť do nepríjemných bolestí či viesť k syndrómu karpálneho tunela. Vďaka vertikálnej myši budete mať ruku v omnoho prirodzenejšej polohe – sklon zápästia cca 60 stupňov.

Výsuv na klávesnicu a myš

Svalové napätie krčnej chrbtice, rúk a zápästí môže zmierniť aj výsuv na klávesnicu, tzn. ergonomický mechanizmus, ktorý jednoducho umiestnite pod kancelársky stôl, ideálne pod výškovo nastaviteľný stôl.