PR správy xa Publikované 17. februára 2021 zobraziť celý profil

Z objemu poskytnutých úverov na bývanie (hypotéka) vidno, že život sa nezastavil ani v čase pandémie koronavírusu. Klienti Poštovej banky si vlani požičali až o 40 percent viac peňazí na kúpu nehnuteľnosti v porovnaní s predchádzajúcim rokom. A to aj napriek tomu, že ceny bývania rýchlo rástli.

Podľa dát Poštovej banky si najviac požičiavali Bratislavčania nasledovaní obyvateľmi Trnavského a Žilinského kraja. Najmenší úver potrebovali na kúpu vlastného bývania ľudia z Košíc a okolia. 

Celkovo si Slováci v priemere nepožičali na kúpu vlastného bývania viac ako 67 percent z celkovej ceny bytu či domu. Môžu za to aj prísnejšie podmienky, ktoré nastavila centrálna banka, aby znížila rekordnú zadlženosť Slovákov,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Úroky stále padajú. Niektorí môžu čakať opak

Objem poskytnutých úverov sa v Poštovej banke medziročne zvýšil za celé Slovensko. To, že záujem o hypotéky v roku 2020 neutíchal – ani napriek celosvetovej pandémii koronavírusu a jej dôsledkoch na ekonomiku – dokazujú aj dáta o zdražovaní bytov. Podľa zverejnených štatistík NBS sa ceny na našom realitnom trhu zvýšili vo 4. kvartáli 2020 medziročne až o 16,0 percent, čo je najrýchlejší rast od realitného boomu v roku 2008. Napriek koronakríze, ekonomickej recesii a rastúcej nezamestnanosti, sa ceny bytov a domov stále zvyšujú. 

Článok pokračuje pod reklamou

Ku kúpe nového bytu ľudí motivujú, okrem potreby bývania, aj neustále klesajúce ceny hypotekárnych úverov, ktoré môžu  aj naďalej zvyšovať dopyt po pôžičkách na bývanie. Je predpoklad , že úrokové sadzby na úverovom trhu zostanú naďalej nízke, nakoľko na nulovej úrovni sa bude držať aj hlavná sadzba Európskej centrálnej banky. Okrem toho, aj program kvantitatívneho uvoľňovania bude pravdepodobne tlačiť sadzby nadol. Opačným smerom môže individuálne potlačiť sadzby riziková prirážka. Tá má v časoch krízy tendenciu rásť. 

Riešenie pre krízové časy

Okrem výhodných sadzieb by však dobrá hypotéka mala poskytovať aj niečo viac. Poštová banka sa preto rozhodla poskytnúť hypotéku s bezpečnou konzultáciou z pohodlia domova. Ponúkame prvú konzultáciu telefonicky alebo online, aby ľudia mohli eliminovať návštevy na pobočke aj pri úveroch, kde to nie je legislatívne možné pri celom procese,“ konštatuje Lýdia Žáčková. 

Hypotéka je v súčasnosti jediná, ktorú nemôžu banky ponúkať kompletne online. Vďaka prvej online konzultácii zistia klienti či a za akých podmienok im dokážeme poskytnúť hypotéku,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková. Na základe tejto komunikácie dostane klient do emailu všetky potrebné informácie – výšku úveru, úrokovú sadzby a zoznam dokladov, ktoré bude potrebovať na sfinalizovanie procesu.  Ak sa rozhodne ponuku využiť, až následne navštívi pobočku banky v dohodnutom termíne.

Bezpečná hypotéka:

  • s úrokovou sadzbou už od 0,5 % p. a., 
  • prvá konzultácia je možná aj telefonicky alebo online,
  • 100% zľava z poplatku.
Poštová banka