Projekt eKasa rozšíril aj proklientske opatrenia finančnej správy. Finančná správa priebežne vyhodnocuje informácie zo systému eKasa. V prípade, že identifikuje v systéme eKasa neobvyklú transakciu, upozorní na to podnikateľa. Príkladom je ostatný prípad používateľa virtuálnej registračnej pokladnice, ktorý omylom zaevidoval v systéme eKasa miliardovú transakciu. Finančná správa vie v takýchto situáciách okamžite zasiahnuť a na prípadné nezrovnalosti upozorniť.
Finančná správa vie vďaka systému eKasa upozorniť podnikateľov na nezrovnalosti pri evidencii tržieb
Vďaka systému eKasa má prehľad nielen o duplicitnom vydávaní dokladov, či naopak, dlhodobom nevydávaní pokladničných dokladov, ale má prehľad napríklad aj o nezaevidovaných dokladoch vydaných offline, ktoré na finančnú správu neprídu v zákonnej lehote do 48 hodín, resp. do 30 dní, ako aj informácie o chýbajúcich dokladoch. Vie identifikovať aj neobvyklé sumy transakcií.
Takýto bol aj ostatný prípad podnikateľa, ktorý eviduje tržbu prostredníctvom virtuálnej registračnej pokladnice (VRP). Vo VRP zaevidoval miliardový vklad. Finančná správa vyhodnotila uvedenú transakciu ako neobvyklú. Príslušníci finančnej správy podnikateľa kontaktovali. Zistili, že došlo k administratívnemu omylu. Podnikateľ namiesto správnej sumy zaevidoval číslo faktúry.
Aj takéto prípady dokazujú, že cieľom eKasy nie je len boj proti daňovým podvodom, ale výhody prináša systém aj podnikateľom
Finančná správa opätovne upozorňuje, že používanie eKasy je pre všetkých podnikateľov evidujúcich tržby v hotovosti povinná. Aktuálne eviduje v systéme eKasa tržbu 128 272 pokladníc, čo je približne 55% zo všetkých používaných pokladníc na trhu.
Finančná správa preto opätovne vyzýva podnikateľov, ktorí ešte eKasu nevyužívajú, aby čo najskôr kontaktovali dodávateľov svojich pokladničných riešení a na systém prešli. Finančná správa totiž vie identifikovať, ktorí podnikatelia eKasu už využívajú, a ktorí jej využívanie, častokrát cielene, odkladajú.