PR správy xa Publikované 14. júla 2023 zobraziť celý profil

Ak máte firmu a využívate pri jej riadení automobil, správny výber povinného zmluvného poistenia pre dané vozidlo je veľmi dôležitý. Hľadanie vhodného krytia sa však skladá z viacerých faktorov, na ktoré môže vyťažený majiteľ firmy popri iných povinnostiach rýchlo zabudnúť a zvoliť si poistku, ktorá sa časom ukáže ako nevýhodné riešenie. 

Aby sa vám takáto situácia vyhla a nič vážne vám v súvislosti s využívaním auta pri podnikaní nehrozilo, prejdeme si spoločne niektoré dôležité aspekty, na ktoré treba pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) dávať pozor.

Urobte si prieskum a vyberte vhodný typ PZP poistenia online 

Prvým faktorom, ktorý môže ovplyvniť výber, charakter aj samotnú výšku poistenia, je typ krytia. Ponuka väčšieho počtu poisťovní môže byť mätúca, preto je dobré si urobiť v pohodlí domova alebo v priestoroch kancelárie menší prieskum a potom zvoliť to najvýhodnejšie PZP online

Vaše rozhodnutie o konkrétnom type poistenia závisí od toho, na aké účely presne a kým bude služobné vozidlo využívané. Vybrať si môžete zo širokej ponuky poisťovní, ako napríklad základné, poistenie so zárukou, proti krádeži a podobne. Na základe potrieb a povahy prevádzky firemného auta treba potom nájsť ten správny typ poistenia a ideálne zvoliť čo najviac komplexné riešenie, ktoré myslí na dostatočné krytie všetkých možných rizík.

Aká bude výška poistného plnenia? 

Financie sú dnes rozhodujúcim kritériom takmer pri každom jednom kroku, ktorý doma alebo v práci urobíme. A ani výber vhodného povinného zmluvného poistenia auta nebude výnimkou. Nie je to však iba samotná suma poistky, ktorá môže jej výber ovplyvniť, ale aj výška poistného plnenia. 

Nakoľko musí mať zo zákona každé motorové vozidlo s evidenčnou značkou povinné zmluvné poistenie a nie je takéto krytie rozlišované na základe toho, či ide o auto súkromné alebo firemné, ani minimálna výška krytia nebude u služobného vozidla iná. Zo zákona predstavuje sumu 1 050 000 eur za škody na majetku a 5 240 000 eur za škody na zdraví.

Obrázok: ysuel/Shutterstock.com

To čo môžete ako firma v prípade poistenia služobného vozidla využiť, sú množstvové zľavy. Každá poisťovňa má samozrejme iné podmienky, „flotilové“ poistenie vo svojej podobe poskytujú takmer všetky. Výhodou tohto riešenia nie sú iba nižšie ceny, ale aj celkové posudzovanie vozového parku a škodovosti. 

Dobre si preto aj s pomocou inteligentnej PZP kalkulačky svoje rozhodnutie prepočítajte a preverte, pretože nielen pri služobných autách je nutné zabezpečiť, aby v prípade škodovej udalosti poistenie pokrývalo všetky náklady na opravu auta. Nízke poistné plnenie môže naopak viesť k dodatočným výdavkom pre firmu.

Zistite, aké poistné bonusy a zľavy sú v ponuke

Niektoré poisťovne ponúkajú pre firemné autá aj rôzne bonusové programy a zľavy. Nebojte sa o týchto možnostiach hovoriť a porovnať ponuky rôznych spoločností. Zľavy za bezškodovosť, využívanie bezpečnostných prvkov vozidla a iné faktory môžu mať významný vplyv na konečnú cenu poistenia.

Preverte si rozsah poistenia

Rôzne nepríjemné udalosti, pred ktorými vás a ostatných účastníkov vozovky chráni povinné zmluvné poistenie,  sa nemusia stať iba na vozovke. Rizík existuje v dnešnom svete naozaj veľa, je preto vhodné pri výbere krytia myslieť aj na jeho rozsah. 

Okrem základného PZP poistenia je aj v tomto prípade možnosť doplnkových poistných krytí, ako napríklad poistenie skiel, poistenie proti vandalizmu, nešťastných príhod osôb a podobné. Zabezpečenie si primeraného rozsahu poistenia môže ochrániť firmu aj pred neočakávanými finančnými nákladmi.

Samozrejme, rozhodujúci je v mnohých prípadoch aj typ vozidla, pretože napríklad pri výbere PZP pre požiarne vozidlo je potrebné venovať pozornosť ďalším rôznym aspektom. Zahrnutie všetkých dôležitých faktorov do rozhodovacieho procesu vám preto pomôže zvoliť si pre firemné auto vhodné poistenie a ochrániť tak majetok spoločnosti bez výrazného zásahu do jej rozpočtu.