PR správy xa Publikované 26. septembra 2019 zobraziť celý profil

Byť pripojený, byť online, vedieť o všetkom, čo sa vo svete deje, neprísť ani o jeden okamih či fotografiu, ktorú môj známy „zavesil“ na internet. To je len zlomok z toho, čo dnes hýbe svetom. Moderné technológie napredujú míľovými krokmi a k tomu, čo sa včera javilo ako nereálne, má dnes prístup množstvo ľudí. 

Boom nazývaný internet už nie je až takým prekvapením. Veď málokto môže povedať, že si cez internet nevybavil pracovnú záležitosť, neprečítal e-mail, nekomunikoval so známymi či nezaplatil účet. Stále je to však málo z toho, čo nám dnes internet ponúka. V konečnom dôsledku je internet obrovský pomocník, a preto jeho zavedenie do domácnosti by malo byť úplnou samozrejmosťou.

Mať rýchly, no zároveň spoľahlivý internet

Ak sa len chystáte pripojiť sa k internetu alebo už internetové pripojenie doma máte, viete, že existuje niekoľko možností, aby ste si doma mohli v pohode pozrieť film či stiahnuť video za pár sekúnd. Rýchlosť internetu je pre mnohých veľmi dôležitá, nechcete, aby ste pri sťahovaní videa či filmu trávili nekonečné hodiny za počítačom. Žijeme v dobe, ktorá si rýchlosť vyžaduje. Takmer každá z možností internetového pripojenia rýchly internet ponúka, no stále existujú medzi nimi rozdiely, ktoré môžu pri vašom rozhodovaní zavážiť.

Káble, cez ktoré sa k vám dostane internet vysokou rýchlosťou

Internet je pre nás niečo abstraktné. No skúste si predstaviť káble, cez ktoré môžete mať internet aj u vás doma. Presne pod touto predstavou rozumieme optický internet. Tieto optické káble sú zakopané v zemi a vlákna, ktoré sa v nich nachádzajú, sú veľmi citlivé, no zároveň také dokonalé, že nepotrebujú už žiadnu úpravu. Sú zo špeciálneho druhu skla, ktoré dobre vedie svetlo. Vlákna majú neobmedzenú kapacitu, preto vďaka nim môžete prenášať neobmedzené množstvo dát.

Neobmedzený internet je dnes samozrejmosťou a pri tomto pripojení oň neprídete. Tak ako bol optický internet kedysi samozrejmosťou pre firmy a podniky, dnes sa vďaka nemu pripojíte na internet aj vy v byte či dome. Optické pripojenie dnes na Slovensku ponúka viacero operátorov, medzi nimi aj SWAN. V závislosti od lokality si môžete vybrať z viacerých druhov optického internetu, ktoré sa odlišujú svojou rýchlosťou.

Internetové pripojenie bez káblov

Ak ste si mysleli, vašu optiku už nič neprekoná, asi ste na omyle. Internet, a to nie hocijaký, môžete mať u vás doma aj bez kopania či naťahovania káblov. Pýtate sa, ako je to možné? Odpoveďou je LTE internet.

Keď vám to nič nehovorí, mali by ste sa s týmto pojmom čo najrýchlejšie skamarátiť, lebo s takýmto internetom budete doma surfovať bez obmedzenia a s vysokou rýchlosťou. LTE je skratka z anglického Long term evolution, čo znamená, že ide o technológiu určenú pre vysokorýchlostné internety v mobilných sieťach. LTE internet je často spájaný s internetom v mobiloch, keďže práve kvôli tomu, že smartfóny donedávna poriadny internet v sebe nemali, na trh prišiel LTE internet, ktorý je označovaný aj ako 4G.

V domácnostiach LTE funguje vo vzduchu. V praxi to znamená, že na streche máte umiestnený modem, ktorý zachytáva LTE internet. Modem musí byť umiestnený na správnom mieste, z neho je vyvedený kábel do vášho routera. No a potom si už len vychutnávate a užívate surfovanie. Rýchlosť LTE internetu je obrovskou výhodou, no nie jedinou, a jeho pozitíva môžete vyskúšať aj vy. Je však dôležité, aby miesto, kde chcete pripojenie využívať, bolo pokryté LTE sieťou. Pri mobile je dôležité, aby bola vaša SIM karta s podporou LTE technológie.

Pripojenie, ktoré využíva nevyužité frekvencie telefónnej linky

Ďalšou možnosťou, ako sa k internetu pripojiť, je DSL pripojenie. Mnoho ľudí si ho vyberá, keďže sa to pre nich javí ako najzaujímavejšia možnosť hneď z viacerých dôvodov.

  •         Pri DSL pripojení nie je potrebná zložitejšia inštalácia, keďže sa pripájate cez kábel alebo prípojku bežnej telefónnej siete.
  •         V porovnaní napríklad s analógovým modemom je rýchlosť omnoho vyššia.

Ide o pokrokovú, aj keď nie úplne novú technológiu. Napomáha zvýšiť pôvodnú kapacitu klasických telefónnych liniek, ktoré sú zavedené do úradov, firiem či domácností. DSL pripojenie prenáša dáta cez nevyužité frekvencie v telefónnych linkách. Ide o technológiu, ktorá sa začala využívať v USA, no tam k nej dokáže byť pripojených „len“ 60 % obyvateľstva.

Dôvodom je fakt, že najväčšou nevýhodou DSL internetu je vzdialenosť zákazníka od jeho telefónnej spoločnosti. To znamená, že čím ďalej sa nachádzame od ústredne, tým je pripojenie pomalšie a stráca na kvalite.

Satelitné pripojenie pre „odľahlejšie“ lokality

Ďalší typ pripojenia ponúka absolútne pokrytie, no svojim „kamarátom“ sa nemôže vyrovnať. Je však pre mnohé obce jedinou možnosťou ako sa pripojiť na internet. Reč je o satelitnom pripojení. Rýchlosťou je porovnateľné s DSL pripojením, nevýhodou je však latencia alebo oneskorenie. Cena za satelitné pripojenie je vyššia než pri iných typoch pripojenia, no dnes sa aj v rámci satelitného pripojenia dostanete k neobmedzenému balíku dát.

To, aké pripojenie si vyberiete do vašej domácnosti, je na vašom zvážení. Miesto, kde žijete, pokrytie, vzdialenosť, funkcie využitia internetu u vás doma, to všetko určite zaváži, preto vyberajte s rozumom. Internetové pripojenie je v dnešnej dobe samozrejmosťou, no vyberte si také pripojenie, vďaka ktorému dosiahnete rýchly a spoľahlivý internet.

Článok pokračuje pod reklamou