PR správy xa Publikované 29. októbra 2020 zobraziť celý profil

Environmentálna situácia a kvalita ovzdušia nie je ani zďaleka ideálna. Len málo ľudí si však uvedomuje, že aj ovzdušie v bytoch a kanceláriách je pre náš organizmus veľkou hrozbou. Prečo? Svojím nevyhovujúcim zložením vzduch v interiéri stagnuje, čo zvyšuje koncentráciu zdraviu škodlivých látok a rozmnožuje sa množstvo nebezpečných baktérií a mikroorganizmov. 

Existuje však niekoľko jednoduchých krokov a opatrení, pomocou ktorých by ste túto situáciu mohli zmeniť k lepšiemu. 

Je vzduch v interiéri skutočne horší ako v exteriéri?

V niektorých prípadoch skutočne áno. Vnútorný vzduch je v priemere päťkrát špinavší a desaťkrát toxickejší ako ten vonkajší. Nepríjemným faktom je, že práve v týchto priestoroch trávi väčšina ľudí až 90 % svojho času.

Stagnujúci a suchý vzduch obsahuje veľké množstvo mikroorganizmov – vrátane tých, ktoré môžu potenciálne poškodiť ľudské zdravie. Hlavným zdrojom mikróbov je ale človek sám. Z povrchu kože sa do ovzdušia dostávajú rôzne patogénne baktérie a druhy streptokokov, ktoré môžu spôsobiť  rôzne zápaly pľúc a chrípku.

Ďalším typom znečistenia ovzdušia v byte, je pleseň. Z povrchu stien a stropov (najmä v kúpeľniach) môžu do ovzdušia prenikať spóry plesní, ktoré spôsobujú astmatické záchvaty a exacerbáciu chronických respiračných chorôb, ako sú napr. chronická obštrukčná choroba pľúc, respiračná alergia a pľúcna hypertenzia.

O zhoršenie kvality vzduchu v interiéri sa môže postarať aj prach, niektoré plyny alebo látky uvoľňujúce sa z drevovláknitých dosiek. 

Eliminovať tieto negatívne vplyvy dokáže napríklad špeciálny zvlhčovač vzduchu s veľkou kapacitou, filtrovaním alebo ionizátorom, v závislosti od toho, aký model si vyberiete.  Aj tento malý a nenáročný spotrebič s výborným výkonom a nízkou spotrebou môže zlepšiť kvalitu vášho života.

Príznaky intoxikácie vnútornou klímou

Medzi príznaky, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť, patria: 

  • bolesti hlavy;
  • poruchy spánku;
  • nevoľnosť;
  • odlupovanie kože;
  • nepríjemná chuť v ústach po prebudení;
  • závraty alebo podráždenie slizníc očí. 

Neprepadajte ale hneď panike pri prvom výskyte jedného z týchto symptómov. Stav okolitého vzduchu nie je jedinou príčinou týchto porúch v tele. Najprv musíte vylúčiť tie „populárnejšie“, kam sa zaraďuje nezdravá strava, stres a nedostatok spánku. Dýchavičnosť, narušený srdcový rytmus, strata orientácie v priestore sú však už príznakmi, pri ktorých by ste nemali váhať a  okamžite konať. Môžu naznačovať závažnú alergickú reakciu alebo toxicitu tela nezdravou interiérovou klímou. 

Čistička vzduchu vás zbaví problémov

V boji za čisté ovzdušie je potrebné zvoliť vhodné metódy v závislosti od situácie a typu znečistenia. A ak sa v interiéri nachádza viac ľudí, škodlivé farby, nábytok alebo stavebné materiály, skúste  miestnosť častejšie vetrať alebo čistiť vzduch pomocou špeciálnych filtrov pre domácnosť, ak sa zdroj znečistenia nedá rýchlo vylúčiť.

Veľmi dobrým spôsobom takéhoto čistenia atmosféry je čistička vzduchu, ktorá rovnako ako zvlhčovače alebo odvlhčovače dokáže eliminovať množstvo škodlivých látok, ktoré sa vo vzduchu nachádzajú. Kompaktnosť, výkon a vysoká úroveň čistenia je často zaručená trojstupňovým filtračným systémom. V mnohých modeloch je zabudovaný aj ionizátor, ktorý významne zlepšuje stav vzduchu a neutralizuje patogénne baktérie.

Takže, ak chcete, aby sa vaši zamestnanci cítili v práci lepšie a dosahovali vyšší výkon, zabezpečte im ideálnu klímu, ktorá je dôležitá nielen pre zdravie a dobré funkcie mozgu, ale aj pohodlie celého tela. Čistička a zvlhčovač vzduchu vám s tým určite pomôžu.